Dilekçe yazarken uyulması gereken kurallar nelerdir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Dilekçe yazarken uyulması gereken kurallar nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Dilekçe yazarken uyulması gereken kurallar nelerdir

 2. 2
  HARBİKIZ
  Bayan Üye

  Cevap: dilekçe yazarken uyulması gereken kurallar nelerdir

  Dilekçe çizgisiz beyaz standart A4 kağıdına yazılır. Kareli kağıt, çizgili kağıt, teksir kağıdı veya yarım kağıt kullanılmaz. Dilekçe metni kısa, öz ve anlaşılır olmalıdır. Ancak bazı özel durumlarda kağıdın ön yüzü yeterli gelmez ise kağıdın arka tarafına yazılmayarak ikinci bir kağıt üzerinden devam edilir.
  Dilekçe bilgisayarla, daktiloyla veya (mavi yada siyah mürekkepli) dolma kalemle yazılır. Tükenmez kalemle veya kurşun kalemle dilekçe yazılmaz.
  Dilekçe metni fazla uzun olmayacağı için yazı, sayfaya bakışım kuralı dikkate alınarak güzel bir kompozisyonla yerleştirilmelidir. (Kağıdın dörtte biri kadar, sol tarafta en az 3 cm ve sağ tarafta 1 cm boşluk bırakılmalıdır)
  Dilekçeye sorunla ilgilenecek kuruma (veya makama) hitapla başlanır. Yapılan hitaplar kurumun idari yapısına uygun eksiksiz olmalıdır: Adana Valiliğine, Maltepe Kaymakamlığına, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığına, Düzce Üniversitesi Rektörlüğüne, Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanlığına gibi.
  Dilekçe, hangi kuruma veriliyorsa bu makamın adı başa yazılır. Kurum adının sağ altına kurumun bulunduğu şehir adı yazılır.
  Hitaptan sonra paragraftan itibaren dilekçenin metnine geçilir. Kısa bir tanıtımdan sonra dilek (istek, sorun veya durum) yazılır. Dilekçede ciddi, resmi ve saygılı bir üslup kullanılır. Yapılması istenen, talep edilen her ne ise, en kısa şekilde fakat tam olarak açıkça ifade edilir. Gereksiz ayrıntılara ve kişiselliğe yer verilmez.
  Bir konuda üst makamın bilgilendirilmesi amaçlanmış ise “…. durumu bilgilerinize saygılarımla arz ederim”, üst makamın bir sorunu çözmesi, bir işlemi başlatması isteniyorsa “gereğini saygılarımla arz ederim”,
  Yapılacak bir işlem için izin isteniyorsa “izninizi saygılarımla arz ederim” gibi saygı ifadelerle son bulmalıdır.
  Doğru, düzgün, özenli ve temiz bir Türkçe ile yazılmalıdır.
  Yazım ve noktalama kurallarına dikkat edilmelidir.
  Mutlaka imzalanmalıdır. Bir dilekçede sadece bir kişinin imzası bulunur ve imzasız dilekçeler geçersiz sayılır.
  Dilekçe sahibi, adını ve açık adresini belirtmelidir. Sol alt köşeye adres yazılır.
  Dilekçeye eklenecek ek belgeler yazının sonunda “Ekler” başlığı altında maddeler halinde sıralanmalıdır. Evrakın kaybolmaması için (varsa) ekler mutlaka belirtilir.
  Konunun belirlendiği metin bölümünde bu bir şikayet dilekçesiyse, şikayet sağlam kanıtlara dayandırılır. Eğer iş isteme dilekçesiyse, öğrenim durumu, yaş, kısa bir öz geçmiş, kurumca aranan seçkin nitelikler açık seçik belirtilir.+ Yorum Gönder
dilekçe yazarken uyulması gereken kurallar,  Dilekçe yazarken dikkat edilmesi gereken kurallar,  dilekçede uyulması gereken kurallar,  dilekçe yazarken uyulması gereken kurallar nelerdir,  dilekçe yazarken nelere dikkat edilmeli
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi