En iyi yalıtkanlar nelerdir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden En iyi yalıtkanlar nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1

 2. 2
  Forumacil
  Özel Üye

  Cevap: en iyi yalıtkanlar nelerdir  en iyi yalıtkanlar nelerdir hakkında bilgi  Yalıtkan Madde Nedir? Yalıtkan Maddeler Nelerdir? Yalıtkan Madde Örnekleri


  Yalıtkan maddeleri meydana getiren moleküllerelektronları yanlarındaki moleküllere çok zor iletirler.Yalıtkanın bir atomu bir elektron alırsa bu elektron bütün cisim içinde yer değiştirecektir.

  Yalıtkan maddeler elektrik akımına karşı korunmanın gerekli olduğu yerlerde kullanılırlar. Porselen cam ve bazı plastik maddelerelektrikçilikte en yaygın ölçüde kullanılan yalıtkan maddelerdir. Plastik yalıtkanlar gurubundan polietilen ve polistirenden yüksek frekanslı akımlara karşı yararlanılır. Telgraf telefontelsiztelevizyon ve radarbu uygulamaların yapıldığı alanlardır. Kablolarda kauçuk yerine polietilenin kullanılmasıylaçok yüksek frekanslı (saniyede titreşim sayısı çok yüksek) akımların iş itilebilmesi mümkün olmuştur. Sıvılar ve gazlar iyonlaştırılmadıkları süre yani yüklü atom parçacıkları bulunmadıkça yalıtkandırlar. Dolayısıyla yağ yalıtkan fakat tuzlu su iletkendir. Yalıtkan cisimlerle güvene alınan elektrik tesisatları ve elektrikçilikte kullanılan aletlertellerin elektrik kaçağınıakımla çarpılma (elektrik şoku) ihtimallerim önler. Sözgelimi lastik çok zayıf bir iletkendir. Daha doğrusu yalıtkan bir cisimdir. Bu nedenle elektrik akımı taşıyan aletlerle çalışanlar lastik eldiven giyerler. Cisimlerin iletkenliği ve yalıtkanlığıışık ve ısı konusundan çok elektrik bakımında önem taşır.


  lastiktahtayağ yalıtkandır


  YALITKAN MADDELER: İLETKEN MADDELER:
  cam Katılar: sıvılar:
  plastikler bakır limonlu su
  plastik tarak altın tuzlu su
  karbon gümüş asitli su
  şekerli su demir sirkeli su
  kitap aliminyum
  kağıt çelik
  halı magnezyum
  ayakkabı nikel
  odun krom
  ip insan vücudu
  yağ vb.+ Yorum Gönder
en iyi yalıtkan,  en iyi yalıtkan nedir,  en iyi yalıtkan madde hangisidir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi