Sanal alışverişin yararları ve zararları nelerdir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Sanal alışverişin yararları ve zararları nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Sanal alışverişin yararları ve zararları nelerdir

 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: sanal alışverişin yararları ve zararları nelerdir

  sanal alışveriş nedir


  Tüketiciler Birliği Başvuru Merkezi Başkanı Aydın Ağaoğlu, son günlerde çoğalan dolandırıcılık olayları sebebiyle internetten alış verişi tavsiye etmediklerini bildirdi. Ağaoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, tüketici mevzuatında hüküm altına alınan ve “mesafeli sözleşmeler” olarak söylenen internet ve diğer iletişim araçlarını kullanarak uzaktan yapılan satışların, yeni dolandırıcılık yöntemi olarak kullanıldığını söyledi.


  Ticari ahlaka uygun bir şekilde işini yapan bir çok firmaya karşılık tüketiciyi aldatan, ürününü teslim etmeyen, kredi kartı bilgilerini gasp eden art niyetli kişilerin haksız kazanç elde ettiğini ve tüketicinin mağdu olmasına neden olduğunu belirten Ağaoğlu, vaat ve kandırma yoluyla tüketicilerin kredi kartı bilgileri alınarak, satış rakamının üstünde bedel çekilebileceği gibi usulsüz kullanımının da yaşandığını bildirdi.
  Tüketicilerden gelen taleplerin ödemeleri tahsil edildiği halde, ürün teslimi yapılmadığının da gözlendiğini ve bunun sonucunda da satış yapan firmaların iflas ettiklerini açıkladıklarını ifade eden Ağaoğlu, şunları kaydetti:


  “Mesafeli satış yapmak isteyen firmalar, Sanayi ve Ticaret Bakanlığının iznine tabi olmalı. Firmanın faaliyet izni teminat şartına bağlanarak güven ortamı oluşturmalıdır. Tüketiciler görmedikleri, vasıflarını bilmedikleri ürünleri satın almaktan kaçınmalı, ihtiyaçlarını satış yerlerinde görerek satın almayı tercih etmelidir. Son zamanlarda artan dolandırılıcılık olayları nedeniyle internetten alış verişi tavsiye etmiyoruz. Kredi kart bilgilerinin internet ortamında paylaşılmasının ağır sonuçları olacağını unutmamalıdır. İnternet üzerinden alış veriş yapan ve kandırılan tüketiciler bankalarıyla görüşerek ödeme işlemlerinin iptal edilmesini istemelidirler.” 3. 3
  Ziyaretçi
  Teşekkürler işime yaradı güzel bir site+ Yorum Gönder
sanal alışverişin yararları ve zararları,  sanal alışverişin ve zararları,  radyonun yararları ve zararları,  sanal alışveriş yararları ve zararları,  sanalalışverişinyararları ve zararları
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi