Caminin toplumdaki yeri ve önemi

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Caminin toplumdaki yeri ve önemi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Caminin toplumdaki yeri ve önemi

 2. 2
  HARBİKIZ
  Bayan Üye

  Cevap: caminin toplumdaki yeri ve önemi
  Cami toplayan, buluşturan ve birleştiren yer demek olup, dini literatürümüzde ibadet edilen mekanlara denilmektedir. İskan edilen yerler içinde Allah’a en sevimli olan mekanlar camilerdir. Yeryüzünde ibadet maksadıyla yapılan ilk bina Mekke’deki Kabe-i Muazzama’dır ve bütün camilerin kıblesi orasıdır.

  Camiler, bütün Müslümanların renk, ırk, mezhep, unvan ve kültür farkı gözetmeksizin bir araya geldiği yegane ibadet merkezleridir.

  Peygamber efendimiz (sav) hicreti esnasında henüz Medine’ye varmadan Kuba Mescidini inşa etmiştir. Bu onun camiye verdiği önemin en belirgin göstergesidir. Medine’ye varınca da Mescid-i Nebevi’yi inşa ettirerek, Müslümanların başta ibadet olmak üzere eğitim-öğretim, sosyal dayanışma ve idari işlerini oradan organize etmiştir.

  Camilerimizde bulunan mihrap, minber ve kürsüler Peygamber efendimizden (sav) bize miras kalan makamlardır. Bu makamlarda hizmet eden din görevlileri de, toplumun manevi hizmetkarları konumunda saygı ve hürmete layık kimselerdir.

  Din görevlilerinin misyonu yalnızca ezan okumak ve namaz kıldırmaktan ibaret değildir. Toplumu dini konularda aydınlatmak, ilmiyle amil olup, güzel ahlakıyla herkese örnek olmaktır. Camiye gelen mü’minlere düşen görev de milli ve manevi birliğimizin sembolü olan camilerimize sahip çıkmak, din görelileriyle sürekli iletişim halinde olmak ve sahabe-i kiram gibi cemaat bağımlısı olmaktır.

  Asırlardan beri minarelerden ezan seslerinin susmadığı camilerimiz, aynı zamanda yurdumuzun birer simgesi durumundadır. Gerek ecdad yadigarı camiler, gerekse günümüzde yeni inşa edilen camilerimiz olsun hepsini ihya etmek ve gelecekte onları ihya edecek nesiller yetiştirmek en mühim vazifelerimizdendir. Bu sebeple ülkemizde her yıl Ekim ayının ilk haftası ‘camiler ve din görevlileri haftası’ olarak kutlanmaktadır. Unutulmamalı ki camilerimizin imarı ve ihyası içindeki cemaat ile olacaktır. Cemaati olmayan camiler ne kadar süslü ve bakımlı olursa olsun, harabe gibidirler. Çünkü camilerin gerçek süsü halıları, avizeleri veya duvarındaki yazılar değil, kulluk bilincine ermiş, şuurlu ve bilinçli olarak içini dolduran cemaatidir. Nitekim Kur’an-ı Kerim’de övgüyle bahsedilen Kuba mescidinin ne halısı, ne de bir başka süsü vardı. Kerpiçten yapılmış dört duvardan ibaretti. Mescid-i Nebevi’de aynı şekildeydi. Ama içindeki cemaatinden ve imamından dolayı Allah Teala tarafından övgüye mazhar olmuşlardı.

  Bu vesileyle camilerin yapılışında ve din görevlilerimizin yetişmesinde maddi-manevi emeği geçen bütün hayırseverlere şükranlarımı arzediyor, ahirete göç edenlere rahmet diliyorum. Hutbeme bir ayet-i kerime meali ile son veriyorum: “Allah’ın mescidlerini sadece Allah’a ve ahiret gününe inanan, namaz kılan, zekat veren ve ancak Allah’tan korkan kimseler imar eder.”(1)+ Yorum Gönder
camilerin toplumdaki yeri ve önemi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi