Zarf ve çeşitleri nelerdir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Zarf ve çeşitleri nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Zarf ve çeşitleri nelerdir

 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: zarf ve çeşitleri

  Bir fiilin bir fiil şeklinin (fiil ismi sıfat-fiil zarf-fiil) sıfatın veya kendi türünden bir başka kelimenin anlamını yer (yön) zaman ölçü nitelik soru bakımından belirten veya sınırlayan kelimelere zarf (belirteç) denir.
  Tekin çok çalışıyor.

  Zarf Çeşitleri

  1. Zaman zarfları

  Fiilin anlamını zaman kavramıyla sınırlandıran belirten akşam akşamleyin artık daha bazen demin demincek dün er erken henüz hiçbir zaman gece geceleyin geç gündüz güzün öğleyin önce sabah sabahleyin şimdi şimdilik sonra yarım saat önce yarın yazın yine gibi zaman isimleridir.
  Zaman zarflarının eylemin yapılış zamanını daha kesin bir ifadeyle sınırladığına belirttiğine dikkat edilmelidir: Borcumu ödedim. cümlesinde ödeme işinin geçmişte yapıldığı bellidir. Ama bu iş beş dakika önce mi yapılmıştır yoksa yıllarla ifade edilebilecek bir zaman diliminde mi gerçekleştirilmiştir bu belli değildir. Cümleye eklenecek bir zaman zarfı eylemin zamanını daha açık ve kesin olarak belirtecektir: Borcumu biraz önce ödedim. gibi.
  Yükleme sorulan ne zaman sorusuna cevap olan kelime veya kelime grupları (zaman bildiren kelimelerde bazı çekim eklerini alsalar bile) cümlede zaman bildiren zarf tümleci olurlar: Toplantıya saat 15.30’da başlanacak. Ülkesine bütün Avrupa’yı gezdikten sonra döndü. Babasının gittiğini duyunca üzüldü.
  2. Yer (yön) zarfları

  Bu zarflar boşlukta bir yer ifade eden ve sayıları çok olmayan aşağı beri dışarı geri içeri ileri karşı öte yukarı gibi yer isimleridir. Bunların hemen hepsinde bir yön ifadesi olduğu için zarf olarak fiilin yönünü gösterirler: Beri gel barışalım. Biraz geri çekil. Lütfen içeri buyurun. vb. gibi.
  Yukarıda da belirtildiği gibi bu yer isimlerine hâl eki getirilirse isim olurlar.
  3. Hâl (durum) zarfları

  Bir fiilin sıfatın veya bir başka zarfın anlamını nasıllık-nicelik bakımından etkileyen belirten zarflardır. Hâl ve tavır ifade eden her isim hâl zarfı olarak kullanılabileceği için Türkçede bu zarfların sayısı pek çoktur. Hemen hemen bütün niteleme sıfatları da hâl zarfı olarak kullanılabilir: uslu (durun) iyice (öğrendik) böyle (olmaz) sora sora (buluruz) hızlı (oku) tek tek (anlattı) doğru (söyle) yorgun (görünüyorsun) türkü çağırarak (arıyor) gibi.
  4. Azlık-çokluk zarfları

  Azlık-çokluk (miktar ölçü derece) bakımından fiilleri fiil şekillerini sıfatları ve zarfları belirten kelimelerdir. Bu zarflar sayıca az olup başlıcaları şunlardır: az biraz çok daha en pek.
  En zarfı tipiktir. Diğerlerinden farklı olarak tek başına kullanılmaz ve bir anlam ifade etmez. Sıfat ve zarfların önünde aşırılık ifade eder. Onların en yüksek derecesini bildirir:
  En güzel şiiri senin için yazdım.
  sıfat
  5. Soru zarfları

  Fiil sıfat ve zarflarla ilgili soru ifade eden nasıl neden ne kadar niçin niye gibi kelimelerdir: Nasıl yazıyorsunuz? Niye çattın yâr kaşlarını. Neden konuşmuyorsun? Ne kadar kaybettin?
  Bunlardan başka Türkçeye Arapçadan geçen fazla fevkalâde gayet harikulâde gibi kelimeler de yerine göre zarf olarak kullanılmaktadır: fazla (çalışmıyor) gayet (güzel) fevkalâde (önemli bir durum) harikulâde (olmuş) gibi.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi