Kurana inanan insanın yapması gerekenler

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Kurana inanan insanın yapması gerekenler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Kurana inanan insanın yapması gerekenler

 2. 2
  Gizliyara
  Frmacil.com

  Cevap: kur'anı kerime inanan insanın yapması gerekenler

  kur'anı kerime inanan insanın yapması gerekenler hakkında bilgi

  Dürüst olmak doğruluğu benimsemek ve doğru olmak demektir Dürüstlük özde sözde yaşayışta doğru ve tutarlı olmayı gerektirir Özde sözde ve yaşamda dürüstlük insanın içinin ve dışının bir olmasıdır Kişi düşündüğü ve inandığı neyse onu söylemeli onu yapmalıdır.

  Dürüst olmak İslam dininin öğütlediği en güzel ahlak davranışlarındandır Kuran'da Allah Hz Peygamber'e Emrolunduğun gibi dosdoğru ol !'' buyurmuştur Hz Peygamber dürüstlüğün en büyük örneğidir Dürüst olmak için uğraşan kimseler onu örnek alabilirler.


  Çalışmak ve Üretmek

  inanan insana yakışan davranışlardan biri de çalışmak ve üretmektir Çalışmanın bir çok faydası vardır: Çalışma insanı diri ve canlı tutar iradeyi kuvvetlendirir insanın moralini düzeltir Stresten kurtarır Bunalıma girmesini önler Tabiatı hayvanları ve insanları sevimli gösterir Kötülükten korur Çünkü eli boş insanlar kötülük düşünürler Alın teri ile kazanmanın zevkini tattırır Çalışanların emeğini takdir ettirir Dostluğu sevgiyi yardımlaşmayı insan ilişkilerini geliştirir Topluma uyumu sosyalleşmeyi kolaylaştırır.

  Her ülke yapıcı ve üretici kişilerin emekleriyle yükselir Çalışmak bir şeyler üretmektir Üretken insan verimli ve faydalı insandır Atatürk ülkemizi kurtarınca ülkenin geleceğini gençlere emanet etmiştir Niçin? Dünyanın en gelişmiş ve refah düzeyi yüksek ülkesi haline gelmemiz için Ülkemizi çağdaş (muasır) medeniyet seviyesinin üstüne çıkarmak için.

  İslam dini yapıcı ve üretici olmayı emreder Üretici olmanın en güzel örneğini yine Hz Muhammed vermiştir 0 gençliğinde ticaret yapmış kimseye muhtaç olmadan geçimini sağlamıştır Hendek savaşından önce derin hendeklerin kazılmasında kendisi de bir işçi gibi çalışmıştır.

  İnsanlara Yardımda Bulunmak

  insanları en çok mutlu eden davranışlardan birisi de başkalarına yardımda bulunmaktır Ödevini yetiştiremeyen bir arkadaşımıza yardım etmek komşularımızın acı ve tatlı günlerinde acılarını neşelerini paylaşmak; fakiri yoksulu kimsesizi gözetmek en güzel yardım örnekleridir
  Yardım her zaman para mal mülk şeklinde olmaz Bazen bir selam bazen güzel bir söz bazen de bir alet vermek çok makbule geçer Yardımlaşma sayesinde barış gelişir dargınlıklar düşmanlıklar azalır; kin ve nefret yerini sevgi ve şefkate bırakır Bizim başımıza bir şey gelince de yalnız olmadığımızı görürüz.

  Allah'a Şükretmek

  Allah'a şükretmek ona Teşekkür etmektir Şükretmek inanan insana yakışan en güzel davranıştır Çünkü Allah bizi yaratmış ve çeşitli nimetler vermiştir Her çeşit iyilik ve nimetlerle bizi donattığı için doğadaki bütün nimetleri varlıkları emrimize verdiği için Allah'a teşekkür ederiz.

  Demek ki şükür yapılan iyiliklerin verilen nimetlerin değerini bilmektir Şükür Allah'a yapılır insanlara şükredilmez Ama Allah'a hem şükredilir hem de Teşekkür edilir Nasıl ki biz birisinin yardımına iyiliğine hemen Teşekkür ederiz; hem de 'ayıp olmasın' diye acele ederiz.

  Sabırlı Olmak

  Dinimiz sabırlı olmaya çok önem vermiştir Kuran'da sabrı öğütleyen bir çok ayet vardır Bunların yanında sabredenlerin mutlu sona ulaşmalarıyla ilgili örnekler vardır.

  Sabırlı olmanın ve sabrın sonunda başarmanın güzel örneklerini Hz Muhammed’in hayatında da görürüz Muhammed Mekke'de müşriklerin zulümlerine işkencelerine tam on üç sene sabretti Tarif’te başına taş attılar ayağını yaraladılar; ama onlara beddua etmedi Çünkü 0 insanları seviyordu+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi