Çiçeklerin hayatımızdaki yeri ve önemi

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Çiçeklerin hayatımızdaki yeri ve önemi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Çiçeklerin hayatımızdaki yeri ve önemi

 2. 2
  HARBİKIZ
  Bayan Üye

  Cevap: çiçeklerin hayatımızdaki yeri ve önemi
  Zamanımızda büyük şehirlerdeki nüfus yoğunluğu ve yer darlığı nedeniyle blok apartman katlarında oturma zorunluluğu doğmuş, insanlar doğadan uzak kalmışlardır. Böyle durumlarda katlarda yapılan camekanlarda yetiştirilen ya da sadece saksılarda büyütülen çiçek ve fidanlarla, doğaya olan gereksinim, az da olsa giderilebilmiştir. Bunun yanı sıra yeri uygun olan mülk sahipleri, yalı, köşk, apartman ve evlerinin önüne ve arkasına küçük de olsa bir bahçe yapmaya gayret etmektedirler.


  Çiçeklerle ilgili neleri bilmeliyiz?
  Işık
  Işık bitkinin kendi besinini üretirken, ihtiyaç duyduğu en önemli öğedir. İnsan ve hayvanların aksine bitkiler üreticidirler. Her bitki türünün kendine özgü ışık ihtiyacı vardır. Bazı türler direk güneş ışığı aldığında iyi gelişirken, bazı türler de gölgede en iyi gelişim gösterirler.

  Hava
  Evimizdeki bitkiler, gün içinde ışıkla, kendi besin maddesini üretirken, akşamları bu üretimi durdurup, hazır olan besin maddelerini tüketmektedirler. Onlar da ortamın oksijenini tükettiğinden, geceleri bulunduğumuz odada olmamaları gerekir. Bitkilerin çıkardığı karbon gazı vücudumuza zararlıdır. Bitkiler, yaprakları üzerindeki gözeneklerle, solunum yaparlar. Ortamda toz, sigara dumanı, vs. olduğunda gözenekler kapanacak, bitki gelişim gösteremeyecek, hatta bozulmalar gözlenecektir. Bu sebepten, evde süpürülme esnasında, çiçeklerimizi temiz havalı yerlere koymamız gerekir. Yapraklar üzerinden ıslak bezle toz alınmamalı, kuru bir bez ya da tüy fırça kullanılmalıdır. Tüy fırça ile tozlar kaldırılıp, ardından ıslak bez ile yapraklar silinirse de özenle yapılmalıdır. Havasızlık olduğu kadar ani hava akımları da bitki gelişimini olumsuz etkiler. Sıcaktan soğuğa çıkan insanın hasta olması, bitkilerde de gözlenir. Hava yalnız yapraklar için değil, kökler için de gereklidir. Kökler hava yardımıyla, besin maddelerini topraktan daha kolay alırlar.

  Isı
  Salonda yaşatılacak fidanların yaşamı için, 10-15 derece ortalama ısıyı esas almalı, seçeceğimiz türleri de bu doğrultuda belirlemeliyiz. Kalorifer bulunan salonlarda ortamın nemi azaldığından, radyatör üzerine bir kap içinde su koyarak kaybolan nemi kazanabiliriz. Saksı altlıklarında da bir miktar su bulundurulmalı. Kaloriferin ısısı zarar vereceğinden, bitkiler, kalorifere yakın bir yerde bulundurulmamalı.

  Su
  Bitki kökleri, toprakta bulunan besin maddelerini su sayesinde alırlar. Su, besin maddelerini eriterek, köklere getirir. Su olmadığında, bitki toprağındaki besin maddeleri, kullanılamaz ve bitki açlıktan ölür. Bitkiler için, yağmur suyu havadan aldığı besleyici maddeleri de içerdiğinden tercih edilebilir.Bitkiler sulanırken, suyun ısısı ortama uygun olmalı,
  -sıcak havalı yerlerde soğuk su kullanıldığında bitki kökleri üşür ve bundan dolayı, fidanın goncaları bozulur ve düşer. Saksılar sulandığında, kaba sızarak biriken su, dökülmemeli, ertesi gün tekrar kullanılmalıdır. Su topraktaki besin maddelerini çözdüğünden, besleyici değeri artmıştır. Bitkinin cinsi, çeşidi, büyüklüğü, bulunduğu ortamın ısı ve nem durumu, bu miktarı etkiler. Sulama zamanını yetiştiricinin kendisi ayarlamalıdır. Sıcaklık arttığında, bitki büyüdüğünde, suya ihtiyaç artarken, soğukta ve küçük bitkilerde, suya ihtiyaç daha azdır. Kaloriferli ortamda ve yazın, nem düştüğünde, yapraklara su püskürtmenin büyük yararı vardır.(Büyük ve bol yapraklı türler)  Gübreleme
  Doğal gübreler, besin bakımından destek vermenin yanı sıra, toprağı gevşeklik kazandırdığından kök gelişimin olumlu yönde etkiler. Kuru veya sıvı karışımlar halinde verilir. Kimyevî gübreler, ihtiva ettiği besin maddesine göre, isimlendirilir ve gerekli olan besin maddesi bu şekilde seçilerek alınır. Eğer büyük, parlak ve dayanıklı çiçek almak istersek, azot ağırlıklı gübreler kullanmayız. Kullanılan gübrede fosfor oranı yüksek olur. Eğer dayanıklı ve kuvvetli sürgünler oluşsun istiyorsak, potasyum ağırlıklı gübreyi tercih etmeliyiz. Kimyevi gübreyi kullanmadan önce bitki sulanmalı birkaç saat sonra gübrelenmeli. Gübreyi fidanın büyüklüğüne ve bitkinin ihtiyacına göre belirledikten sonra yağmur suyu olan bir kapta eritmeli ve bitkiyi sulamalıyız. Çiçekli türlerde gübre; tomurcuklar oluşmaya başladığında üç hafta süreyle haftada bir kez verilmelidir. Yaprağı için yetiştirdiğimiz bitkileri mayıs ayından itibaren on beş günde bir olmak üzere dört defa gübrelersek olumlu sonuç alırız.

  Toprak
  Ev bitkilerinde toprak cinsi bitki türüne göre değişmektedir. Tercih edilen toprağı taneli yapıda olması kök gelişimini ve besin maddelerinden istifadeyi olumlu yönde etkiler. Bitkinin su ihtiyacı toprağın yapısıyla doğrudan ilgilidir. Eğer toprak ince taneli (killi) yapıdaysa su fazlalığından kökler sıkışacak ve zarar görecektir. Saksıda yetiştirilen bitkiler de bir süre sonra bitki büyüyecek topraktaki besin maddeleri bitecek, kök tamamen saksıyı kaplayacağından saksı değiştirilmesi gerekir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi