Öğretmenin toplumdaki yeri nedir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Öğretmenin toplumdaki yeri nedir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Öğretmenin toplumdaki yeri nedir

 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: Öğretmenlerin toplumdaki yeri

  Dünya üzerinde geçmişten bu güne var olan mesleklerin içerisinde en kutsal ve insanlık için hayatı önem taşıyan meslek hiç şüphesizdir ki öğretmenlik mesleğidir.

  Bir milletin varlığını devam ettirebilmesi,ayakta durabilmesi,güçlü ve müreffeh bir şekilde geleceğini garanti altına alabilmesi için kendilerini yetiştirecek ,hayata hazırlayacak eğitimcilere ve öğretmenlere önem vermeli ve onların değerini iyi anlamalıdırlar.

  Çünkü;Atatürk’ün işaret ettiği gibi ”Eğiticiden ,öğretmenden, yoksun bir millet henüz millet namını almak yeteneğine kavuşmamıştır” Bu demektir ki; öğretmene değer vermeyen,ona itibar etmeyen,öğretmenin önemini kavrayamayan bir toplum ve bir millet geleceğini onarılması zor ve imkansız sıkıntılara sokmakta ve hüsrana uğratmaktadır.Çünkü:öğretmen kendisine emanet edilen çocukları ve gençleri her türlü fedakarlıklara katlanarak aklın ve bilimin ışığında yetiştirmeye ve hayata hazırlamaya,onları ahlaklı, karakterli,kişilikli, vatanını ve milletini seven,hür ve bilimsel düşünme gücüne sahip birer fert olarak topluma kazandırmaya çalışmakta ve gayret göstermektedir.

  “Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum.” diyen Hz. Ali’nin bu sözünü ne kadar dikkate alıyor ve ne kadar itibar gösteriyoruz? Öğretmenlik mesleğini sıradan bir meslek gibi gören ,onu çocuğunun bir rehberi,bir eğiticisi ve bir uzmanı gibi değil de çocuğunun dadısı gibi gören bir zihniyetin ne kadar yanılgı içine düştüğünü ,ne kadar vahim bir durum sergilediğini bu mesleğin kıymetini bilenler üzüntü ile izlemektedirler.

  Baş öğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün “İnsanlık toplumunun en fedakar,en saygıdeğer unsurları hiç şüphesiz öğretmenlerdir” Sözü öğretmenin ve öğretmenlik mesleğinin önemini açıklayan en değerli sözdür.

  Biz her türlü fedakarlıklara katlanarak gerektiğinde sağlığını, bile hiçe sayıp geleceğin nesillerini şekillendiren öğretmenlerimize şükranlarımızı arz ediyor,sağlık,mutluluk ve başarı dileklerimizle en içten saygı ve sevgilerimizi sunuyoruz+ Yorum Gönder
öğretmen toplumdaki yeri kompozisyon,  öğretmenin toplumdaki yeri
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi