Güzel iş ve güzel davranış salih amel nedir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Güzel iş ve güzel davranış salih amel nedir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Güzel iş ve güzel davranış salih amel nedir





 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye





  Cevap: güzel iş ve güzel davranış salih amel ne anlama gelir

  Amel-i salih; “iyi, güzel ve faydalı iş,” “Allah’ın rızasına uygun amel” demektir.

  İyi, güzel, faydalı, sevaba ve Allah'ın rızasına sebep olacak, haram sınırına girmeksizin kişinin iman, iyi bir niyet ve ihlâs ile yapmış olduğu davranışlar .

  "Amel", iş manasına gelir. "salih" ise, elverişli, yararlı, yarayışlı demektir. Dolayısıyla amel-i salih; kişiye ahiret saadetini sağlamaya, Allah'ın rızasını kazanmaya elverişli olan, Allah katında bir değer ifade eden davranışlardır .


  “Asra yemin olsun ki, hiç şüphesiz, insan hüsrandadır. Ancak, iman edip, salih amel işleyenler, birbirine hakkı ve sabrı tavsiye edenler müstesna.” (Asr Sûresi, 1-3)

  Kuran-ı Kerimde, imandan sonra hemen amel-i salihin zikredildiği pek çok âyet vardır. Bu bir irşattır, bir dikkat çekmedir. Allah’a iman eden bir insanın, bu imanını, kulluk şuuruyla ve ibadet hayatıyla desteklemesi gerektiği konusunda bir İlâhî ikazdır.

  İmanla salih amelin birlikte zikredildiği bir başka âyet:

  “İman eden ve salih amel işleyen mü’minleri müjdele ki, altından nehirler akan cennetler onlarındır.” (Bakara Sûresi, 25)

  Amelin salih olması büyük önem taşır. Amelin salih olmasının en önemli şartı, ihlastır, yani o işten, o ibadetten, o hayırdan sadece Allah rızasının beklenmesi, başka bir gaye gözetilmemesidir.

  İnsanların maddî ve manevî hukuklarına tecavüz etmemek “salih amel” tarifi içine girmiştir. İlk bakışta bunun, daha çok, takva mânâsına geldiği sanılırsa da, takva ile salih amel arasında kuvvetli bir ilgi olduğu düşünüldüğünde, bu ifadelerin salih amel için de geçerli olduğu hemen anlaşılır. İnsanların ne maddî ne de manevî hukuklarına tecavüz etmeden geçen bir ömür, salih bir ömürdür.







 3. 3
  Ziyaretçi
  saolun ödevimi yapmaya yardımcı oldunuz







 4. 4
  Ziyaretçi
  saolun:D ODEVIMI YAPMAM DA BUYUK KATKINIZ OLDU

 5. 5
  Ziyaretçi
  mükemel din ödevimi yaptım

 6. 6
  Ziyaretçi
  süper bir site

 7. 7
  Ziyaretçi
  ben güzel iş ve davranışarı istedim

 8. 8
  Ziyaretçi
  Ödevimi sizin sayenizde yaptım din Ödevimi güzel oldu

 9. 9
  Ziyaretçi
  ben bu siteyi çok seviyorum çok güzel bir site

+ Yorum Gönder
güzel iş ve davranışlar nelerdir,  güzel işve güzel davranış salih amel,  güzel iş ve davranışlar,  güzel iş ve davranış salih amel,  güzel iş ve davranışlar nedir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 7 kişi