Enerjinin temel molekülü atp

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Enerjinin temel molekülü atp ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Enerjinin temel molekülü atp

 2. 2
  Gülcan
  Usta Üye

  Cevap: enerjinin temel molekülü atp ile ilgili kısa bilgi

  Enerjinin Temel Molekülü ATP Enzimler, biyolojik reaksiyonların daha az enerji kullanılarak gerçekleşmesi için aktivasyon enerjilerini düşürseler de bir hücrede süregelen bir çok kimyasal reaksiyonların devamı için enerjiye gerek duyulur.

  Bu enerji hücreye nereden ve nasıl sağlanır?

  Canlı hücreler iş yapabilmek ve görevlerini sürdürebilmek için tıpkı insanlar tarafından yapılan makinelerde olduğu gibi bir enerjiye ihtiyaç duyar, işte bu enerji, besin maddeleri içindeki organik molekülle*rin ayrışması sonucu ortaya çıkan kimyasal enerjinin özel bir çeşidinden başka bir şey değildir. Bu kimyasal enerji de adenozin trifosfat ( ATP ) tarafından taşınmaktadır.

  ATP molekülleri canlı hücreler içinde enerjiyi nasıl taşımaktadır?

  Bu sorunun cevabını bulmak için, önce ATP'nin yapısını bilmek gerekir. ATP, iki organik bileşikten ve birbirine bağlanmış üç fosfattan meydana gelir. Bu organik bileşiklerden biri azotlu baz olan adenin, diğeri de 5 C'lu şeker olan ribozdur. ATP molekülünde bulunan kimyasal enerjinin büyük bir kısmı, fosfat grupları arasındaki yüksek enerjili bağlar içinde tutulmaktadır (Şema 3.4). Bir ATP molekülü su ile reaksiyona girdiği zaman, molekülün sonundaki ikinci ve üçüncü fosfat grupları arasındaki bağ çözülür ve bir ısı enerjisi açığa çıkar. Bu bağa yüksek enerjili fosfat bağı denir. ATP'de birinci ve ikinci fosfat grupları arasında yüksek enerjili fosfat bağları vardır. Bu bağlar dalgalı kısa bir çizgi (~) ile gösterilir+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi