İslamın temel ilkeleri nelerdir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden İslamın temel ilkeleri nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  İslamın temel ilkeleri nelerdir

 2. 2
  Gülcan
  Usta Üye

  Cevap: islamın temel ilkeleri nelerdir

  1-İSLAM:Tevhid dinidir. Alem için bir yaratıcının varlığına iman, hakikatin ta kendisidir ki, her düşünen ve akıl sahibi olan, buna kanaat eder. O yaratıcı tek ilah'dır, yalnız ibadet edilmeye müatehak O'dur. Kişi ibadetlerini, örneğin: hayvan kesmek, adak adamak ve özellikle dua etmek gibi, Allah için yapar.
  2-İSLAM:Toplar, dağıtmaz. İslam, beşerin hidayeti için, hayatlarını nizam ve intizama sokmak için, bütün Peygamberlere iman etmeyi emreder. Hz. Muharamed(s.a.v.) Allah'ın elçisidir, peygamberlerin sonuncusudur, getirdiği şeriat, Allah'ın emri ile, daha önce gelen bütün şeriatları ortadan kaldırdı. Allah, Hz.Muhammedi bütün insanları muharref dinlerin zulmünden kurtarmak, muhafaza altına alınmış islam'ın adaletine sevk etmek için, bütün beşere - insanlığa gönderdi.
  3-İSLAM: ın temel ilkeleri çok kolaydır, açıktır ve anlaşılır mahiyet-tedir. İslam, hurafeleri, bozuk itikadları, karışık ve anlaşılması zor felsefeleri ikrar edip kabul etmez. Her zaman ve mekanda uygulanmaya en iyi ve muvafık ve münasip bir dindir.
  4-İSLAM: gerçekten madde ile mananın arasını tam bir ayrımla ayırmaz. Hayata bir bütün olarak bakar. Birini alıp, ötekini ihmal etmez. İfrat ve tefrit'den uzak, itidali emreder. Laik'lik yoktur.İslamda din ve devletin birbirinden ayrılması söz konusu değildir. Böyle bir şey, dini devletsiz ve devleti dinsiz yapar.
  5-İSLAM: Müslümanlar arasında kardeşlik ve eşitlik ruhunu pekiştirir. Coğrafi, etnik ve yerel farklılıkları, ırkı ve kavmi-yettçi ayrılıkları tanımaz, kabul etmez, red eder. Çünkü, İslamda asabiyet yoktur. "Allah katında en üstününüz, ziyade takva sahibi olanınızdır.(Hucurat)
  6-İSLAM: da dini baskı ve sulta yoktur. Din adamları hegemon-yası, sınıfı ve muhtariyeti yoktur. Tasdiki zor olan mücerred fikirler yoktur. Her insanın Allah'ın kitabını Resulüllah'ın hadislerini okumaya gücü yeter. Selefi - salihinin anladığı kadar anlamaya çalışır. Sonra Kur'an ve sünnete uygun hayatını düzenler+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi