Tropikal bölgelerdeki türlerin zenginliği üzerinde hangi faktörler etkili olmuştur

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Tropikal bölgelerdeki türlerin zenginliği üzerinde hangi faktörler etkili olmuştur ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Gülcan
  Usta Üye

  Cevap: tropikal bölgelerdeki türlerin zenginliği üzerinde hangi faktörler etkili olmuştur

  Tropikal bölgedeki ne türler


  Güneşin ışıkları öğlen vakti yalnız bu bölgede mevsimlere göre yere dik olarak gelir. Dünyanın ekseni etrafında dönerken senede bir defa güney doğrultusunda yapmış olduğu 25,5°lik meyil neticesinde güneş ışınlarının dünyaya geliş açısında değişiklik olmasıyla tropikal kuşak ortaya çıkmıştır.
  Tropikal bölgelerde iklim sıcaklık farkları fazla değişiklik göstermez. Ekvator civarında ortalama sıcaklık 21°C ile 26°C arasında değişir. Gündüzleri 38°C’ye çıkabilir. Geceleri en düşük sıcaklık 18°C’dir. Yüksek yerler haricinde hemen hiç kış olmaz. Tropikal bölgelerde yağış fazladır. Tropikal bölgelerde güneş ışığının dik geldiği taraf daha yağışlı geçer. Bölge sınırlarında çöller başlar. Ortalama yağış miktarı 1016 mm ile 2540 mm arasında değişir. Yağmur ve güneşin bol olması bölgenin bitki örtüsünü de etkilemiş ekvatordan kuzey ve güney istikametinde gidilirken gittikçe seyrekleşen ve ufalan bir bitki örtüsü meydana gelmiştir.
  Tropikal bölge bitkilerinin çoğu yapraklarını dökmezler ve daima yeşil kalırlar. Tropikal bölgelerde kurak geçen yerlerde bitki örtüsü de farklılaşır. Yağış, sıcaklıktan daha büyük bir faktör olarak bitkiler üzerine tesir eder. Tropikal bölgelerden yağışı bol olan yerlerde senede birkaç defa çiçek açan, yaprak değiştiren bitkiler vardır.
  Tropikal bölgelerde yaşıyan hayvanlar bol yağmurlu balta girmemiş ormanlardan çöllere kadar değişik iklim farklarına göre muhtelif türler ihtiva eder. Ormanların dipleri çok küçük hayvanlarla doludur. Bunlar çürüyen yapraklarla beslenir. Büyük karınca sürüleri, sürüngenler oldukça kalabalıktır. Fil, kaplan ve aslan, muhtelif tür maymun ve binlerce çeşit kuşlar tropikal bölgelerin sık ormanlarına has hayvanlardır. Amazon Nehri civarında yalnız bir ağaç üzerinde 76 cins kuş sayılmıştır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi