Allah'ın vahiy göndermesi insanlara ne gibi faydalar sağlamıştır

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Allah'ın vahiy göndermesi insanlara ne gibi faydalar sağlamıştır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Allah'ın vahiy göndermesi insanlara ne gibi faydalar sağlamıştır

 2. 2
  Gizliyara
  Frmacil.com

  Cevap: Vahiy sayesinde insanlar dinlerini öğrenmiştir.Vahiy vasıtası ile insanlar Allah bilincine ulaşmış ve onun emir ve yasaklarını öğrenmiştir.Böylece insanlar dininin gereklerini öğrenmiş ve bunun sayesinde birlik düzen sağlanmıştır. 3. 3
  Ziyaretçi
  Vahiy, Allah’ın emir ve mesajını belli yollarla peygamberlere iletmesidir. Allah’ın peygamberlere vahiyde bulunması ve ilahî kitaplar vermesi, onun insanlara olan sevgi ve rahmetinin neticesidir. Allah’ın vahiy göndermesi, tümüyle insanların faydanınadır. Allah, kullarını sever ve onların doğru yolu bulmalarını, sulh ve huzur içinde yaşamalarını ister. Bu nedenle de onlara peygamber aracılığıyla onlara vahiy gönderir.
  Allah’ın vahiy göndermesi, insan hayatında çok pozitif tesirlere kapı aralar. ilk olarak Allah, vahiy göndererek insanların kendilerini ve yaratıcılarını doğru biçimde tanımalarını sağlar. Onları evrenin yaratılışı ile ilgili bilgilendirir. İnsanların yaratılış nedenini ve hayatın mananını bulmalarına yardım eder.
  Vahiy yoluyla gelen ilahî kitaplar, insana içsel gereksinimleri olduğunu öğretir. Parasal gereksinimlerini nasıl karşılayacağını gösterir. Değişik kabiliyetlerini geliştirmesi için insana önderlik eder.

  Allah’ın vahiy göndermesinin bir nedeni de insanın ahlakça olgunlaşmasına yardım etmektir. İnsan aklıyla ahlakî kaideleri kavrayabilir. Ancak, bazen toplum onu yanlış yönlendirebilir. Bazen de fert, bildiği ahlak kaidelerine uymak istemeyebilir. Allah, insana ahlakî davranışlarının neticelerini kavratmak, onu iyiliğe yönlendirmek için vahiy göndermiştir. İnsanın ahlak kaidelerine uymasının neticelerini bilmesi, onun aklıyla kavradığı ahlak ilkelerini benimsemesinde tesirli olur. Bu nedenle, Allah vahiy yoluyla, ahlak kaidelerini izah etmiş, bunlara uyan kimselerden memnun olacağını ve onları öteki dünyada ödüllendireceğini bildirmiştir.
  Allah ile nasıl iletişim kuracağı ile ilgili insanı bilgilendirmek de Allah’ın vahiy göndermesinin diğer bir nedenidir. İnsan, aklıyla Allah’ın varlığını ve ona itibar etmesi gerektiğini bulabilir. Ancak Allah’a saygısını hangi imanlarla dile getirebileceğini bilemez. Bu nedenle Allah, gönderdiği ilahî kitaplarla insanlara nasıl iman etmeleri gerektiğini bildirmiştir.
  Ayrı olarak insanların tek başına aklıyla bilemeyeceği konular da vardır. melekler, öteki dünya hayatı, cennet ve cehennem gibi konular bunlardandır. Ayrı olarak, Allah’ın bir takım buyruk ve yasakları da tek başına akılla bilinemez. Allah, insanları inanç ve davranış alanında yükümlülüklerini bildirmek üzere vahiy göndermiştir.
  Allah’ın peygamberlere gönderdiği vahiyler, her zaman aynı emele yönelik olmuştur. bu emeli, insanların tevhit inancını kavramasını sağlamak; onları iyiye ve doğruya yöneltmek olarak özetleyebiliriz. Peygamberler ve ilahî kitaplar bu emeli, insanlara sorumluluklarını kavratarak gerçekleştirirler. Onları kötü davranışlardan kaçınmaya, sorumluluklarını yerine getirmeye ve davranışlarını güzelleştirmeye yönlendirirler. Bireyin ahlak ve kişilik itibariyle kendini geliştirmesine önderlik ederler. Bizler, peygamberler aracılığıyla gelen ilahî vahye uygun hareket edersek, kendimizi geliştirir, birey ve toplum olarak huzurlu ve mutlu oluruz. 4. 4
  Ziyaretçi
  çooooooooooooook teşekkür ederim

 5. 5
  Ziyaretçi
  sana çok katılıyorum

 6. 6
  Ziyaretçi
  ders ile çok alakalı tsk

 7. 7
  Ziyaretçi
  çok açıklayıcı teşekkür ederim Allah razı olsun

 8. 8
  AZADE
  Bayan Üye
  Gizliyaranın cevabı kısa olarak değiştirilmiştir.

 9. 9
  Ziyaretçi
  insanlar dinini öğreniyor

+ Yorum Gönder
allah ın vahiy göndermesi insanlara ne gibi faydalar sağlamıştır,  vahyin faydaları,  vahiy in faydaları,  vahiyin faydaları
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 14 kişi