Kalbimizin sağlığını korumak için neler yapmalıyız

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Kalbimizin sağlığını korumak için neler yapmalıyız ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1

 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: kalbimizin sağlığını korumak için nasıl beslenmeliyiz
  Kalp ve damar sağlığı için aşağı yukarı neleri yememiz, neleri yemememiz gerektiğini biliyoruz. Özellikle erkeklerde bel çevresinde oluşan yağlanmanın kalp krizi riskini arttırdığı biliniyor. Bu bölgede yağlanma başladıysa dengeli ve sağlıklı beslenme programına geçiş yapmak şart. Kalp sağlığı için nasıl beslenmeliyiz sorusuna verilebilecek en kısa cevap yağlı yemeklerden uzaklaşmak, daha fazla meyve ve sebze tüketmek olacaktır.

  Tabii damar sağlığını koruma ve kalbi dinç tutmak için düzenli egzersizin önemi de büyük. İlla bir spor salonuna yazılmak gerekmiyor. Haftada 4-5 gün iyice terleyinceye kadar yürüyüş yapabilirsiniz.

  Alıştığımız hayat tarzını değiştirmek kolay olmuyor. Ancak belirli yaşlardan sonra bu hayat tarzını değiştirmezsek bel bölgesinde yağlanma kaçınılmaz olarak oluşuyor. Bu yağlanmada kalp krizi riskini önemli ölçüde arttırmakta. Hayat tarzı derken sabah kahvaltısı etmek, akşam yemeklerinde daha hafif yemek, fast food tüketmemek, sigarayı bırakmak, yağı olabildiğince azaltmak ve zeytinyağı, kuruyemiş gibi doğal kaynaklardan almak, daha fazla hareket halinde olmaktan bahsediyorum. İnsanın alıştığı düzeni bırakması kolay değil ancak sağlığımızı korumak açısından bunlara mutlaka dikkat etmeliyiz.
  Düşük kalorili ve düşük yağ içeren bir beslenme programı başlangıç için iyi bir seçim olacaktır. Tereyağı, margarin, şarküteri ürünleri, yağlı et yerine zeytinyağı, sebze, beyaz et tüketin. Zeytinden ve kuruyemişlerden vücudunuzun ihtiyaç duyduğu tüm yağı alabilirsiniz. Kendinize sürekli tükettiğiniz gıdalardan bir liste hazırlayın ve bunların yanına sağlıklı alternatiflerini yazarak onları tüketmeye başlayın.

  Hazır gıdaları mümkün olduğunca hayatınızdan çıkarın. Kalp sağlığı için nasıl beslenmeliyiz sorusunun en hızlı cevaplarından biride fast-food tüketmemektir. Çünkü hamburger, pizza ve diğer fast-food ürünleri kalp ve damar sağlığı açısından en zararlı ürünlerden biri olan işlenmiş trans yağ ile hazırlanmaktadır.

  Düşük kalorili beslenme programlarında vücudu dinç tutmak için protein almak önem kazanır Bu nedenle yumurta, beyaz et, fasulye, baklagiller, bezelye tüketebilirsiniz. Bunlar hem protein ihtiyacınızı karşılayacak hem de açlığınızı bastırıp enerji kazanmanızı sağlayacak gıdalar.

  Taze meyve ve sebzeler vücudun ihtiyaç duyduğu vitaminleri alabileceğiniz ve kolesterolünüzü düşürmenize yardımcı besinler. Düzenli olarak salata yemeye çalışın ve öğün aralarında mideniz kazındığında farklı meyvelerden tüketin. 3. 3
  Ziyaretçi
  çok güzel şeyler anlatıyor teşekkürler forum alev <(+ Yorum Gönder
kalbimizi korumak için ne yapmalıyız,  kalbimizi korumak için neler yapmalıyız,  denetleyici ve düzenleyici sistemi sağlığını korumak icin neler yapmalıyı
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi