Sanat ve sanatçı arasında nasıl bir ilişki vardır

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Sanat ve sanatçı arasında nasıl bir ilişki vardır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Gülcan
  Usta Üye

  Cevap: sanat ve sanatçı arasında nasıl bir ilişki vardır

  1.her sanat alanında hararetli tartışmalara vesile olan, tehlikeli bir çizgide yürüyen ilişkidir.

  eser hakkında fikir veya duygu sahibi olurken, söz konusu olan, sanatçının özel hayatı veya düşünceleri, siyasi duruşu olabilir. çeşitlemeleri vardır.

  müzikte mesela her zaman duyarız, bir parçayı, grubu dinlediğinde çok seven bir izleyici, örneğin bu kişilerin uyuşturucu kullandıklarını ve diyelim ki bir dönem bu yüzden hapiste yattığını öğrendiği zaman bütün cd'lerini çöpe atabilir.

  edebiyatta, yazarın veya şairin kaleme aldığı eserlerden süzülen fikirler çok yakın gelebilir. ama yazarın yapıp ettiklerini, belki siyasi görüşünü öğrenince hepsi birden suya düşebilir. sinema ve görsel sanatlarda da aynısı söz konusu.

  illa sanat eseri olması gerekmez, herhangi bir düşünce insanı da aynı nedenlerle bir kenara atılma riskine sahiptir. son derece özgürlükçü fikirleri olan birtakım felsefeciler, gayet muhafazakar katolik bir hayat sürdürüyor, karısını çocuğunu dövüyor olabilir. mesela fransızlarda bu çok yaygındır. foucault bu konuda önemli bir istisnadır. yazdığı ve düşündüğü gibi yaşayan ender fransız düşünürlerdendir.

  teknik işlerde de var benzer bir şey. fenerbahçe teknik direktörlüğünü yapmış daum, işini iyi yapsa da, zamanında kokain kullandığı için bir grup insan tarafından asla kabul görmemiştir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi