Nasrettin hocanın türk ve dünya mizahındaki yeri ve önemi

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Nasrettin hocanın türk ve dünya mizahındaki yeri ve önemi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Nasrettin hocanın türk ve dünya mizahındaki yeri ve önemi

 2. 2
  Gizliyara
  Frmacil.com

  Cevap: nasrettin hocanın türk ve dünya mizahındaki yeri ve önemi

  Nasrettin hocanın türk ve dünya mizahındaki yeri ve önemi hakkında bilgi


  Tarihsel süreç içinde, güçsüz, güçlünün karşısında kaldığında, öfkesini, ya kin şeklinde içine atmış ya da becerebildiği tek eylem olan mizahla dışa vurabilmiştir.

  Bu bağlamda, mizah, güçsüzün güçlüye karşı durabilmesini sağlayan tek eylem biçimi olarak göze çarpmaktadır.

  Bu dönemde, tarikat büyüklerinin çağdaşı olarak yetişen ve yol göstericilik kimliğini mizahi bir tavırla sergileyen NASRETTİN HOCA, hiçbir tarikat tarafından benimsenmemesine ve hiçbir çözüm yolu önermemesine karşın, halktan yana duruşuyla halk arasında benimsenen, varlığını sürdürebilen büyük bir isim olarak halen aramızdadır.

  Tarikat büyükleri gibi bir çözüm yolu önermeden, ancak, halktan yana duruşunu ayrıcalıklı bir tavırla kanıtlayan Nasrettin Hoca’nın mizahı, o dönemin kültür, sosyal geleneklerinden olan akilmentlik ya da danişmentlik motifine bağlı olarak ortaya çıkmıştır. Ancak, Nasrettin Hoca, mizahi kişiliğiyle akilmentlik kurumundan ayrı kalmasını bilmiş ve hatta akilmentlik motifiyle alay ederek gerçek ününü toplamıştır.

  Halktan yana duruşuyla benimsenen ve önemsenen Nasrettin Hoca mizahı, halkın mizahı olma şansını yakalayarak halk arasında folklorik kimlik kazandığından halen yaşayan mizah konumundadır.

  Bir başka anlatımla Nasrettin Hoca mizahı, halkın sorunlarıyla beslenen ve birlikte yürüyen, toplumsal kültüre, eğitime önem veren, güler yüzle ciddi olmasını bilen Türk halkının mizahıdır.

  Günümüzde, Nasrettin Hoca mizahının folklorik zenginliği, dilimize:

  -Parayı veren düdüğü çalar

  -Yorgan gitti kavga bitti

  -Acemi bülbül böyle öter

  -Ye kürküm ye

  - Sen de haklısın

  -Kavaktan öte yol gider

  -El elin eşeğini türkü okuyarak arar

  -İpe un sermek

  -Bilenler bilmeyenlere anlatsın

  -Geç yiğidim geç

  -Damdan düşen halden anlar, gibi deyim ve yükümler kazandırmıştır.

  Tek kişiye özel mizah kavramını yıkarak güçlü bir toplumsal mizah yaratan Nasrettin Hoca, yaşadığı çağdan günümüze değin Türk halkının, toplumun sorunlarını, aile içi kavgalarını, geçim sıkıntılarını, toplumsal yaşam ilişkilerindeki yanlış tutumları, mizahın gerçekçi aynasından ustalıkla yansıtmayı başarmıştır. Ki bu başarı, başka ulusların toplumsal sorunlarına da uyduğundan Nasrettin Hoca mizahı, evrensel bir boyut kazanmıştır.

  Nasrettin Hoca mizahındaki abartısızlık ve doğallık, öylesine halkın kendisi anlamına gelmiştir. Ki bir anlamda halk, Nasrettin Hoca ile özdeşleşmiştir. 3. 3
  Ziyaretçi
  çok güzel bilgi verdin teşekkür ederim 4. 4
  Ziyaretçi
  çok teşekkür ederim, ellerine sağlık diğer siteler hep aynı şeyleri yazmışlar, burası farklı yazmış, hoşuma gitti. İşime yaradı...

 5. 5
  Ziyaretçi
  çok teşekkürler işime çok yaradı projem vardı sağolun :D :P

+ Yorum Gönder
nasrettin hocanın türk edebiyatındaki yeri ve önemi,  nasrettin hocanın türk toplumundaki önemi,  nasrettin Hoca kültürümüzde Neden önemlidir,  nasrettin hoca türk edebiyatındaki yeri,  nasrettin hocanın türk edebiyatındaki yeri
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi