Ülkemizde nüfus hakkında bilgi

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Ülkemizde nüfus hakkında bilgi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: ülkemizde nüfus hakkında bilgiler

  Nüfus: Sınırları belli bir alanda yaşayan insan sayısıdır.
  Nüfus Yoğunluğu: Bir yerde kilometre kareye düşen insan sayısıdır. Belli bir alanda yaşayan nüfusun o alana oranıdır. Ülkenin genişliği ve toplam nüfus hakkında bilgi verir. Kişi/km2 olarak gösterilir. Nüfus yoğunluğunu bulmak için;
  Nüfus Yoğunluğu = Toplam İnsan Sayısı x100
  Yüzölçümü
  İnsanların beslenme sağlık eğitim vb. ihtiyaçlarını belirlemek bunun için gerekli planlamaları ve yatırımları yapmak amacıyla nüfus sayımı yapılır.
  Nüfus sayımı sonucu; yalnız insanların sayısı belirlenmez nüfusun eğitim durumu yaş ve cinsiyet durumu ekonomik ve sosyal nitelikler kırsal-kentsel nüfus özellikleri nüfus artış hızı gibi özellikler de belirlenir.
  Türkiye’de ilk nüfus sayımı 1927 yılında yapılmıştır. İkinci sayım 1935 yılında yapılmış 1990 yılına kadar her 5 yılda bir düzenli olarak nüfus sayımı yapılmış 1990 yılında nüfus sayımlarının 10 yılda bir yapılacağı kararlaştırılmıştır.
  Ülkemizde nüfus sayımlarıyla görevli olan kurum Devlet İstatistik Enstitüsü’dür. Ancak DSİ (Devlet İstatistik Enstitüsü)’nin adı 2005 yılında TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) olarak değiştirilmiştir.
  Nüfus Artışı: Sınırları belli bir alanda belirli bir süre içinde meydana gelen insan sayısındaki çoğalmaya denir.
  Bir yerdeki nüfus artışı; doğumlara ölümlere göçlere sağlık ve beslenme olanaklarının artmasına bağlıdır. Bir yerde doğum oranı ölüm oranından fazla ise orada nüfus artışı var demektir. Nüfusun bu şekilde çoğalmasına Doğal Nüfus Artışı denir+ Yorum Gönder
ülkemizin nüfusu hakkında bilgi,  nüfus sayımlarını kim yapar,  Nüfus hakkında bilgi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi