Cis ülkeleri ne demek

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Cis ülkeleri ne demek ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Cis ülkeleri ne demek

 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) (Commonwealth of Independent States, CIS)

  8 Aralık 1991 tarihinde Belovejskaya Puşşa'da Rusya Federasyonu, Ukrayna ve Beyaz Rusya Bağımsız Devletler Topluluğu'nun oluşturulması anlaşmasını imzalayarak Sovyetler Birliği'ne son verdiler. 21 Aralık 1991 yılında Baltık Devletleri ve Gürcistan hariç, tüm eski Sovyetler Birliği Cumhuriyetleri bu anlaşmayı imzaladılar.

  Daha sonra 1993 yılında Gürcistan da bu anlaşmayı imzalamıştır. Üye ülkeler sırasıyla; Azerbaycan, Beyaz Rusya, Ermenistan, Kazakistan, Kırgızistan, Moldova, Özbekistan, Tacikistan, Rusya Federasyonu ve Ukrayna (de facto[3]) devletleridir.

  2005 yılında Türkmenistan tam üyelikten çıktı ve gözlemci üye oldu ve artık BDT'nin mekanizmalarında ve faaliyetlerinde yer almamaktadır.[3]

  2008 Güney Osetya Savaşı ile başlayan ve Rusya ile aralarında çıkan savaş sonrası Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili, Bağımsız Devletler Topluluğundan (BDT) çıkmaya karar verdiklerini açıkladı. 15 Ağustos 2008 yılında Gürcistan meclisi, Bağımsız Devletler Topluluğu'ndan ayrılma kararını onayladı ve ayrıldı. Gürcistan'ın Bağımsız Devletler Topluluğu üyeliği resmen 17 Ağustos 2009 yılında sona ermiştir.

  BDT pazarı yaklaşık 240 milyonluk nüfusu ile dünyanın en büyük pazarları arasında yer almaktadır 3. 3
  Ziyaretçi
  Ben ruscasini biliyodum ama cis yada bdt oldugunu bilmiyordum.Rusca buna SNG deniliyor . Orijinali bu--СНГ.+ Yorum Gönder
cis ülkeleri ne demek,  cis ülkeleri,  cis ne demek,  CIS nedir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi