Çizgi grafiğine uygun olmayan durumlara örnek veriniz

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Çizgi grafiğine uygun olmayan durumlara örnek veriniz ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Çizgi grafiğine uygun olmayan durumlara örnek veriniz

 2. 2
  Gizliyara
  Frmacil.com

  Cevap: çizgi grafiğine uygun olmayan durumlara örnek veriniz


  çizgi grafiğine uygun olmayan durumlara örnek


  Çizgi Grafiği Nedir?

  Anket, istatistik gibi araştırma sonuçlarını gösteren ve tüm verilerin bir çizgi üzerinde kesiştiği grafik türü. Çizgi grafiği okumak için önce grafik üzerinde bir nokta belirlenir. Bu noktanın yatay ve düşey eksenlerdeki değerlerinden yararlanılır.
  Çizgi Grafiğinin Kullanım Alanları

  Araştırmalar sonucu elde edilen bilgilerin çizgi ile ifade edilerek gösterilmesine çizgi grafiği denir.Çok yönlü kullanma imkanı olduğu için en çok kullanılan grafiktir.Hastanelerde ,hastaların günlük vücut sıcaklıkları genellikle bu tür grafiklerle gösterilir. Bir dikey , bir yatay çizgi çizilir ve bunlar eşit aralıklarla bölünür.
  Aşağıdakileri yapmak istiyorsanız, dağılım grafiği yerine çizgi grafiğini tercih edebilirsiniz: •Yatay eksen boyunca metin etiketleri kullanma Bu metin etiketleri aylar, üç aylık dönemler ve mali yıllar gibi eşit aralıklı değerleri gösterebilir.
  •Yatay eksen boyunca az sayıda sayısal değer kullanma Zaman aralığını, örneğin yılları temsil eden az sayıda, eşit aralıklı sayısal etiketler kullanıyorsanız, çizgi grafiğini kullanabilirsiniz.
  •Yatay eksen boyunca zaman ölçeği kullanma Çalışma sayfasındaki tarihler sıralı olmasa veya aynı temel birime sahip olmasa bile, tarihleri gün, ay veya yıl sayısı gibi belirli aralıklarla veya temel birimlerle kronolojik sırada görüntülemek istiyorsanız, çizgi grafiği kullanın.
  Verilerdeki eğilimleri eşit aralıklarla gösteren çizgi grafik.

  Verilerin Dağılım ve Çizgi Grafiğinde Gösterilmesi

  Dağılım grafikleriyle çizgi grafikleri birbirine çok benzer; özellikle dağılım grafiği bağlantı çizgileriyle görüntülendiğinde bu benzerlik çok belirgindir. Bununla birlikte, bu grafik türlerinden her birinin verileri yatay eksen (x ekseni olarak da bilinir) ve dikey eksen (y ekseni olarak da bilinir) boyunca çizme yöntemlerinde büyük bir farklılık vardır.

  Bu biçimlendirilmiş dağılım grafiğinde yatay ve dikey eksenler boyunca sayısal değerler görüntülenir ve bu değerler eşit olmayan aralıklarda gösterilen tek tek veri noktalarında bir araya getirilir.

  Bu biçimlendirilmiş çizgi grafiğinde kategori verileri (bu örnekte, zaman aralığı) yatay eksen boyunca ve tüm sayısal değer verileri dikey eksen boyunca düzenli bir dağılımla gösterilmiştir.
  Çizgi Grafiği Oluşturma

  Peki bu çizgi grafiğini nasıl oluşturduk? Aşağıdaki yordam, benzer sonuçlar veren bir çizgi grafiği oluşturmanıza yardımcı olur. Bu grafikte örnek çalışma sayfası verileri kullandık. Bu verileri kendi çalışma sayfanıza kopyalayabilir veya kendi verilerinizi kullanabilirsiniz. 1.Örnek çalışma sayfasını boş bir çalışma sayfasına kopyalayın veya çizgi grafiğini çizmek istediğiniz verilerin bulunduğu çalışma sayfasını açın. 1.Boş bir çalışma kitabı veya çalışma sayfası oluşturun.
  2.Yardım konusundaki örneği seçin. Not Satır veya sütun başlıklarını seçmeyin.Yardım’dan bir örnek seçme
  3.CTRL+C tuşlarına basın.
  4.Çalışma sayfasında, A1 hücresini seçin ve CTRL+V tuşlarına basın.
  12345678910ABCTarih Günlük YağışParçacık1/1/07 4,11222/1/07 4,31173/1/07 5,71124/1/07 5,41145/1/07 5,91106/1/07 5,01147/1/073,61288/1/071,91379/1/077,3104
  2.Çizgi grafiğine çizmek istediğiniz verileri seçin.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi