Fiziğin uğraş alanları nelerdir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Fiziğin uğraş alanları nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Fiziğin uğraş alanları nelerdir

 2. 2
  Gizliyara
  Frmacil.com

  Cevap: fiziğin uğraş alanları nelerdir

  fiziğin uğraş alanları

  Fizikçiler yalnızca bilimsel ve ekonomik değil aynı zamanda sosyal, teknolojik ve pratik problemleri de çözmeye çalışırlar. Günümüz fizikçilerinin doğrudan uğraştığı bu tür problemlerden bazılarını şöyle özetleyebiliriz:

  I. İletişim sistemleri; optik iletişim, uydu iletişimi. Bu sistemlerde kullanılacak opto elektronik aygıtların araştırılması, tasarımı ve geliştirilmesi.
  II. Enerji üretimi; nükleer enerji, güneş enerjisi, rüzgar enerjisi ve halen kullanılmakta olan enerji üretme yöntemlerinin etkinliğinin artırılması.
  III. Evrenin doğuşu ve gelişiminin anlaşılması; Büyük Patlama ( Big Bang ), kara delikler, nötron yıldızları, galaksiler, kozmoloji, astronomi, uzay fiziği gibi dallar.
  IV. Maddenin yapısını anlama yoluyla yeni çok küçük ve çok hızlı elektronik aygıtların keşfedilmesi ve bu aygıtların kullanılmasıyla küçük ve çok hızlı bilgisayarların yapılması.
  V. Özellikle havacılık ve uzay sanayinde, x ışınları, sesötesi gibi yöntemler kullanarak maddeye zarar vermeden, maddenin içinde bulunabilecek çatlak, kırık ve yabancı maddelerin belirlenmesi.
  VI. Elektronik, optik, tıp, inşaat, havacılık gibi çok geniş alanlarda kullanılan dayanıklı, güvenilir, uzun ömürlü, ucuz ve hafif malzemelerin araştırılması ve geliştirilmesi.
  VII. Çevre kirliliği, hava kirliliği ve bunların ozon tabakası üzerine dolayısıyla Güneş'ten artarak gelen morötesi ışınların insan sağlığına etkileri, sera olayının incelenmesi.
  VIII. Tıpta; x ışınları, sesötesi, Nükleer Manyetik Rezonans ( NMR ) gibi temel fizik ilkelerini kullanarak insan vücudunun taranması, bulguların belirlenmesi ve tedavide kullanılması.
  IX. İnsan sağlığını etkileyen gürültü kirliliğinin giderilmesi için yapılan çalışmalar.
  X. Adli Tıp alanında; elektron mikroskopları ve güçlü bilgisayar kullanarak, cinayet ya da silahlı soygun gibi olayları çözmek için polise yardım.
  XI. Savunma sanayinde; mikrodalgalar, lazerler, kızılötesi ışınlar ve uydular kullanarak savunma sistemlerinin araç ve gereçlerinin araştırılması ve geliştirlmesi.
  XII. Biyofizik ve tıp araştırmalarında özellikle insan fizyolojisinin işleyişini anlamak için yapılan çalışmalar. Nükleer fiziğin tıptaki uygulamaları ve bunun gibi irili ufaklı yüzlerce konu. 3. 3
  Ziyaretçi
  tamam ben biliyodum yaa 4. 4
  Ziyaretçi
  Tamam işime yaradi

 5. 5
  Ziyaretçi
  eyw saolun

 6. 6
  Ziyaretçi
  Çok işime yaradı çünkü sınav sorusu imiş

 7. 7
  Ziyaretçi
  9.sınıf ta okuyorum ben projede yazsam bir sıkıntı çıkarmı

 8. 8
  Ziyaretçi
  işime yaradı sağolun inş sınavdan yüksek alrım

 9. 9
  Ziyaretçi
  Bizim hoca fiziğin uğraş alanları ve konularını. Tablo halinde yazınız diye bi ödev verdi

 10. 10
  Ziyaretçi
  çok sağolun çok işime yaradı performans verecem hocaya

+ Yorum Gönder
fiziğin uğraş alanları,  fiziğin uğraş alanları nelerdir,  fiziğin uğraş alanı,  fizigin ugras alanlari,  fiziğin uğraş alanı nedir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 7 kişi