Rüzgarın itme gücü nasıldır

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Rüzgarın itme gücü nasıldır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Rüzgarın itme gücü nasıldır

 2. 2
  Gizliyara
  Frmacil.com

  Cevap: Rüzgarın itme gücü nasıldır

  Eğer havanın kaldırma kuvveti cismin ağırlığından büyük ise o cisim uçar. Uçan balonlar ve zeplinler bu mantık ile havada uçar veya yükselir.


  Şekil – I de hava ortamında eşit kollu terazinin kollarına asılarak hacimleri farklı cisimler dengeleniyor. Hava boşaltıldığında terazi Şekil – II deki durumu alıyor. Çünkü hava ortamında hacmi büyük olan cisme daha fazla kaldırma kuvveti uygulanır. Hava dışarı alındığında bu kuvvet ortadan kalktığı için hacmi büyük olan cisim aşağı iner.
  Eğer havasız ortamda aynı terazi dengelendikten sonra hava ortamına çıkarılsaydı bu durumda da hacmi büyük olan cisim yukarı kalkardı.

  Cisim ne kadar büyürse ona etki eden havanın kaldırma kuvveti fazlalaşır. Bu yüzden 01 m3 cisme yaklaşık 1 N' luk kaldırma kuvveti etki ederken 05 m3' lük cisme yaklaşık 5 N' luk kaldırma kuvveti etki eder.

  Balon hava akışkanlar içerisine konulmuş bir cisimdir. Gaz sızdırmaz ipekli veya pamuklu kumaştan ya da plastik maddelerden yapılan balonun havada uçabilmesi için ortalama yoğunluğunun havanın yoğunluğundan az olması gerekir.
  Bunun için:
  . Balon içerisindeki hava ısıtılabilir.
  . Balon içerisine havadan daha hafif olan helyum veya hidrojen gibi başka bir gaz doldurulabilir.
  Her iki durumda da balon havada yükselir.
  Bir uçan balonun irtifasının (yerden yüksekliğinin) kontrolü balon ve içindeki gazdan oluşan sistemin yoğunluğunun değiştirilmesi ile sağlanır. Yani sistemin yoğunluğu azaltılırsa balon irtifa kazanır yükselir tersi yapılırsa irtifa kaybeder yere yaklaşır.

  Bir cismin kendinden daha yoğun cisimler içinde yüzer veya uçar.

  Atmosferde yukarılara doğru çıktıkça gazların (atmosferin) yoğunluğu azalır. Bu sebeple balonların uzaya kadar çıkmaları çok zordur. Bir yükseklikten sonra balonun atmosferden az olan yoğunluğu belli bir yükseklikten sonra eşitlenebilir. Yalnız şunu da unutmamak gerekir. Yukarılara doğru çıktıkça yoğunlukla beraber atmosferin basıncıda azalır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi