Madde nedir örnek veriniz

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Madde nedir örnek veriniz ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Madde nedir örnek veriniz

 2. 2
  Gizliyara
  Frmacil.com

  Cevap: madde nedir örnek veriniz

  madde nedir

  Madde nedir?
  Boşlukta yer kaplayan ve ağırlığı olan her şey. Bu tarif genel bir nitelik taşır. Mesela üzerinde yaşadığımız yer küresi, hava, su, taş, toprak, vs. maddedirler. Maddenin şekil almış haline cisim denir. Şişe, bardak, pencere camı, ayrı ayrı birer cisimdir. Fakat hepsi cam maddesinden yapılmıştır

  Etrafımızda gördüğümüz bütün maddeler, genellikle saf değil, birer karışımdır. Mesela içtiğimiz su, homojen olduğu, her tarafı aynı göründüğü halde, içinde az da olsa tuzlar ve hava ihtiva eder. O halde bir karışımdır. Karışımların belirli özellikleri yoktur. Yalnız bir maddeye saf madde denir. Saf maddenin belirli özellikleri vardır ve bu özellikleri hiç değişmez. Tam saf madde yok gibidir. Bir madde içinde bulunan yabancı maddeler, kimya usulleri ile anlaşılmayacak kadar az olunca, bu maddeye, saf diyoruz. Saf süt demek, kimya bakımından doğru bir söz değildir. Çünkü süt belli özellikler taşıyan tek bir madde değildir.

  Maddede daima değişiklikler olduğunu bilmekteyiz. Maddede meydana gelen değişikliklere olay denir. Bu ise genel olarak fiziksel ve kimyasal olmak üzere ikiye ayrılır:

  Fiziksel olay: Bir madde üzerinde meydana geldiği vakit, o maddenin hüviyetini, yapısını değiştirmeyen olaydır. Mesela kağıdın yırtılması, fiziki bir olaydır. Çünkü kağıdın şekli değişmiş fakat özü yine kağıttır.

  Kimyasal olay: Bir madde üzerinde meydana geldiği vakit, o maddenin hüviyet ve yapısını değiştiren olaydır. Mesela kağıdın yanması gibi.

  Atomların çekirdeklerinde değişmeler, parçalanmalar olduğu, radyoaktif denilen elementlerden anlaşılmaktadır. Atomların ortasında bulunan çekirdeklerin bu parçalanmasında, bir elementin başka bir elemente dönüştüğü anlaşılmıştır. Ayrıca, Albert Einstein’in relativite teorisine göre madde ve enerji birbirine eşdeğerdir. Bu sebeple madde enerjiye, enerji de maddeye dönüştürülebilir. Mesela bir uranyum çekirdeğinin veya başka bir ağır atom çekirdeğinin ikiye ayrılmasıyla meydana gelen çekirdek bölünmesinde madde enerjiye dönüşür. Bileşik cisimlerde olduğu gibi, elementler de hep değişmekte, bir halden başka hale dönmektedir. Canlı cansız her madde değişmekte, yani eskisi yok olup, yenisi var olmaktadır. Bugün var olan her canlı, (her bitki, her hayvan) önce yok idi. Başka canlılar vardı. Bir zaman sonra da, şimdiki canlılardan hiçbiri kalmayacak, başka canlılar var olacaktır. Cansız her varlık, mesela bir element olan demir veya birkaç cisim karışımı olan taş, kemik, bütün maddeler, bütün zerreler hep değişmektedir. Yani eskileri yok olmakta ve başkaları var olmaktadır. Yeni meydana gelen madde ile, yok olan maddenin özellikleri birbirine benziyorsa, insan bu değişikliği anlayamıyor, maddeyi hep var sanıyor.

  Madde hakkında dört değişik düşünce vardır:

  1. Müslümanlara, Yahudilere, Hıristiyanlara ve Mecusilere (ateşe tapanlara) göre, cisimlerin maddeleri

  de, sıfatları da yok iken sonradan var olmuşlardır.

  2. Aristo ve onun yolunda olan felsefecilere göre cisimlerin maddeleri de, sıfatları da ezelidir. Hep vardır, derler. Bu sözün yanlış olduğunu, modern kimya bilgisi kesin olarak bildirmektedir. Böyle söyleyen ve inanan Müslümanlık inancından çıkmış olur. İbn-i Sina ile Farabi de Aristo gibi inanmışlardır.

  3. Aristo’dan önce olan filozoflara göre maddeler ezeli olup, sıfatları sonradan yaratıldı derler. Bugün fen adamlarının bazıları da böyle yanlış düşünmektedir.

  4. Maddenin sonradan yaratılma, sıfatlarının ezeli olduğunu söyleyen çıkmamıştır.

  Müslümanlar, maddelerin ve sıfatların sonradan yaratılmış olduğunu birkaç yoldan ispat etmektedirler. Birinci yol, maddeler ve bütün zerreler hep değişmektedir. Değişmekte olan şey ezeli olamaz, sonradan yaratılmış olması lazımdır. Çünkü her maddenin kendinden öncekinden meydana gelmesi işi, sonsuz öncelere kadar gidemez. Bu değişmelerin bir başlangıcı olması, yani ilk maddelerin yoktan var edilmiş olmaları lazımdır.

  Yoktan var edilmiş olan ilk maddeler bulunmasaydı, yani sonraki maddelerin kendinden önceki maddeden hasıl olması işi sonsuz öncelere gitseydi, maddelerin birbirlerinden meydana gelmelerinin bir başlangıcı olmazdı ve bugün hiçbir maddenin var olmaması lazım gelirdi. Maddelerin var olmaları ve birbirlerinden hasıl olmaları, yoktan var edilmiş ilk maddelerden üremiş olduklarını göstermektedir. Madde alemi sonradan yaratılmış olunca, bunu yoktan yaratan vardır. Çünkü hiçbir olayın kendiliğinden olamayacağı yukarıda bildirilmişti. Bugün fabrikalarda binlerce ilaç, ev eşyası, sanayi ve ticaret maddeleri, elektronik aletler, harp vasıtaları yapılmakta olup, bunların çoğu ince hesaplardan, yüzlerce tecrübeden sonra elde ediliyor. Bunlardan birine dahi kendiliğinden var oldu denilememektedir. Yerleri, gökleri, atomları ve canlıları düzenli olarak yaratan, her hareketi var eden tek bir yaratıcı vardır. Bu yaratıcı, var olması için hiçbir şeye muhtaç değildir. Hep var olması lazımdır.

  Sözlükte "madde" ne demek?
  1. Duyularla algılanabilen, bölünebilen, ağırlığı olan nesne, özdek; sözlük ve ansiklopedilerde tanımlanan, anlatılan sözcük ya da konulardan her biri.
  2. Öğe, unsur; para, mal vb. ile ilgili şey.
  3. Yasa, sözleşme, antlaşma gibi metinlerde, her biri başlıbaşına bir yargı getiren ve çoğu kez rakamla belirtilen bölüm; ileri sürülen sorun.

  Cümle içinde kullanımı
  Taş, hava birer maddedir.
  Bütün uyuşturucu maddeler gibi, vazgeçemeyeceği kadar bağlanarak yalana alışır.
  - N. Cumalı

  Madde kelimesinin ingilizcesi
  n. material, matter, stuff, item, substance, article, clause, entry
  Köken: Arapça 3. 3
  Ziyaretçi
  sağolun çok yardımcı oldunuz 4. 4
  Ziyaretçi
  Cidden çok güzel bir site bilmediklerim de çok yardımcı oluyorsunuz :)) Teşekkürlerr.

 5. 5
  Ziyaretçi
  taş,toprak,ağaç,metal,cam,plastik,kağıt,kum gibi varlıklar birer maddedir

 6. 6
  Ziyaretçi
  Çok teşekkür ederim bu sitede hep .bilmediklerime bakıyorum çok teşekkür ederim.

 7. 7
  Ziyaretçi
  Çok guzel ben bu site sayesinde sozlu notum100 😄😄

 8. 8
  Ziyaretçi
  Bence bu cevaplar çok mantıklı

 9. 9
  Ziyaretçi
  doğru herşey doğru.

 10. 10
  Ziyaretçi
  Abi abi abi daha 3 gidiyorum böyle birşey görmedim

 11. 11
  Ziyaretçi

  Bende 3.e gidiyorum fen ödevini yazdım bü site çok çık iyiiii😊☺💟💜💖💕

+ Yorum Gönder
madde nedir örnek veriniz,  madde örnekleri,  madde nedir örnekler veriniz,  madde nedir örnek,  maddeye örnekler
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 6 kişi