Uçak ne amaçla kullanılır

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Uçak ne amaçla kullanılır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Uçak ne amaçla kullanılır

 2. 2
  Fashion
  Bayan Üye

  Cevap: Yolcu uçağı

  Yolcu uçaklarında amaç olabildiğince fazla yolcuyu en kısa sürede gitmek istedikleri yere ulaştırmaktır. Bu amaçla çalışan tarifeli seferler yapan çok büyük şirketler yanında irili ufaklı charter şirketleri de vardır.

  Yolcu uçakları yapan firmaların en büyükleri Boeing, Airbus, McDonnell Douglas olarak sayılabilir. En fazla kapasiteye sahip yolcu uçağı Airbus firmasına aittir ve 2007 yılında ticari seferlerine başlamıştır.

  Savaş uçağı

  Bu uçaklar savaşta kullanılır. Bombardıman ve avcı tipleri vardır. Bombardıman uçakları daha ağır olur ve birebir düşman uçaklarla dalaşa girmeden hedefini bombalar. Avcı uçakları ise bombalama ve vurma görevi yanında birebir düşman uçaklarla dalaşa girerek onları vurmaya çalışır.

  Yangın söndürme uçağı


  Bu uçaklar itfaiye unsuru olarak görev alır. Daha çok orman yangını gibi yer itfaiyesi için ulaşılması zor olan yangınları söndürmek amaçlı kullanılır.

  İlaçlama uçağı

  Bu uçaklar tarım amaçlı kullanılır. Tarım yapılan geniş ve düz arazilerde bazen ilaçlamanın uçakla yapılması daha ekonomik ve uygun olur.

  Kargo uçağı

  Bu tip uçaklar yolcu taşımadan yanlızca kargo taşıma amaçlı kullanılırlar. Diğer adı nakliye uçağıdır. Sivil ve askeri tipleri mevcuttur. Özellkle deniz aşırı gönderilerin ulaştırılmasından ilk tercih edilen nakliye aracıdır.

  Casus uçaklar

  Bu uçaklar askeri amaçlı kullanılır. İnsansız tipleri olduğu gibi pilotun kullandığı tipler de vardır.

  Radar uçakları

  Bu tip uçaklar askeri ve sivil amaçlı kullanılır. Düşmanı veya kendi birliklerine mensup öğeleri yukarıdan kolayca izlemek için bu uçaklar birebirdir. Nato'ya ait AWACS örnek olarak verilebilir.
  Tanker uçaklar

  Bu uçaklar askeri ve sivil amaçla kullanılır ve uzun mesafe gitmekte olan bir uçağa havada yakıt ikmali yapar.

  Deniz uçağı

  Suya inip kalkabilen uçaklardır.

  Keşif uçağı
  Ana madde: Keşif uçağı
  Genellikle tek motora sahip, iki ya da üç mürettebat alabilen ve düşmanın pozisyonunu ve silahlarının yönelidiği yeri tespit etmek için kullanılan uçak tipidir. 3. 3
  Ziyaretçi
  Sizinde dediğiniz gibi kullanım işlevine göre uçaklar değişiyor+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi