Maddeyi değiştiren doğa olayları nelerdir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Maddeyi değiştiren doğa olayları nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Maddeyi değiştiren doğa olayları nelerdir

 2. 2
  Gizliyara
  Frmacil.com

  Cevap: Maddeyi değiştiren doğa olayları nelerdir

  AKAR SULARIN ETKİSİ

  Yer yüzünün değişmesine etki eden kuvvetlerin en önemlisi akar sulardır. Akar sular yağmur yada eriyen kar sularının yerine eğimine uygun olarak akmasıyla oluşurlar. Akar sular yer çekimine uygun olarak akarken geçtikleri yerlerdeki kayaları aşındırır ve parçalar. Kayalarda koparılan bu parçalar ve kumlar denizlere doğru sürüklenirken çarptıkları kayaçları aşındırırlar. Sel suları yamaçlardan hızla akarken verimli toprakları aşındırır.

  Toprağın verimli bölümünü yok eder. Bu olaya erozyon denir. Akar sular bazı bölgelerde yumuşak kayalar aşındırarak peri bacaları denilen oluşuma neden olurlar. Yurdumuzdaki Kapadokya bölgesinde bu tür oluşmalar vardır.

  RÜZGARIN ETKİSİ

  Rüzgarda yeryüzünün değişmesine neden olan etkenlerdir. Şiddetli rüzgarların savurduğu kum toprak gibi maddelerin doğal yapı üzerinde aşındırma etkisi vardır. Yeryüzündeki birçok değişim bu şekilde oluşmuştur. Ayrıca rüzgar torağın verimli bölümünü aşındırarak erezyona neden olur.

  Rüzgar yerkabuğundaki değişmelere neden olduğu gibi tarihi yapıların da aşınmasında önemli bir rol oynar. Yeryüzündeki birçok yapı bu nedenle yok olmuştur.

  BUZLANMA ETKİSİ

  Kayaçlar doğal etkiler sonucu çatlarlar. Soğuk mevsimlerde bu çatlakların arasına giren yağmur suları donar. Donan sular gençleştikleri için kayaların parçalanmasına neden olurlar. Bu durum süreklilik gösterdiği için kayaçlar zaman içinde parçalanıp Buzlanmanın etkisi soğuk iklime sahip yerlerde daha çok görülür. Ayrıca kayaçların arasına giren ve orada büyüyüp gelişen bitki kökleri de parçalanmalarına neden olurlar.

  SICAKLIK DEĞİŞİMLERİ

  Gece ve gündüz arasındaki farklı maddeler üzerinde etkili olur. 3. 3
  Ziyaretçi
  teşekkürler güzel bilgiler verdiniz 4. 4
  Ziyaretçi
  Deprem, çığ fırtına ve yağmur var

+ Yorum Gönder
maddeyi değiştiren doğa olayları nelerdir,  doğa olayları maddeyi değiştirir,  doğa olayları nelerdir,  maddeyi degistiren dogal olaaylar nelerdir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi