Teknolojik gelişmelerin çevresel sorunları

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Teknolojik gelişmelerin çevresel sorunları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Teknolojik gelişmelerin çevresel sorunları

 2. 2
  Gizliyara
  Frmacil.com

  Cevap: teknolojik gelişmelerin çevresel sorunları

  teknolojik gelişmelerin çevresel sorunları


  Teknolojik gelişme ve çevre kirliliği  Sanayiden, tarıma kadar bir çok değişik alanda meydana gelen gelişmeler beraberinde teknolojik gelişmeyi de getirmiştir. Teknolojik gelişmelerin çokluğu ve sürekli olarak yenilenmesi nedeniyle burada ancak birkaçına değinebileceğim.

  Tarımsal alandaki gelişmelerin içinde, sentetik gübreleri ve tarımsal ilaçları sayabiliriz. Bilindiği gibi sentetik gübreler çok kolay olarak ayrışabilmekte, azot ve fosforca zengin olduklarından dolayı da taşındıkları su kaynaklarında ötrofikasyon denilen olayın meydana gelmesine sebep olmaktadır. DDT ve benzeri tarımsal ilaçlar ise uzun süre bozunmadan gerek toprak bünyesinde gerekse hayvanların yağ dokularında depo edilerek çevre kirlenmesine neden olmaktaydılar.

  Burada, az da olsa, teknolojik gelişmenin değişik bir boyutuna daha değinmek istemekteyim. Bir çok ülke halkı tarafından kabul edilmemesine karşın, uzun yıllar boyunca önemini kaybetmeksizin günümüze kadar gelen bir teknolojik gelişme; Nükleer teknoloji ve beraberinde getirdiği nükleer denemeler. Nükleer denemelerin meydana getirdiği kirlilik ise radyoaktif kirliliktir.

  Bilindiği gibi ilk nükleer denemeler atmosferde yapılmıştır.. Yapılan bu denemelerden bir müddet sonra çeşitli yerlerde radyoaktif yağmurlar görülmüştür. Konunun ilginç yanı ise, bu yağmurların denemelerin yapıldığı yerden uzakta olan yerlere yağmış olmasıdır. Bu kalıntılara her yerde rastlanılmaktaydı. Bir süre sonra, atmosferde yapılan bu denemeler, yer altında yapılmaya başlanılmıştır.

  Nükleer denemelerin diğer bir etkisi de atmosferde bulunan ve süzgeç görevi gören ozon tabakası üzerinde olmaktadır. Bilindiği gibi ozon tabakası mor ötesi ışınlarını emerek, zararsız hale getirerek yeryüzüne göndermektedir. Bundan dolayı da bir çeşit süzgeç görevini üstlenmiş bulunmaktadır. Nükleer denemeler vb. zamanla ozon tabakasının incelmesine hatta delinmesine, yırtılmasına dolayısıyla da süzgeç görevinin azalmasına neden olmuştur. Tabii nükleer denemelerin yanı sıra diğer etkenlerde önemli rol oynamaktadır.

  Şunu unutmamak gerekir ki, teknolojinin hızla gelişmesi dolaylı ya da dolaysız olarak insan yaşamına bir çok açıdan rahatlık, kolaylık getirmiş olabilir. Bu olumlu yönlerin yanı sıra pek çok olumsuzluğu da beraberinde taşımaktadır.+ Yorum Gönder
teknolojik gelişmelerin çevresel sorunları
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi