Yaşanmış başarı hikayelerine örnekler

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Yaşanmış başarı hikayelerine örnekler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Yaşanmış başarı hikayelerine örnekler

 2. 2
  Gizliyara
  Frmacil.com

  Cevap: yaşanmış başarı hikayelerine örnekler

  yaşanmış başarı hikayeleri nelerdir


  İlk yapacağımız araştırmadır. Konumuzu bilmemiz gerekir.Bir nevi "FLÖRT" oyunu oynayan gençler gibi olmamalısınız. Bu insanlarla, evlenmeyeceksiniz veya birlikte çıkmayacaksınız veya en sevdiği renkleri bilmeyeceksiniz veya hayranlar kulübüne katılmayacaksınız. Onalar olmaya çalışmayacaksınız. Bu Pierce Brosnan'a benzemek için Brion marka bir elbise alan kimse gibi davranmak demektir. Sonuçta iyi dikilmiş bir elbise sahibi olur. Ama Pierce Brosnan olamaz. Sadece daha iyi bir elbise giymiş bir insan olarak kalacaktır. Dolayısıyla insanlardan ne elde etmeye çalıştığımızı bilmemiz gerekir. Çalıştığımız şey beğendiğimiz bu nitelikleri tanımlamak ve nereden geldiklerini (nasıl oluştuklarını) belirlemek olmalıdır.
  Bir TV reklamında birisi "Mike gibi olmak istiyorum' diyerek, Michael Jordan'a saygı gösterisinde bulunabilir/ ama bahsettiğimiz bu değildir. Örnek almak, belli kişilerin
  Örneklerden Ders Alın
  yeteneklerine saygı duyduğumuzu ve hayran olduğumuzu, niteliklerini kendimize de kazandırmak istediğimizi ifade etmemizin bir yoludur. Bu mümkün müdür? Evet.
  Tekrar ediyorum örnek aldığınız kişiyle evlenmeyeceksiniz. Onu aileye sokmayacaksınız. Bu insanın bilgi ve becerilerinden bir şeyler kapmaya çalışıyorsanız ve bunları kendi davranışlarınızla birleştirmeye gayret ediyorsunuz. Onun toplumsal kişiliğiyle dünyaya gösterdiği yüzüyle ilgileniyorsunuz. Siz yöntemde, onu ilk planda başarılı kılan kişisel özellikleri ile ilgileniyorsunuz.
  Bu nedenle büyük bir servet içinde doğan veya evlenerek buna sahip olan kişiler gibi, şanslı oldukları için başarılı olan insanlarla ilgilenmemeniz gerekir. Bunları bulvar gazetelerine bırakın. Siz kendi çalışma ve gayretleriyle başarılı olan insanları aramaktasınız.
  Örnek alınacak insanlar şöhret olmamalıdır. Aslında olmasalar muhtemelen daha iyi olur. Sizin örneklerinizin tanıdığınız kimseler sırf yetenekleri nedeniyle değil kişisel özellikleri nedeniyle her gün göz altında tuttuğumuz insanlardır. Kişisel hedeflerinize ulaşmaya çalışırken size devamlı olarak ilham ve akıl veren kişilerdir.
  Onlarla mukayese edebilmek için bulunduğunuz ortamdan örnekler seçmelisiniz. Örneğin sizin yaş grubunuzda sizden daha başarılı olan insanlar Kimden ve neden dolayı? Eğer bir öğrenciyseniz oda arkadaşlarınızın neden sizden daha iyi notlar aldığını kendinize sorun. E-ger bir satış elemanıysanız, neden iş arkadaşlarınız daha fazla satıyor? Sizin kullanmadığınız hangi hileleri kullanıyor? İş ahlakı daha mı iyi? Daha önemlisi ondan ne öğrene bilirsiniz?
  Bu insanların size öğreteceği şeyler vardır.
  Bazı insanlar belirli zamanlarda ve çok özel konularda örnek teşkil ederler. Çocukluğunuzda, özürlerinin üstesinden gelerek, okumayı, yazmayı ve konuşmayı öğrenen yazar, konuşmacı ve tanınmış bir özgürlükler savunucusu olan Helen Keller'in hikayesini okumuştum. Hayat hikayesini okuduğunda onun ne kadar etkisinde kaldığını ve ilham verici olduğunu hatırlıyorum. Hikayesini öğrenmek, size yaşamınızda dağları yerinden oynatabileceğinizi düşündürür.
  Bugün o benim için bir örnek teşkil ediyor mu?
  Pek değil.
  Ama hikayesini okuduğumda üstümde çok etki yaptığından şüphe yok. Tıpkı tartışmasız ABD'nin en büyük başkanı olan ve zor bir çocukluk dönemi geçiren politik yenilgilere uğrayan, iki oğlu ölen asabi buhranlar ve depresyonlar geçiren yalnızlık çeken ve devamlı eleştirilere muhatap olan ve bütün bunların üstesinden gelen Abraham Lincoln hakkında okuduğum kitapları hatırladığım gibi.
  Lincoln hakkında okuyup da moral amaçlı duygularından ve inanılmaz azminden etkilenmemek olanaksızdır. Lincoln'i okuduktan sonra hikayesinin herkes için derslerle dolu olduğunu görmemek imkansızdır.
  Büyükler Beysbol Liginde (Majör League B.) renk bari yerini yıkan ve belki de gelmiş geçmiş en disiplinli sporcu olan Jackie Robinson'un hikayesinde olduğu gibi. AtletiM olarak çok yetenekli fakat ayrıca geçimsiz, huysuz ve asabi idi. Kariyerinin ilk iki yılında Brooklyn Dodgers'a geçmeden önce Branch Rickey'e, alaylarla, ırkçı hakaretlerle! sataşmalar ve tehditlere cevap vermeyeceğine (aldırmayacağına) dair söz vermişti. Sahadaki oyununun yanı sıra sinirini kontrol etmesi ve nezaketini koruması hayranlarını arttırmış ve diğer siyahların onu izlemesini kolaylaştırmıştı.
  Bunlar benim örnek kişilerim miydi?
  Hepimiz için verecek dersleri olduğu ve bize ilham verebildikleri için genel anlamda tabi ki öyle. Bu nedenle tarihteki önemli şahsiyetler hakkında kitaplar okumaktan hoşlanırım. Sadece yaptıklarını öneminden dolayı değil bu kitaplar bana insan ruhunun gücüne inanmayı, eğer bu insanlar gibi kendimizi amacımıza adarsak ve dikkatimizi toplarsak hemen her şeyin yapılabileceğini söylediği için. Hem öğreniyorsun hem moralin yükseliyor.
  Ama örnek alabileceğimiz kişilerin mutlaka tarihteki büyük kimseler olması şart değil. Ancak öyle olsa bile, yaşamlarının panaromik görüşünü değil onların kişisel özelliklerini dikkate almalıyız. Ne kadar çok çalıştılar? Nelerin üstesinden geldiler? Ne kadar sebat gösterdiler? Karşılaştıkları muhalefetle nasıl başa çıktılar; onları bir insan olarak başarılı kılan neydi?
  Devamlı olarak bakmamız gereken şeyler bunlar olmalıdır.
  Bize potansiyel olarak yardım edecek olan bu soruların yanıtlarıdır. Olağanüstü şeyler başaran insanların bizden çok farklı olduklarına dair bir inanış vardır. Sanırlar ki bu insanlara bunları yaptıran kader veya ilahi bir müdahaledir.
  Ancak bunların yaşamlarını inceledikçe bunun doğru olmadığını hemen anlarsınız. Bu insanlar şanslı değillerdir. Bir çoğu fiziki ve zihinsel olarak sizden daha yetenekli değildir. Bu insanların olağanüstü işler başarmalarını
  nedeni olağanüstü disiplinli olmalarıdır. Hayallerine ulaşmaya çalışırken ihmalkarlığı reddetmişlerdir. Başarısızlıkların kendilerini engellemesine izin vermemişler, bunların sonraki başarıları için bir sıçrama tahtası olarak kullanmışlardır. İşte hayatlarının size verdiği mesaj budur. Bunu algılamak size kalmıştır.
  Ayrıca benim örneklerim her ay değişebilir. İnsanları daima inceliyorum, neyin işe yarayıp, neyin işe yaramadığını inceliyorum, daima kendim ve takımım için daha başarılı olmanın yollarını araştırıyorum. Bunun değerini hiç abartmamak gerek. Çünkü çok basittir. Eğer daha iyiye gitmiyorsak, daha kötüye gidiyordur. Aynı kalmak diye bir şey yoktur. Dolayısıyla devamlı olarak bana yeni bir şeyler öğretecek örnek insanlar arıyorum.
  Kısa bir süre önce Sky dergisinde San Fransisco 49ers'ın oyuncusu Jerry Rice hakkında bir makale okudum. Onun büyük iş ahlakı kariyerinin bu aşamasında bütün başarı ve ödüllerden sonra nasıl hiç kimsenin ayak uyduramadığı bir çalışma temposuna sahip olduğu hakkındaydı.
  Rice'nin kısa özgeçmişi şöyleydi: Mississipi'nin kırsal alanında büyümüş ve I. Ligde bile oynamamış bunun yerine küçük bir II. Lig okulunda oynamıştı. Bir çok tesadüfe rağmen 49ers tarafından ilk turda transfer edilmişti. Bazıları onun NFL için çok ağır (yavaş) olduğunu düşünmekteydi. Bazıları onun kolejde yeterince güçlü rakiplere karşı oynamadığını düşünüyordu. Fakat Jerry Rice bunların hepsinin üstesinden gelerek profesyonel (Amerikan) futbol tarihinin en büyük oyuncularından biri oldu.
  Bunu Allah vergisi doğal yeteneği ile mi yaptı? Diğerlerinden daha atletik bir yapıya mı sahipti? Bunun sadece arzu ettiği için mi başardı? Hayır. Bunu bitmez tükenmez saatler boyu çok sıkı çalışarak, 49ers deki eski takım arkadaşlarından biri olan Roger Craig'den öğrendiği bir çalışma programını uygulayarak başardı.
  Rice'ın dini bir ibadet gibi uyguladığı şu tipik sezon dışı çalışmaya bir göz atIN:
  Sıkı bir ısınma ve esnemeden sonra, "dur-git" dediği ve sahada önce 5 yarda ileri ve sonra geri, takiben 40 yarda ileri ve sonra geri koşuyu kapsayan bir çalışmayla başlar. Bunu yedi kez tekrarlar, kısa bir dinlenmeden sonra yedi kez daha tekrarlar. Daha sonra "üçgen koniler" denilen ve koninin bir açısında süratle ivme kazanmayı ve sonra yön değiştirip başka bir koniye yönelmeyi içeren çalışmayı yapar. Bundan önce üç set, sonra bir üç set daha yapar.
  Bunu topla birlikte kenar çizgide kırk yarda koşu izler. Bundan arda mola vermeden altı set yapar. Daha sonra sahada yirmi yarda sprint yapar, bir feyk atar (vücut çalımı) ve atılan topu tutar. Bunu tekrar tekrar tükenene kadar yapar.
  Daha sonra gider halter çalışır: önce birkaç set yatarak göğüs presi, makinede oturarak pres, eğik bankta pres ve her sette artan ağırlıklar ve azalan tekrarlarla lobut çevirme, iki tekrarlı azami ağırlık kaldırma. Bunların hepsi istasyonlar arasında çabuk değişim ve egzersizler arası kısa molalarla yapılır.
  Şimdi bunun profesyonel futbol tarihinin tartışmasız en büyük oyuncularından biri olan Jerry Rice olduğunu hatırlayın. Bu, mesleğinde elde edilebilecek her şeyi elde etmiş kimsedir. Buna rağmen sezon dışında her gün hala kendisini bu tip aşırı yorucu bir çalışma yapmaya mecbur tutmaktadır.
  Rice'ın yaşına rağmen hiç gerilemediğini, hiç sakatlanmadığını ve istediği kadar oynayabileceğini söylemesinde şaşılacak bir şey var mı?
  Rice Sky dergisine "Birçok insan en iyi olmayı istiyor," diyor, "ama küçük şeyleri yapmaktan kaçınıyorlar. Ben işimi yapmak için fedakarlık ediyorum. Herkesle yarışabilirim. Tam olarak, çekinmeden. Ciddi olarak benim kadar dayanıklı ve benim kadar istekli pek az kişi vardır."
  Böylece Jerry Rice benim yeni örnek kişilerimden biri oldu. Tekrar ediyorum. Jerry Rice ile evlenecek değilim. Muhtemelen onunla hiç karşılaşmayacağım. Ayrıca bu önemli de değil. Ama önemli olan benim, onu başarılı kılan şeyin özünü yakalamam ve kendi felsefemle bütünleştirmemdir.
  Fakat her oyuncunun Sky dergisinin o sayısını okumasını ve Jerry Rice'ın bu kadar büyük olabilmek için ödediği bedeli anlamalarını sağlıyorum. Öğrencilerimin ondan bir şeyler öğrenmelerini ve ne kadar sıkı çalışmalarını istediğimi anlamaları için onu örnek olarak almalarını istiyorum.
  Bunu oyuncularıma her zaman yaparım. Onlara daima okumaları için, bir insanın iş ahlakı veya bir sporcunun rekabet ruhu, yani yararlanabilecekleri şeyleri veririm.
  Eğer bu insanlar ünlü kişilerse, kolayca tanınabildikleri için daha da yararlı olur. Ama en önemli olan şey bu değildir. Ben bu insanları başarılı yapan özel şeyleri arıyorum, onları bir mikroskopta inceliyormuşçasına küçük parçalara bölerim, böylece oyuncularım hem daha iyi fark ederler ve hem de daha iyi öğrenirler.
  Önemli olan nokta, onları oraya getiren şeyi öğrenmek ve anlamaktır.
  Aksi taktirde Jerry Rice'ın çalışma programına biraz meraktan öte bir ilgi duymazdım. Ama onun çalışma programını oyuncularım için hem eğitim, hem de motivasyon aracı olarak kullanmakla Jerry'nin bu makalesinin işime yaramasını sağladım.
  Pat Riley Miami Heat'in antrenörü olduğunda herkesin takımın daha iyiye gideceğine inanmasının nedenleri vardır, ama başka antrenörler göreve geldiğinde aynı davranış söz konusu olmaz. Peter Ueberroth 1984 Olimpiyatlarında başkan olduğunda herkesin başarılı olacağına inanmasının nedenleri vardı. David Stern'in NBA'i, pazarlama dahisinin el kitabındaki bir örneğe, ülkedeki her CEO için bir projeye çevirmesinin nedenleri vardı. Bunlar bizim etüt edip benzemeye çalışmamız gereken insanlardır.
  Kilit sözcük etüt etmektir. Taktir etmek değil. Etüt etmek. Bugün sorun budur. İnsanlar kestirme yollar arıyor, ister iyi bir vücut yapmak olsun, ister zengin olmak, veya o andaki hedefi neyse o. İnsanlar haftada 4 gün sadece birkaç saat çalışarak idare etmenin peşinde, ve her gün daha boş stratejiler, daha modaya uygun şeyler, hayatı daha kolaylaştıracak yaklaşımlar ortaya çıkıyor. İnsanlar daha az çalışıp daha çok ödüllendirilmeyi arzu ediyor.
  Ama başarıyı hak etmeniz gerektiğini asla unutmamalısınız, konu başarı olunca kestirme yolların söz konusu olmadığını asla unutmamalısınız . Bu, çalışma gerektirir, hem de çok. Bu, size kitabımın başında sözünü ettiğim disipline uzanır. Organize bir hücum plânına uzanır. Tuğlaları üst üste koymanıza uzanır. Çevrenizde işinizi kolaylaştıracak şeyler olduğunu unutamazsınız.—Faks makineleri bilgisayarlar, cep telefonları vs. Ama bunlar iş ahlâkının yerini alacak şeyler değillerdir. Dolayısıyla örnek insanlar ararken, işin kolayına kaçan kimselere bakınmıyorsunuz. Kestirmeden gidenlere bakınmıyorsunuz. Piyango kazanan veya kısmetiyle bir şeyler kazanmış insanlara bakınmıyorsunuz. Şans bingo salonları, çalışma ise yaşam içindir. Takdir ettiğiniz alışkanlıkları olan insanlara bakınıyorsunuz. Kendi kazanma davranışlarınızın cephaneliğine katmak istedikleriniz nitelikler arıyorsunuz. Size yeni yüksekliklere ulaşma ilhamını verecek kimseler arıyorsunuz. 3. 3
  Ziyaretçi
  ankara , ankara , istanbul , istanbul , izmir , izmir ama siz nah alırsınız onları+ Yorum Gönder
yaşanmış başarı hikayelerine örnekler bulunuz,  yaşanmış başarı hikayelerine örnekler,  yaşanmış başarı hikayelerine örnekler bulunuz kısa,  yaşanmış başarı hikayelerine örnekler (kısa),  başarı hikayelerine örnekler
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi