Fiil nedir ve çeşitleri nelerdir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Fiil nedir ve çeşitleri nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Fiil nedir ve çeşitleri nelerdir

 2. 2
  HARBİKIZ
  Bayan Üye

  Cevap: fiil nedir ve çeşitleri nelerdir
  Varlıkların yaptıkları işleri, kılışları ya da on-larla ilgili oluşları, yargıları zamana ve kişiye bağ-layarak anlatan sözcüklere fiil denir.

  Çeşit çeşit çiçek takmış döşüne

  Çekilir göçleri peşin peşine

  Çıkabilsem şu yaylanın başına

  Kuzu kurbanlı şişeli dağlar  Erimiş karları, çekilmiş duman

  Açılmış çiçekler, yürümüş çimen

  Hayali kafamda yaşar her zaman

  Başı oylum oylum meşeli dağlar

  Âşık Veysel  Yukarıdaki dizelerde altı çizili sözcükler, bir iş, oluş ve durum bildirdikleri için birer fiildir. Bu eylemler aynı zamanda edim anlamlıdır.  Fiilde Edim (Anlam):

  Fiillerin iş, oluş, kılış ve yargı olan temel an-lamlarına edim denir. Fiilleri edimlerine göre üç grupta inceleyebiliriz:

  1. Kılış (iş) Fiilleri: Bir iş, hareket anlatan bu fiiller, nesne alabilir. Bu fiillere yöneltilen "neyi, kimi" sorularına cevap alınabilir:

  Çizmek, okumak, yazmak, kazmak, sevmek, bulmak, görmek...

  2. Durum Fiilleri: Herhangi bir varlığın için-de bulunduğu hali (durumu) anlatan fiillerdir. Bu fiiller genel olarak nesne almazlar. Varlığın irade-sine bağlı olarak gerçekleşen fiillerdir:

  Yürümek, uçmak, oturmak, uyumak, sevin-mek, ağlamak... Bu fiiller "neyi, kimi" sorularına cevap vermedikleri için nesne almazlar.

  3. Oluş Filleri: Herhangi bir varlıkta irade dışı meydana gelen değişikliği anlatan fiillerdir. Oluş bildiren fiiller nesne almazlar:

  Acıkmak, büyümek, sararmak, yaşlanmak, doymak, uzamak...

  UYARI:

  Durum fiilleri ve oluş fiilleri arasındaki en önem-li fark şudur : Durum fiillerinde eylem varlığın iradesine (isteğine) bağlı olarak gerçekleşir. Ör-neğin "yürümek" fiili insanın iradesine bağlıdır. İstersen yürürsün, istemezsen yürümezsin. An-cak "acıkmak" fiili oluş bildirmektedir. İnsan is-tese de istemese de acıkır. Yani irade dışı oluş-ları anlatır. 3. 3
  Ziyaretçi
  üç çeşit fiil vardır. Oluş, durum, kılış fiilleri 4. 4
  Ziyaretçi
  Kardeş 3 Çeşitten Oluşmaktadır:Kılış Fiilleri,Durum Fiilleri,Oluş Fiilleridir...

+ Yorum Gönder
fiil çeşitleri,  fiil çeşitleri nelerdir,  fiil nedir çeşitleri nelerdir,  fiiller ve çeşitleri,  eylem çeşitleri nelerdir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 4 kişi