Powerpoint ne amaçla kullanılır

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Powerpoint ne amaçla kullanılır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Powerpoint ne amaçla kullanılır
  Soru: powerpoint ne amaçla kullanılır ayrıntılı bir şekilde açıklar mısınız ? 2. 2
  Forumacil
  Özel Üye

  Cevap: powerpoint ne amaçla kullanılır


  İş sahipleri artık gerek firma rekramlarını ve gerekse herhangi bir konudaki çalışmalarını sadece monoton bir anlatımla dinleyicilere aktarmak zorunda kalmayacaklar. Eğer teknolojinin insana sunduğu bir yenilik bir kolaylık varsa onu mutlaka kullanmak gerekir. Aksi taktirde ilkel şartlar altında yapılan çalışmalar dinleyiciyi pek tatmin etmeyebilir.

  Powerpoint bir prezentasyon yani sunu hazırlama programıdır. Anlatılan her konuya görsel olarak güçlü bir destek sağlarken hareketli resim, yazı ve efektlerle kişileri etkilemektedir. Bu yazılımla tasarlanan her sunu belli zaman aralıklarında devreye girerek grafik, resim, yazı, efektler, film vs. gibi özellikleride içermek suretiyle görsel planda seyircilerini oldukça önemli bir etki altında bırakmaktadır. Powerpoint'in kullanım alanını iki ana grupta toplamak mümkündür.

  Herhangi bir konuda seminer veya eğitim verirken (bu eğitimler kuruluş içi eğitimler olabilir.) yani prezentasyon yaparken kullanılacak slaytların hazırlanması.
  Çok milimetrik ve hassas olmayan istenilen türde çizimin hazırlanması. Bu çizim sayfası daha sonra Windows altında çalışan herhangi bir programa kopyalanabilir.
  Bu amaçlara uygun farklı özellikler içeren pek çok slayt türü program içerisinde mevcuttur. Bir prezentasyon bir çok slaytın bir araya gelmesi ile oluşur.
  --------------------------------------------------------------------------------

  Yeni bir slayt hazırlamak

  Yeni bir slaydı hazırlamak için Dosya (File)/Yeni (New) menü seçenekleri kullanılarak aşağıdaki pencereye ulaşılır.  Bu pencerenin Akıllı içerik sihirbazı (AutoContent wizard) seçeneğiyle PowerPoint'in önerdiği yollar takip edilerek bir sunu hazırlanır.

  Şablon (Template)seçeneğiyle de PowerPoint için hazır olarak tasarlanmış ve olduğu gibi kullanılabilinen şablonlara ulaşılarak, bunlar tasarım ortamına aktarılır.

  Boş sunu (Blank presentation)seçeneğiyle de boş bir sunu sayfasını seçme imkanı kullanıcıya tanınır.

  Varolan sunuyu aç (Open an existing presentation) daha önce kullanıcı tarafından oluşturulmuş bir sunuya doğrudan ulaşılarak çalışma alanına yükleme işlemi yepılır.

  Bu pencerenin Boş sunu seçeneği aktif hale getirildikten sonra Tamam düğmesinin tıklanmasıyla aşağıdaki pencereye ulaşılacaktır:


  Bu pencerede görüldüğü gibi seçilecek olan sunu yapısı ya sadece metin, ya hem metin hem de resim alanlarını içermektedir. Bunlardan herhangi birisi seçildiğinde seçilen yapı aynen çalışma ortamına aktarılacaktır. Biz burada Başlık slaydı (Title Slide) seçeneğini kullanarak aşağıdaki görüntüyü elde ediyoruz.  Yukarıda görüldüğü gibi istenilen alanları tıklayarak istediğimiz ifadeleri yazabileceğimizi belirten ifadeler yer almaktadır. Bu ifadelerin yer aldığı üstteki kutuya sunum başlığını alttaki kutuyada sunum alt başlığını giriyoruz.

  Örnek bilgiler girilmiş bir sunum aşağıdaki gibi olacaktır.  Yukarıda yazılan ifadeler istenildiği kadar büyültülebilir ve istenilen yazı efekti verilebilir. Bu işlemleri aşağıdaki düğmeleri kullanmak suretiyle gerçekleştiriyoruz.

  Düğmesini kullanarak seçili olan ifadeyi kademe kademe büyütüyoruz.

  Düğmesini kullanarak seçili olan ifadeyi kademe kademe küçültüyoruz.

  Düğmesini kullanarak seçili olan ifadenin karakterlerini gölgeli yapıyoruz.

  Düğmesini kullanarak seçili olan ifadenin karakterlerini koyu yapıyoruz.  Yukarıda aktif hale getirilen başlığın yazı rengini değiştirelim. Bunu yapmak Biçim/Renkler ve çizgiler (Format Color and Lines) menü seçenekleri kullanarak aşağıdaki pencereye ulaşalım.  Bu pencerenin Renkler ve çizgiler (Colors and Lines) bölümündeki Doldur(Fill)/Renk(Color) kutusu aracılığıyla seçili alanın zemin rengi ayarlanır. Yine Çizgi(Line)/Renk(Color) bölümünde ise seçili alanın çerçeve rengi belirlenir. Renkler belirlendikten sonra Önizleme(Preview)düğmesine basılarak pencereyi kapatmadan renklerin etkisi gözlenir. İstenilen renk seçildikten sonra Tamam düğmesine basılarak çalışma alanına dönülür.


  Sunum sayfasına wortart ekleme

  Sunum sayfasına WordArt eklemek için Ekle(Insert)/Resim(Picture)/WordArt menülere kullanılarak aşağıdaki pencereye ulaşılır:  Burada istenilen yazı stili seçildikten sonra Tamam düğmesine basılarak aşağıdaki pencere görüntülenir:


  Metninizi yazın (Your Text Here) bölümüne istenilen ifade girilir. Burada aynı zamanda girilen ifadenin font tipi, punto büyüklüğü ve yazı biçimleri de ayarlanabilir. Tamam düğmesine basılarak aşağıdaki görüntü elde edilir:  Tasarımı tamamlanmış bir sunum sayfasını tam ekran görüntülemek için Slide gösterisi(Slide Show)/Gösteriyi görüntüle(View Show) menüleri kullanılır. Bu yapıldığında aşağıdaki görüntü karşımıza çıkacaktır:

  --------------------------------------------------------------------------------

  Hazır şablonları kullanmak

  İsterseniz değişik amaçlar için önceden hazırlanmış şablonları kullanarak gösterilerinizi kolayca şekillendirebilirsiniz. Dosya(File) menüsünden New(Yeni) i seçin ve açılan pencereden Sunu tasarımları(Presentation Designs)bölümüne geçin.  Yukarıdaki pencereden amacınıza uygun bir şablon seçin. Şimdi sadece yapmanız gereken uygun başlıklarınızı ayrılmış alanlara yazmak ve efektlerinizi uygulamak.  --------------------------------------------------------------------------------

  Bir sunuya canlandırma efekti vermek

  Bir sunuya canlandırma efekti vermek için ilk etapta sunudaki canlandırılacak bölüm aktif hale getirildikten sonra araç çubuklarındaki düğmesi kullanılarak aşağıdaki araç çubukları görüntülenir:


  Bu penceredeki her bir düğme sunu sayfası üzerindeki resim yada başlıkları canlandırmada önemli rol oynarlar. Şimdi bu düğmeleri ve ne olduklarını görelim:

  Düğmesi, sunu sayfasının başlık kısmına verilecek canlandırma efektini belirler.

  Düğmesi, sunu sayfasının gövde kısmına verilecek canlandırma efektini belirler.

  Araba efekti, şov esnasında seçili olan nesneyi sağ taraftan başlamak suretiyle bir araba sesi eşliğinde canlandırma işlemini gerçekleştirir.

  Uçma efekti, şov esnasında seçili olan nesneyi sol taraftan başlamak suretiyle canlandırır.

  Kamera efekti, şov esnasında seçili olan nesneyi içten dışa doğru başlamak suretiyle canlandırır.

  Lazer efekti, şov esnasında seçili olan nesneyi sağ üst köşeden başlamak suretiyle bir lazer silahı sesi ile harfleri teker teker yazdırarak canlandırma işlemini gerçekleştirir.

  Daktilo efekti, şov esnasında seçili olan nesneyi soldan itibaren başlamak suretiyle bir daktilo sesi eşliğinde harfleri teker teker yazdırarak canlandırma işlemini gerçekleştirir.


  Düşme efekti, şov esnasında seçili olan nesneyi yukarıdan aşağıya düşürerek canlandırma işlemini gerçekleştirir.

  Kutusunda şovdaki metinlerin gösterim sırasını belirlenir.

  Seçili alana bir kere yanıp sönme efekti verir.

  Düğmesi, slayt esnasında grafik, ses ve film gibi bazı ek gösterileri yapmak için gerekleri ayarları düzenler. Bu düğme seçildiğinde aşağıdaki pencere açılacaktır.  Penceredeki Efektler kısmında bulunan kutulardan istenilen efektlerden biri seçilebilir. Ayrıca efekt sırasında kullanılması istenen sesler de belirlenebilir.

  Pencerenin animasyon Canlandırma sırası(Animation order) listesinde sunum sayfasındaki animasyonu yapılacak verilerin sırası belirlenir. Önizleme(Preview) düğmesi aracılığıyla pencere kapatılmadan animasyonun nasıl olacağı gözlenebilir.

  Pencerenin Ses ve canlandırma girdisi(Entry animation and sound) kısmının ilk kutusunda sunum sayfasına verilecek efektin geliş yönü, ikinci kutuda ise o anda çıkacak olan sesler belirlenir.

  Canlandırmadan sonra(After animation) kutusunda animasyon olayından sonra yapılması gereken işlem seçiliyor. Bu işlemlerden Gösterimden sonra gizle seçeneği gösterimden hemen sonra animasyonu yapılan veriyi gizler.

  Metni görüntüle(Introduce text) kutusunda ise gösterilen verinin kelime kelime, harf harf yada bir kereye mahsus olmak üzere takdim şekli belirlenir.

  Aynı pencerenin Zamanlama(Timing) bölümünde ise animasyonun geçiş ve ekranda kalma süresi ayarlanır.  Canlandırma slayt nesneleri(Slide objects without animation) listesinde animasyonu yapılmayan fakat gösterilen nesnelerinadları yer alır.

  Canlandırmayı başlat(Start animation) bölümünün Canlandırma(Don't animate) seçeneğiyle animasyon yapılmaz sade gösterilir.

  Canlandır(Animate) seçeneğiyle animasyon yapılır.

  Fare tıklatıldığında(On mouse click) seçeneğiyle sunum sayfasının fare ile tıklanması durumunda animasyon başlatılır.

  Otomatik olarak(Automatically) seçeneğiyle de animasyonların peş peşe kaçar saniye aralıkla gösterileceği ayarlanır.

  Slayt üzerindeki metinlere bu efektlerden birini uyguladıktan sonra pencerenin alt kısmında bulunan şov düğmesine basarak slayt şovunu başlatabilirsiniz.

  Slayt üzerine şablonda olmayan bir metin veya resim eklediğinizde bunlara canlandırma efekti uygulayabilmek için farenin sağ tuşunu kullanabilirsiniz. Canlandırma efekti vermek istediğiniz nesnenin üzerinde farenin sağ tuşuna basın ve Özel Canlandırma(Custom animation) seçeneğini kullanarak aşağıdaki pencereye ulaşın.  Pencerede görüldüğü gibi Ses ve canlandırma girdisi listesinde Efekt yok seçeneği seçili olduğu için bu nesneye herhangi bir canlandırma efekti uygulanmamıştır. Bu listeden diğer herhangi bir seçim yapılarak artık bu nesneye de canlandırma efekti uygulanabilir.  __________________________________________________ ______________________


  Bir çok slayt ile çalışma

  Genellikle şovlar tek bir slayttan değil birden çok slayttan oluşur. Yeni slaytlar eklemek için Ekle(Insert) menüsündeki Yeni Slayt(New Slide) seçeneği kullanılır. Her bir slayt için gerekli metin veya resimler oluşturulduktan sonra iki slayt arasındaki süre ve bir slayttan diğerine geçerken uygulanacak efekt de belirlenebilir.

  Kişi kendi isteğine göre istediği sayıda slayt hazırlayabilir. Sonuçta tüm bunlar sadece bir dosya adı altında kaydedilecektir. Hazırlanan slaytlara belli bir gecikme vermek diğer bir deyişle ekranda hem belli bir sırada hem de belli bir süre görünmelerini temin etmek için pencerenin altındaki Slayt sıralayıcı görünümü(Slide Sorter View)düğmesine basılarak Slayt sıralayıcı Penceresine Ulaşılır:


  Bu penceredeki slaytların geçiş sürelerinin belirlemek için istenilen slayt aktif hale getirildikten sonra ya Slayt gösterisi/Slayt geçişi menü seçenekleri kullanılacak, yada seçilen slayt üzerinde iken farenin sağ tuşuna basılarak çıkacak olan Slayt geçişi(Slide transition) seçeneği seçilecektir:
  Bu işlemler yapıldıktan sonra aşağıdaki pencere karşımıza çıkacaktır:  Bu penceredeki Efekt kutusundan istenilen efekt verilebilmektedir:

  Efekt olayı belirlendikten sonra efektin hızı da belirlenebilmektedir. İlerle(Advance) bölümündeki Otomatik olarak(Automatically after) seçeneği seçildiğinde istenilen zaman aralığı girilebilmektedir. Buradaki zaman aralığı saniye cinsindedir.

  Yine bu pencerenin Ses(Sound) bölümünde efektin geçişi esnasında ses olayı da eklenebilmektedir.

  Ayarlamalar bittikten sonra Tamam düğmesi ile normal ortama dönülmektedir.

  Slaytlar arasındaki geçişleri ve canlandırma efektleri arasındaki süreleri belirlemenin daha kolay bir yolu daha vardır. Bunun için pencerenin alt tarafındaki düğmeye Shift tuşuna basılı tutarak fareyle basın. Normalde bu düğme slayt şovunu başlatmak için kullanılır. Shift tuşu ile bastığınızda ise aşağıdaki pencere açılacaktır.


  Buradan Slayt ilerlet(Advence slides) bölümündeki El ile(Manually) seçeneğini işaretleyerek slayt şovunu başlatın. Şimdi şov başlayacaktır. Ancak fare ile her tıklayışınızda bir sonraki canalndırma gerçekleşecek ve bu aradaki süre kaydedilecektir.Yani böylece, fare tıklamalarınızla canlandırmalar arasındaki süreleri belirleyebileceksiniz. Bundan sonra her şov yapışınızda burada belirlediğiniz süre aralıklarıyla canlandırma efektleri uygulanacaktır. Bu süreleri değiştirmek için tekrar Shift+düğmesine basabilirsiniz. Aynı işi Slayt gösterisi(Slide show) menüsündeki Gösteri ayarla(Set up show) seçeneği ile de yapabilirsiniz. Slayt gösterisi bittikçe tekrar baştan başlamasını sağlamak istiyorsanız "ESC" tuşuna basana kadar dön(Loop continuously until 'Esc') seçeneğini işaretleyin.


  Slayt gösterisi

  Bir slaydın tasarımı tamamlandıktan sonra onu tam ekran olarak gösterime başlamak için pencerenin altındaki Slayt gösterisi(Slide show) düğmesine basmanız yeterlidir. Gösteri tamamlandıktan sonra eğer o slayt için bir zaman aralığı belirlenmemişse normal ortama dönmek için ya "Esc" tuşuna basılacak yada gösterimdeki slayt çift tıklanacak.

  Yine tam ekran olarak gösterilen gösteriyi sonlandırmak için farenin sağ tuşu kullanılarak aşağıdaki popup menü aracılığıyla Gösteriyi bitir seçeneği kullanılarak tasarım ortamına dönülür.  Slayt gösterisi sırasında aşağıdaki tuşları kullanabilirsiniz.

  Yapılmak istenen işlem /// Gerekli tuşlar
  Sonraki Slayt /// Sol fare tuşu
  Boşluk
  Sağ ok tuşu
  Aşağı ok tuşu
  Enter
  N harfi
  Page Down tuşu
  Önceki Slayt ///Sağ fare tuşu
  Sol Ok tuşu
  Yukarı Ok tuşu
  P harfi
  Page Up tuşu
  Ekranı karart/Olduğu gibi bırak ///B harfi
  . tuşu
  Ekranı beyazlat/Olduğu gibi bırak ///W harfi
  , tuşu
  Ok işaretini göster/gizle ///A harfi
  = tuşu
  Otomatik göstergeyi durdur/başlat/// S harfi
  + tuşu
  Gösteriyi bitir/// Esc tuşu
  Ctrl+Break tuşları
  - tuşu
  Ekrandaki çizimleri sil///E harfi
  Gizli olsa bile sonraki slayda git/// H harfi
  İlk slayda dön/// Her iki fare tuşunu bir müddet basılı tut

  __________________________________________________ ___________________

  Sunumları belli zaman aralıklarında göstermek

  Sunumları belli zaman aralıklarında göstermek için Slayt gösterisi(Slide show) menüsünün Zamanlama provası(Rehearse Timings) seçeneğini kullanıyoruz. Bunu kullandığımızda karşımıza aşşağıdaki görüntü çıkar:  Ekranın sol alt köşesindeki prova penceresi aracılığıyla gösterileri test ediyoruz. Yani gösterilerin ekranda kalma sürelerini belirliyoruz.

  (Yinele) düğmesiyle aynı gösteriyi tekrarlıyoruz.


  Düğmesi ile bir sonraki sunuma geçiyoruz.

  Düğmesi ile zamanlamayı durduruyoruz.

  Böylece her sunum için ideal zamanlamayı gerçekleştirmiş oluyoruz. 3. 3
  Ziyaretçi
  teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler çok işime yaradı 4. 4
  Ziyaretçi
  bilgisayarda yazı yazmak ve düzenlemeler yapma

+ Yorum Gönder
powerpoint ne amaçla kullanılır,  powerpoint programının kullanım amacı nedir,  powerpoint neden kullanılır,  powerpoint kullanım amacı,  sunu programı ne amaçla kullanılır
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi