Giresunun yöresel yemekleri nelerdir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Giresunun yöresel yemekleri nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Giresunun yöresel yemekleri nelerdir

 2. 2
  Gezgin
  Özel Üye

  Cevap: Giresun Yöresel Yemekleri

  Her yörenin kendine has mutfağı olduğu gibi Giresun’un da kendine özgü çok değişik ve lezzetli yemekleri vardır. Özellikle yörenin en önemli sebzesi olan Karalahanadan değişik yemekler yapılmaktadır. Bunun yanında mısın unundan da yemekler yapılır. Tabii ki Karadeniz denilince aklımıza ilk gelen hamsi, Giresun Karalahana Çorbası, dolması ve diblesi, ısırgan Püresi, Mısır Ekmeği, Fasulye Turşusu, Kiraz Tuzlaması, Pezik Mıhlaması. Ünlü Giresun Pidesi peynirli, kıymalı, karışık vb. çeşitleriyle Pazar sabahlarının vazgeçilmez alışkanlığıdır.

  Karalahana Çorbası : Kara lahana, sahil kesiminde en çok tüketilen bir sebzedir. Çorbasına mısır unu, mısır yarması, fasulye katılarak yapılır.

  Unnama : Kara Lahanadan yapılan bir çorba olup, lahana ince ince kıyılır, pişerken mısır unu katılır. Üzerine de treyağ ile iç yağ yakılır.

  Döşeme : Kara Lahanadan yapılan koyu bir yemek türüdür, içine mısır yarması katılır.

  Diple (Otduk) : Kara Lahana, Fasulye, Fiğ ucu gibi çeşitli sebzelerden yapılmaktadır.

  Kabak Kabuğu Kavurması : Kara kabağın kabuğundan yapılır. Bunun için özel kabaklar seçilir. Kabak kabuğu haşlandıktan sora suyu süzülerek, soğan ve fasulye ile kavrularak yapılır.

  Diken Ucu (menavcan) : Karadeniz de yetişen, asma şeklinde olan bir dikenin, ilk bahardaki yaprak sürümlerinden, Kavurma şeklinde yapılan bir yemek türüdür.

  Sakaca : Fındık bahçesinde, ilk baharda yetişen bir ot türünden, kavrularak yapılan bir yemektir.

  Siron : Yarı pişmiş yufkalardan yapılmaktadır. yufkalar rulo yapıldıktan sonra iki üç santim ara ile kesilip bir tepsiye, kesik kısımları üzerine dizilir. Üzerine yoğurt dökülür, sarımsaklı tereyağ eritilerek üzerine dökülür ve son olarak fırında hafif ısıtılır.

  Haşıl : Fırında kurutulmuş mısırın yarmasından yapılır.

  Hoşmak : Kuru fasulyeden yapılır. Muhallebi gibi koyu olur.

  Isırgan : Hepimizin bildiği, dertlere deva olan ısırgan otunda yapılmaktadır. Dar gün yemeği dir. Yayla yolunda çok yapılır. yaylaya ilk çıkıldığına da çok yapılır. Çünkü o zamanlarda başka sebzeler bulunmaz.

  Soğan Kızartması : Bildiğimiz yeşil soğanın yaprakları kızartılarak, üzerine yumurta kırılarak hazırlanır.

  Fasulye Turşusu : Yeşil fasulyeden yapılan ve yörede en çok tüketilen turşudur.

  Galdirik Turşusu : Galdirik denilen,yabanda yetişen sebzenin sapından yapılmaktadır. İlkbaharda yapılır.

  Pazı Turşusu : Bildiğimiz pazının sapından yapılmaktadır.

  Taflan ve Kiraz Tuzlusu : Taflan (Karayemiş) ve Kiraz, mevsimlerinde tuzlanarak küplere konurlar. Kış aylarında bu tuzlamalar soğan ile kavrularak yemek yapılırlar.

  Mısır Ekmeği : Eskiden darı ekmeği denilirdi. Yörenin sofralarında olmazsa olmazlardandı eskiden, günümüzde çok tüketilmemektedir. Önceleri sac üstünde yapılıyordu. Son yıllarda kuzinenin fırınında tepside yapılmaktadır. Hamsi kızartmasını veya ısırgan yemeğinin yanında bir baş soğan ile öyle tatlı olur ki. Fırında kurutulan mısırdan yapılan ekmeği ise köy yortuna doğrayınca lezzetinden geçilmez.

  Fındıklı Börek : Yörenin en çok yaptığı börek çeşidi olup, bol fındıklı ve tere yağlıdır.

  Hamsi Buğlama : Hamsi balığında, kuzinenin fırınında yapılır.

  Hamsi Izgara : Sahilde veya evin bahçesinde, ızgarada taze hamsiden yapılır.

  Hamsi Kızartma : Özel tavalara, mısır ununa bulanan hamsiler, kendine özgü dizim şekli ile dizilirler, yine kendi kapakları ile el değmeden ters yüz edilerek pişirilir.+ Yorum Gönder
giresunun yöresel yemekleri nelerdir,  giresun yemekleri hakkında bilgi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi