İnsanın neden ateşi çıkar

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden İnsanın neden ateşi çıkar ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  İnsanın neden ateşi çıkar

 2. 2
  Forumacil
  Özel Üye

  Cevap: insanın neden ateşi çıkar


  Yüksek Ateş Neden Çıkar

  Bu makalemizde ateş neden çıkar konusuna değineceğiz. Doktorların en çok karşılaştıkları sorunlardan birtanesi olan ateş yükselmesi insanları bayağı zora sokmaktadır. 36,5 derece bir insanın normal vücut ısısıdır. Tabi küçüklerde ve bebeklerde 36,8 olabilmektedir. Vücudumuzun bütün işlevleri bu ısı değerleri arasında yerine gelir. Ateş yani vücut ısısı yükselmesi vücudumuzdaki bazı dengelerin bozulması anlamına gelmektedir. Ateş çıkması bir hastalık değildir. Bir hastalığın belirtisidir.

  Ödem, aşı, enfeksiyon ve dokunun hasar alması gibi sebeplerle vücut ısımızı dengeleyen termogülatör merkezde bir bozulma oluşur. Bu nedenle de ateş yükselmesi meydana gelir. Ateşin çıkması ailelerin çok korktuğu etmenlerden birtanesidir. Genelde insanlar bu durumlarda panik olup kendilerince birşeyler yapmaya uğraşırlar. Ancak bazen bu yapılan müdahaleler işe yaramadığı gibi daha kötü sonuçların çıkmasınıda meydana getirebilir. Ateş neden çıkar? diye soruyorsanız, ateş çok sebepten dolayı çıkabilir. Panik yapılmaması gerekir ve bir doktora başvurulmalıdır.

  Peki Yüksek Ateş Neden Çıkar?


  Ateşe neden olan etmenler, virüs, bakteri gibi mikroorganizmalardır. Bu vücuda girmiş olan mikroorganizmalar pirojen adında maddeleri vücuda salgılar. Buna karşılık vücutta endojen isminde maddeler salgılanmaya başlar. Bu nedenle vücudun ısısını dengeleyen termoregülatörler hareketlenir. Bundan dolayıda ateş yükselmesi meydana gelir. Çocuklar için ateş ölçerler ağızdan ve kulaktan 36 ila 36,8 dereceleri vermelidir. Bu vücudun normal ısısıdır. Koltukaltından ölçülen değer 37 derece, ağızdan ölçülen değer 37,5 ve makattan ölçülen değer 38 üzerindeyse bu yüksek ateştir. Çocuklarda yüksek ateş meydana geldiği zaman bunu kontrol altına almak için pekçok müdahale yapılabilir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi