Hormonal organlarımızın organları nelerdir ve özellikleri nelerdir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Hormonal organlarımızın organları nelerdir ve özellikleri nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Hormonal organlarımızın organları nelerdir ve özellikleri nelerdir

 2. 2
  Forumacil
  Özel Üye

  Cevap: hormonal organlarımızın organları nelerdir ve özellikleri nelerdir

  Hormonlar, hepimizin vücudunda bulunan ve organları-mızın ya da sistemlerimizin belirli fonksiyonlarını etkileyen veya kontrol eden doğal maddelerdir.

  Hormonlar özel salgı bezlerinde üretilirler. İhtiyaç anında belli miktarda salgılanıp kanla tüm vücuda yayılırlar.

  Hormonların az ya da aşırı miktarda salgılanması hastalık oluşmasına etkide bulunur. Her bir hormonun yapı ve etkisi birbirinden farklıdır.

  Hormon Üreten Organlar :

  1. Hipofiz Bezi

  Beynin alt kısmında bulunan küçük bir bezdir. Sinir sistemi ile hormonal sistem arasındaki bağlantıyı sağlar. Çok çeşitli hormonları salgılar ve vücudu yönetir.

  Hipofiz bezi yardımıyla insan vücudunda;

  * Diğer salgı bezlerinin çalışması yönetilir.

  * Yaşa uygun büyüme ve gelişme sağlanır.

  * Vücutta tutulacak su miktarı belirlenir.

  * Damarlardaki kan basıncının kontrolü sağlanır.

  * Doğum öncesi süt bezlerinin gelişmesi sağlanır.

  * Sperm ve yumurta üretiminin düzenlenmesi sağlanır.

  2. Epifiz Bezi

  Beyin yarım kürelerinin arasında bulunur. Çalışması ışık miktarından etkilenir.

  Epifiz bezi yardımıyla cnlılarda;

  * Ergenlik dönemine kadar eşeysel gelişme önlenir.

  * Günlük uyku, uyanıklık peryodu düzenlenir.

  * Hayvanların mevsimsel üreme davranışları düzenlenir.

  3. Tiroit Bezi

  Gırtlağın sağında ve solunda bulunur. İki parçalı olup iki çeşit hormon salgılar.

  Tiroit bezi yardımıyla insan vücudunda;

  * Tiroksin hormonu salgılanır. Bu hormon hücrelerdeki enerji üretim hızını etkiler. Besin ve oksijen kullanımını artırır.

  * Kalsitonin hormonu salgılanır. Bu hormon kandaki kalsiyum ve fosfat miktarını düzenler. Kemiklerin sertleşmesini sağlar.

  4. Böbrek Üstü Bezi

  Vücudun arka tarafında bel hizasında bir çift olarak bulunur. Böbreğin üzerinde bağımsız olarak çalışır. İki çeşit hormon salgılar.

  Böbrek üstü bezi yardımıyla insan vücudunda;

  * Adrenalin hormonu salgılanır. Bu hormon korku, çoşku, heyecan, öfke anlarında metabolizmanın hızlanmasını sağlar.

  * Aldosteron hormonu salgılanır. Bu hormon kandaki mineral oranını ayarlar. Fazlasının idrara geçmesini sağlar.

  5. Pankreas Bezi

  Hem hormon hem de sindirim enzimi üretebilen karma bir bezdir. Midenin hemen altında bulunur. İki çeşit hormon salgılar ve kan şekeri seviyesinin sabit değerde kalmasını sağlar.

  Pankreas yardımıyla insan vücudunda;

  * Glukagon hormonu salgılanır. Bu hormon hücrelerde depolanmış glikojenin eritilerek kana geçmesini ve kan şekerinin artmasını sağlar.

  * İnsülin hormonu salgılanır. Bu hormon kandaki şekerin hücrelere geçerek depolanmasını ve kan şekerinin azalmasını sağlar.

  6. Eşey Bezleri

  Cinsiyetle ilgili olup erkeklerde testis, dişilerde yumurtalık şeklinde bulunur. Bazı eşey karakterlerinin oluşması ve üreme faaliyetinin yapılmasını sağlar.

  Eşey bezleri yardımıyla insan vücudunda;

  * Sperm ve yumurta hücrelerinin üretimi sağlanır.

  * Erkek ve dişilerde ilgili cinsiyet karakterlerinin oluşması sağlanır.

  HORMON ÜRETEN BEZLER GİBİ DAVRANAN ORGANLAR -

  Bazı organlar gerçekte farklı fonksiyonlara sahip olmasına karşın bazı kimyasalları üretip kana vermesi bakımından aynı zamanda hormonal bez olarak kabul edilir.
  Bu organlardan başlıcaları, mide, karaciğer, pankreas ve üreme organlarıdır. Bunların neden hormonal bez kategorisine alındığına deyineceğiz ;
  Mide : Mide duvarında salgı üretip bu salgıları bir kanal aracılığıyla mide içerisine gönderen bezler vardır. Bu bezleri meydana getiren hücreler arasında hormon üretip salan özelleşmiş hücreler vardır. Midede asit üreten hücreler ” Parietal ” hücrelerdir. Bu hücrelerin asit salgılamasını kontrol eden hücreler ise ” G ” hücreleridir. G hücreleri gastrin hormonu üretirler, bu hormon parietal hücrelerin HCL salgılamasını uyarır.
  Ancak G hücrelerinin gastrin üretmeside yine o bölgede bulunan D hücrelerinden salınan ” Serotonin ” hormonu tarafından kontrol edilir. Yani birtür zincirleme ilişki vardır.
  ” EG ” hücreleri adı verilen hücreler ise Enteroglukagon adı verilen bir hormon salarlar. Bu hormon kandaki şeker düzeyinde artışa neden olur.
  ” EC ” hücreleri ise serotonin salarlar. Bu hormon damarların cidarlarındaki düz kasların kasılmasında fonksiyoneldir.
  Karaciğer : Karaciğer vücuttaki en büyük ve en önemli organlardan birisidir. Karaciğer, besinlerin sindirimiyle kendisine gelen biyokimyasal molekülleri işlediği gibi, bu moleküllerden sentez ettiği protein, glikojen gibi maddeleri kana vermesiyle endokrin (iç salgı bezlerine verilen genel ad) sınıfına dahil edilmektedir.
  Karaciğer özellikle glikozu glikojene çevirerek depo eder yada kana verir. Ayrıca fibrinojen, protrombin ve albumin gibi proteinlerde karaciğer tarafından sürekli üretilip kana verilirler.
  Pankreas : Sindirim olaylarında incebağırsağa karaciğerden safra sıvısı dökülürken pankreastan ise lipidlerin parçalanmasını sağlayan enzimler salgılanır. Pankreas bu özelliğiyle eksokrin (dış salgı bezlerine verilen genel ad) bez olarak bilinir. Ancak pankreasta özelleşmiş hücrelerin oluşturdukları adacıklar vardır ki bu adacıklara
  ” Langerhans adacıkları ” adı verilir. Bu adacıklarda farklılaşmış A, B, D, ve PP hücreleri konumlanmışlardır.

  A hücreleri ” Glukagon ” adı verilen bir hormon salarlar. Bu hormon karaciğerde depoedilen glikojenin parçalanmasını ve glikozun açığa çıkmasına neden olur.
  B hücreleri ise ” İnsülin ” adı verilen bir hormon salar. Bu hormonun görevi ise karaciğerde glikozun glikojene çevrilmesini sağlamakatır. Ancak insülin kas dokularındada glikozun glikojene çevrilmesini ve depo edilmesini sağlar. Bunun yanında insülin yağ dokularında yağ sentezini uyarır.

  İnsülin oldukça önemli bir hormondur. Şeker hastalarında bu hormonu sentezleyen hücrelerin insülini şifreleyen genleri kusurlu olduğu için üretilen değişik yapıdaki hormon görevini yerine getiremez, yani karaciğeri, glikozu glikojene çevirmesi için uyaramaz. Glikoz ise kanda birikmeye başlar ve tansiyonun yükselmesine neden olur ki bazı durumlarda yüksek tansiyon çok ağır neticeler verebilmektedir.

  D hücreleri ise A ve B hücrelerinin aktivitesini düzenleyen ” Somatostatin ” adı verilen bir hormon salar.
  PP hücreleri ise pankretaik peptidleri (proteinleri) salgılayıp kana verirler.+ Yorum Gönder
organlarımızın özellikleri,  hormonal bezler gibi davranan yapı ve organlar
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi