Ahirette insanların toplandıkları yer

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Ahirette insanların toplandıkları yer ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Ahirette insanların toplandıkları yer

 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: Ahirette insanların toplandıkları yer

  Mahşer; İkinci sûr'a üflendikten (nefha-i saniyeden) sonra insanların hepsinin diriltilerek kabirlerinden kalkıp muhakeme edilmeleri için toplandıkları yer anlamına gelir. Mahşere "mevkıf" (insanların muhakeme olunmak üzere toplanacağı yer) zamana da "Yevmü'l-haşr" denilir.

  Herkes, diriltildikten sonra, "mahşer" denilen yere sevkedilir ve burada toplanır: "...Artık sûra üfürülmüştür. Bu suretle hepsini mahşer'de toplamışızdır" (el-Kehf 18/99).

  Diriltilen mahlukatın toplandıkları "mahşer" fevkalâde geniş, düz, binasız ve yapısız yepyeni bir yer olacaktır. Peygamberimiz (s.a.s:), "Kıyamet günü insanlar, halis undan yapılmış dümdüz ekmek gibi esmere yakın beyaz bir yer üzerinde toplanacaklardır" buyurmuştur (Buhârî ve Müslim'den, Mansûr Ali Nâsıf, et-Tac, İstanbul 1962, V, 365).

  Ebû Hureyrenin Peygamberimiz (s.a.s)'den rivayet ettiği bir hadisten öğrendiğimize göre; insanlar, mahşere yürüyerek, binek üzerinde ve ateş azabı içerisinde olmak üzere üç grub halinde sevk edileceklerdir (Buhârî ve Müslim den M.A.Nâsıf, et-Tac, 364). Tirmizi'nin başka bir rivayetine göre üçüncü grub, yüz üstü sürünerek mahşere çekilip götürüleceklerdir (et-Tâc, V, 365).+ Yorum Gönder
ahirette insanların toplandıkları yer,  ahirette insanların toplandığı yer,  ahirette toplanma yeri,  insanların hesap vermek için toplandığı yer,  insanların hesap için toplanacakları yer
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi