Ses madde ile karşılaşınca ne olur

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Ses madde ile karşılaşınca ne olur ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: ses madde ile karşılaşınca ne olur

  Bir ses kaynağından çevreye yayılan ses dalgaları sert bir yüzeye çarparlarsa yansırlar. Çevremizdeki seslerin bir çoğu bu yansıma sonucu duyulur.

  Ses maddeyle karşılaştığı zaman yansıyabilir, maddeden geçebilir veya madde tarafından soğrulabilir. Maddenin özelliklerine bağlı olarak ses bu değişimlerin hepsini ya da bir kısmını farklı oranlarda geçirebilir.

  Sesin yansıma özelliği bilim ve teknolojideki gelişmelerde de kullanılmaktadır. Örneğin araçların hızlarını ölçmeye yarayan radar cihazları, ses dalgalarının yansıma özelliğinden faydalanılarak geliştirilmiştir. Denizlerde kullanılan sonar cihazları, deniz dibinin yüzey şekillerini tespit etmede kullanılan bir araçtır ve ses dalgalarının yansımasıyla yüzey şekilleri hakkında araştırmalar yapılabilmektedir. Ultrason ile vücuda gönderilen ses dalgalarının iç organlara çarpıp yansımasıyla iç organların görüntüsü elde edilebilir. Ayrıca ultrason ile anne karnındaki bebek görüntüsü de elde edilebilmektedir. Sesin yansıma özelliğinden yararlanılarak geliştirilen araçlar, yaşamımızın pek çok alanında kullanılmaktadır.

  Aynı şekilde sesin yansıma özelliğini kullanan hayvanlarda vardır.

  Örneğin; balina, yunus ve yarasa gibi canlılar avlarının yerlerini sesin yansıma özelliğinden yararlanarak tespit ederler. Diğer bazı canlılar bizim duyamadığımız sesleri duyabilirler.

  Sesin havada bir saniyede aldığı yol 340 metredir. 3. 3
  Ziyaretçi
  Çok güzel bir konu hazırlamışsınız çok sağolun ellerinize sağlık+ Yorum Gönder
ses madde ile karşılaşınca ne olur,  ses maddeyle karşılaşınca ne olur
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi