Tedavi hizmetlerinde basamaklara uymak neden önemlidir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Tedavi hizmetlerinde basamaklara uymak neden önemlidir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Tedavi hizmetlerinde basamaklara uymak neden önemlidir

 2. 2
  Gülcan
  Usta Üye

  Cevap: Tedavi hizmetlerinde basamak sistemine uymanın önemi nedir

  Tedavi; hastalıkların veya sakatlıkların iyileştirilmesine yönelik yapı*lan tıbbi işlemlerin tümüdür. İlaç kullanımı, cerrahi müdahaleler ve fizik tedavi uygulamaları bu gruba girer. Bunlar:

  Birinci basamak tedavi hizmeti

  Hastaların ilk başvurdukları, evde ve ayakta tedavi edildikleri kuru*luşlardır. Sağlık ocakları, Ana Çocuk Sağlığı, Kurum hekimlikleri birinci basamak tedavi hizmetlerinin verildiği yerlerdir. Birinci basamaktaki imkânlarla tam ve tedavisi yapılamayan hastalar ikinci basamağa sevk edilirler.

  İkinci basamak tedavi hizmeti
  Hastaların yatırılarak tanı ve tedavi hizmetlerinin verildiği hastane*lerdir. Hastalar uzmanlar tarafından tedavi edilirler.

  Üçüncü basamak tedavi hizmeti

  Bu hizmetin verildiği yerler en üst düzeyde tıp teknolojisi kullanılan üniversite hastaneleri, kanser araştırma merkezleri, ruh ve sinir hastalıla*rı hastaneleri ve senatoryumlardır. Birinci ve ikinci basamakta sorunu çözülemeyen hastalar bu kuruluşlara sevk edilirler. Sağlık sorunu olan hastaların direkt olarak üçüncü basamağa müracaat etmeleri aşırı yığıl*malara ve hizmetlerin aksamasına sebep olmaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi