İnsanın çocuğu neden olmaz

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden İnsanın çocuğu neden olmaz ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  İnsanın çocuğu neden olmaz

 2. 2
  Forumacil
  Özel Üye

  Cevap: insanın çocuğu neden olmaz


  Neden Çocuk Olmaz

  Herhangi bir doğum kontrol yöntemi uygulamadan bir yıl boyunca gebelikle sonuçlanmayan düzenli cinsel ilişkilerde kısırlık söz konusudur. İnfertilite adı verilen bu sorunun farklı sebepleri olabilir. Evli çiftlerin yaklaşık %15i bu sorunla karşılaşmaktadır. Erkek kaynaklı sebepler arasında sperm yapısında bozukluk, sperm sayısı ve hareketliliğinde yetersizlik; kadın kaynaklılarda da cinsel organ bozuklukları; tüplerde tıkanıklık; yumurtlama ve bağışıklık sistemiyle ilgili sorunlar sayılabilir. Kimi zaman sebebi belirlenemeyen kısırlıklara da rastlanmaktadır.
  Nasıl Çocuk Olur?
  Modern tıp, kısırlığa çözüm bulma konusunda çok ilerlemiş ve bu yönde bazı teknikler geliştirmiştir. Kısırlık sorunu çekenler için önce olağan tedavi yöntemleri uygulanır. Bunların yetersiz kaldığı durumlarda ise "yardımla üreme" teknikler devreye girer. Bu teknikler arasında en yaygın ve başarılı olanları "yapay döllenme" ve "tüp bebek" ya da tıp dilindeki kullanışıyla "IVF"dir (İnvitro Fertilizasyon). Bu yöntemler %100 başarı sağlama garantisi olmasa da, tüm dünyada ve Türkiyede birçok umutsuz çifti çocuk sahibi yapmıştır ve yapacaktır.
  Kısırlık tedavisinin başarılı olmasındaki etken, çiftlerin birlikte değerlendirilmesidir. Her tedavide olduğu gibi titiz bir araştırma yapmak ve doğru tanı koymak hem tedavi sürecini hızlandırır, hem de sonucun başarılı olmasını sağlar. Çağdaş tıp teknolojsi hekimlere yardımcı olmakta ve hata payını en aza indirmektedir.
  Yardımla Üreme
  Yardımla üreme teknikleri, normal doğumu mümkün kılmak için verilen tıbbi destekten ibarettir. Yapay döllenme ya da tüpbebek uygulamalarında hekim ve labaratuvar, kadın ve erkeğin kusur ve eksiklerini tamamlayarak döllenmenin gerçekleşmesine yardımcı olur. Yapılan işlem normal bir gebelik süreci ve sağlıklı bir doğum ortamını mümkün kılmaya yöneliktir ve başvurudan 45 gün gibi kısa bir sonra ilk sonuçlar alınır.
  Ne Yapmak Gerek?
  Kısırlıktan kuşkulanıyorsanız ya da doktorunuz tarafından böyle bir teşhis konmuşsa, öncelikle sabırlı olmayı göze almalısınız+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi