Allah'a kulluk etmek ne demektir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Allah'a kulluk etmek ne demektir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Gizliyara
  Frmacil.com

  Cevap: Allah'a kulluk etmek ne demektir


  her Müslüman ibadet kelimesini; içinde şekilsel bir yapı bulunduran, Allah'ın emrettiği emirler olarak bilir. Oysaki Kuran baz alındığında durum çok farklıdır. Kuran'a göre insan şeytana kulluk edebileceği gibi (36:60), bazen bir kavme de "tapınabilir!" (23:47).

  İnsanlar, Allah’a KULLUK ETMELERİ için yaratılmıştır; O’na tapınmaları için değil. Kulluk etmek ilahi hükümleri yerine getirmek suretiyle yapılır.

  51:56 Ben cinleri ve insanları, ancak bana kulluk etsinler diye yarattım.

  İbadet / kulluk etme kelimesinin kökü "Abd"'dır ve köle anlamına gelir. Köleler sahiplerine tapınmazlar, emirlerine ve buyruklarına uyarak dediğini yaparlar.

  09:111-112 ALLAH MÜMİNLERDEN, MALLARINI VE CANLARINI, kendilerine (verilecek) CENNET KARŞILIĞINDA SATIN ALMIŞTIR

  Çünkü onlar Allah yolunda savaşırlar, öldürürler, ölürler. (Bu) Tevrat'ta, İncil'de ve Kuran'da Allah üzerine hak bir vaaddir. Allah'tan daha çok sözünü yerine getiren kim vardır! O halde onunla yapmış olduğunuz bu alışverişinizden dolayı sevinin. İşte bu, büyük kazançtır. (Bu alışverişi yapanlar), tevbe edenler, kulluk edenler, şükredenler, oruç tutanlar, rüku edenler, secde edenler, iyiliği emredip kötülükten alıkoyanlar ve Allah'ın sınırlarını koruyanlardır. O müminleri müjdele!

  Allah tüm insanların yaratıcısı olduğundan onların hayatlarını satın almıştır bu nedenle inananlar Allah'ın kölesidir ve Allah'ın emirlerini yerine getirmek mecburiyetindedirler.

  09:31 (Yahudiler) Allah'ı bırakıp bilginlerini (hahamlarını); (Hıristiyanlar) da rahiplerini ve Meryem oğlu Mesih'i rabler edindiler. Halbuki onlara ancak tek ilâha kulluk etmeleri emrolundu. O'ndan başka tanrı yoktur. O, bunların ortak koştukları şeylerden uzaktır.

  Kitap Ehli'ne sadece Allah'a kulluk etmeleri (hizmet etmeleri) emredildiği halde onlar din adamlarını Tanrı edinip körü körüne onlara uymuşlardır.

  36:60-62 Ey Adem oğulları! "Size şeytana tapmayın, çünkü o sizin apaçık düşmanınızdır" demedim mi? "Ve bana kulluk ediniz, doğru yol budur demedim mi?" ŞEYTAN SİZDEN PEK ÇOK MİLLETİ KANDIRIP SAPTIRDI. Hâla akıl erdiremiyor musunuz?

  20:120-121 Derken şeytan onun aklını karıştırıp "Ey Adem!" dedi, "sana ebedilik ağacını ve sonu gelmez bir saltanatı göstereyim mi? Nihayet ondan yediler. Bunun üzerine kendilerine ayıp yerleri göründü. Üstlerini cennet yaprağı ile örtmeye çalıştılar. Bu suretle Adem Allah'a itaatsizlik etti ve yolunu şaşırdı.

  Allah, insanoğluna şeytanın emirlerine uymamalarını emretti. Adem, Allah'a uymayıp şeytana itaat edince cennetten kovuldu.

  19:81-82 Onlar, kendilerine bir itibar ve kuvvet (vesilesi) olsun diye Allah'tan başka tanrılar edindiler. Hayır, hayır! (Taptıkları, kıyamet gününde) onların İBADETİNİ tanımayacak ve onlara hasım olacaklar.

  Şirk koşmak için illâ karşınıza bir put alıp ona tapmanız gerekmez. Görüldüğü gibi burada sözü edilen "tanrılar" put değil, insanların arasından kişiler; belki bir kral, belki bir imam, belki bir rahip, vb. Biz bu gibi insanlara tapmayız, onların peşinden gidip dediklerini yaparız. Bir insan başka bir insana tapamaz.

  Müslümanların akıllarını kullanıp Kuran'ı kendi başlarına öğrenmeleri ve sadece onu rehber edinmeleri gerekiyor. Maalesef şimdiki Müslümanlar Kuran'ı sadece üzerinde yemin etmek için, nazarlık yapmak için veya Ramazan da okuyup 70 kat daha fazla sevap (!) alacaklarına inandıkları için kullanıyorlar. Dini bir meselede hemen imama, müftüye danışıyorlar. Bunlar da din konusunda herhangi bir soru karşısında hadislere başvuruyor ve Kuran'ın otoritesini kullanmıyorlar+ Yorum Gönder
allaha kulluk,  allaha kulluk etmek ne demektir,  Allaha kulluk nedir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi