Kütle nedir nasıl ölçülür

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Kütle nedir nasıl ölçülür ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Kütle nedir nasıl ölçülür

 2. 2
  Forumacil
  Özel Üye

  Cevap: kütle nedir nasıl ölçülür


  Kütleyi tanımlamak için cismin niceliklerini bilmek gerekir.O halde cismin özündeki niceliklerin ölçüsüne kütle denir.En basit tanım ile madde miktarına kütle denir.Bir diğer deyişle nesnenin harekete karşı gösterdiği direnç de denilmektedir.


  Çok büyük kütlesi olan nesneye aynı kuvvet uygulandığında hızlanması daha düşük olur. Diğer bir deyişle kütlesi büyük olan daha büyük eylemsizliğe sahiptir. Günlük kullanımda kütle genellikle ağırlık ile karıştırılır. Kütle bulunduğu ortamın yerçekimine göre değişmez bir değerdir.
  KÜTLENİN ÖLÇÜLMESİ

  Kütleyi ölçmek için eşit kollu teraziye ihtiyaç vardır.Kütle eşit kollu terazi ile ölçülür. Bir cismin kütlesi her yerde aynıdır. Kütle birimi gramdır.

  Kilogram “kg” sembolü ile gram “g” sembolü ile gösterilir.
  1000 gram= 1 kilogram dır.
  Kütlenin SI birim dizgesine göre temel birimi kısaca kg ile yazılan kilogramdır. Ayrıca kütleyi ölçmek için aşağıdaki birimler de kullanılır:

  •gram: 1 gr = 0.001 kg
  •ton: 1 ton = 1000 kg
  •MeV/c² (Özellikle atomaltı parçacıkların kütlesinin hesaplanmasında kullanılır.)

  Eşit kollu terazi ile kütle ölçülürken eşit kollardan birine standart kütleler diğer bölümüne ise tartılacak maddeler konur. Günümüzde elektronik terazilerin kullanımı oldukça yaygınlaşmıştır.
  Kütle Nasıl Ölçülür?

  Eşit kollu terazilerle kütlehnin ölçüldüğünü söylemiştik.

  Ağırlık Ölçümü

  Ağırlık, bir cisim üzerinde yerçekimi kuvvetinin bir ölçüsüdür. Ağırlığınız sizi yere doğru çeken kuvvettir. Kuvvetin birimi newton (N) dir. Ağırlık yaylı kantarla ölçülebilir.


  Kütle, bir cisimdeki madde miktarıdır. Kütle yerçekimine bağlı değildir. Kilogram (kg) kütlebirimidir. Kilogram, gram (g) adı verilen 1000 eşit parçaya ayrılmıştır. Bir kağıt kıskacı yak-laşık 1 gramdır. Bir mililitre su, oda sıcaklığında bir gram kütleye sahiptir.Kütle, bir terazi ile ölçülebilir. Kütlesi bilinmeyen bir cisim terazinin bir kefesine, bilinen kütle-ler ise diğer kefeye konulur. İki kefe dengeye gelince, bilinen kütleler cismin kütlesini vermişolur+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi