Plazmanın Özellikleri Ve Plazmanın Özelliklerine Örnekler

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Plazmanın Özellikleri Ve Plazmanın Özelliklerine Örnekler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Plazmanın Özellikleri Ve Plazmanın Özelliklerine Örnekler

 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: Plazmanın özellikleri ve örnekleri

  plazmanın özellikleri

  Plazma dış ortama karşı elektriksel olarak nötrdür. Yani plazma içerisindeki pozitif yüklerin (iyonların yükleri) sayısı negatif yüklerin (elektronlar) sayısına eşittir.
  Plazma içerisindeki ayrışma iyonizasyon ve bu olayların tersi olan yeniden yapılanma olayları sürekli meydana gelir. Adı geçen bu olaylar kendi aralarında plazma içerisinde bir dinamik denge halinde bulunurlar.
  Plazma iyi bir elektrik ve ısı iletkenidir. Plazma içerisindeki parçacıklar bir enerji taşıyıcısıdırlar. Dolayısıyla elektrik ve ısı enerjisini de iletirler (taşınırlar). Plazma içerisindeki hızlarının yüksek oluşu nedeniyle özellikle elektronlar elektrik ve ısı iletiminde esas rolü oynarlar.
  Plazma yüksek sıcaklık ve enerji yoğunluğuna sahiptir. Plazmanın sıcaklığı enerji yoğunluğu iyonizasyon derecesi (iyonize olmuş atom sayısının toplam atom sayısına oranı) ve plazma çıkış hızı (elektron hızı) plazma ekseni üzerinde maksimumdur.

  Örnekler

  Serbest elektrik yükü sâyesinde plazma yüksek bir elektrik iletkenliğine kavuşur ve elektromanyetik alanlardan kolaylıkla etkilenir. Atmosferin üstünde, manyetosferde, özellikle kutuplara yakın bölgelerde görülen auroralar, güneş rüzgarından kaynaklanan yüklü parçacıklarla çarpışan oksijen atomlarının iyonize olması ile oluşurlar ve enfes görüntüler verirler.

  Plazma halindeki bir maddenin gazlardan en önemli farkı, gazlar kötü elektrik iletkenleri iken plazmalar elektriği çok iyi iletirler. Bu haliyle plazma iyonlaşmış gaz olaraktantanımlanabilir. Maddenin plazma haline çevremizde çok az rastlamamıza rağmen kâinatın %96 sı plazmadır. Tüm yıldızlar ve Güneş plazma halindeki maddelerden oluşur.

  Çok yüksek sıcaklıktaki plazmalara sıcak plazma denir. Güneş ve yıldızlardaki plazmalar sıcak plazmadır. Ancak düşük sıcaklıklarda da plazma örnekleri günlük yaşantımıza girmeye başladı. Günümüzde kullanımı tavsiye edilen floresan ampuller plazmalara örnektir. Sıcaklıkları çok yüksek olmayan bu tür plazmalar da soğuk plazma olarak adlandırılır. Tüp şeklindeki floresan ampul içinde argon ve cıva vardır. Tüpün iki ucuna yüksek voltaj uygulandığında tüp içinde elektron akışı gerçekleşir. Bu elektronlar bazı atomları iyonlaştırarak plazmayı meydana getirir. Oluşan plazma kanalı elektron akışını kolaylaştırır. Elektronlar cıva atomlarını uyarır ve uyarılan cıva atomları gözle görülmeyen ışınlar yayar. Tüpün iç kısmı fosfor tabakası ile kaplıdır. Gözle görülmeyen bu ışınlar fosfor tabakasına çarptığında gözle görülebilen beyaz ışın yayar. 3. 3
  Ziyaretçi
  arkdaslr sıte ck iii tavsiye ederimm 4. 4
  Ziyaretçi
  evet güzel bi site ben de tavsiye ederim arkadaşlara başarılar:)

 5. 5
  Ziyaretçi
  bende çok iyi güzel bi site

 6. 6
  Ziyaretçi
  çok guzel her seyi ogreniyorum her keze tavsiye ederim

 7. 7
  Ziyaretçi
  Bu site ödevlerim için tam istediğim şekilde bana bilgi veriyor teşekkür ederim.

 8. 8
  Ziyaretçi
  plazma + iyonmu yüklüdür ?

 9. 9
  Ziyaretçi
  Süper bir site tavsiye ediyorum

 10. 10
  Ziyaretçi
  plazma kimya ve fizik :iyonize oluşmuş GAZ:anlamına gelmektedir

 11. 11
  Ziyaretçi

  plazma kimya ve fizik :iyonize oluşmuş GAZ:anlamına gelmektedir

 12. 12
  Ziyaretçi
  hem + hem - yüklüdür

+ Yorum Gönder
plazmanın özellikleri,  plazmaların özellikleri,  plazma özellikleri,  plazmanin ozellikleri,  plazmalar ve özellikleri
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 16 kişi