Barış için neler yapılabilir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Barış için neler yapılabilir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Barış için neler yapılabilir

 2. 2
  Forumacil
  Özel Üye

  Cevap: barış için neler yapılabilir
  barış için neler yapılabilir hakkında bilgi


  İkinci Dünya Savaşı’nın korkunç sonuçları üzerine bina edilmiş ve daha büyük savaşları önlemeye yönelik gerçekçi bir ittifak olan NATO, bugün ABD’nin ulusal çıkarlarının öne çıktığı bir kuruluş haline gelmiştir. Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) ve hatta siyasi birlikten yoksun Avrupa Birliği (AB) için de aynı şeyleri söylemek mümkündür. Kişisel hırs ve menfaatler toplum ihtiyaçlarının üstüne çıktığında, bir çok millet ve kavmin yok olduğu görülmüştür. Atatürk’ün Yurtta Barış Dünyada Barış sözünü, kendi milletinin huzur ve refahını sağlayamayan devletler, dünya barışı için potansiyel bir tehlikedir şeklinde yorumlamak mümkündür.

  16. Yüzyılda başlayan sömürgecilik, Batı sanayileşmesinin ve kapitalizminin ihtiyacı olan başkasına ait kaynakların ele geçirilmesi için, savaşları normal karşılıyordu. 19. Yüzyılda Alman jeopolitikçileri Almanya’nın yaşam alanı için emperyalist yayılmayı teşvik ediyorlardı. İspanya ve Portekiz’le başlayan sömürgecilik, İngiltere, Hollanda, Fransa ve Almanya ile devam etti. Japonya da Pasifik’te aynı stratejiyi uyguladı. 1911’de dünyanın en büyük donanmasına sahip olan İngiltere, gemilerinin yakıtını kömürden petrole çevirdi. Böylece petrolün bulunduğu Ortadoğu’ya el atmak İngiltere için bir yaşam alanına dönüştü. Bugün de Almanya-Rusya ilişkilerinin temel ekseni aynıdır.

  Gelişmiş hakim ülkelerin tehdit algılaması aynıdır. Dünyada yaşayan insanların % 15’i dünya gelirinin % 80’nine sahip olduğu sürece, barış ve bütün gayretler geçici ve köksüz kalacaktır. Sirketler o kadar güçlüdürler ki, dünya siyaseti ve ekonomisine yön veren ABD’deki siyasi iktidarın belirlenmesinde ve bu iktidarın kendi çıkarlarına uygun bir strateji izlemesini dahi sağlayabilmektedirler.

  ABD yöneticilerinin daha önce çok uluslu şirket yöneticileri olmaları, Amerikan askeri gücünün Amerikan şirketlerinin dünya genelindeki çıkarlarını koruma ve kollama amacıyla kullanılması sonucunu doğurmuştur. Soğuk Savaş sonrası kurulan yeni dünya düzeni veya Küresel Ekonomik Sistem çok uluslu şirketlerin eseridir. 21. Yüzyılda barışı mumla ararken, din faktörü de bin yıl sonra canlanarak tekrar çatışma sahnesine çıktı.

  Din en tehlikeli silahtır. 21. Yüzyılın Ortadoğu’su da benzer şekilde Müslüman mezhep savaşlarına veya çatışmalarına aday gözükmektedir. Günümüzde dincilerin yöntemleri ülkeden ülkeye değişse de hepsinin ortak olduğu bir amaç var: Batı’nın etkisini kırmak, Batı tipi demokrasi ve yaşam düzeni yerine, İslam din devletini koymaktır. Müslüman dünyası, Batı ile mücadelede, Batı’nın kendi değer ve enstrümanlarını kullanarak, kendine özgü plan ve stratejiler geliştiremedi. Tek özgün ülke olan Türkiye de, ancak 1947 yılına kadar direnebildi. Yükselen sigorta primleri ve emeklilik yaşları, düşen ücretler ve sosyal haklar insanların yaşam standartlarını etkilemeye başladı. Barışa giden yoldaki en temel amaç ve hedefimiz, insanı ve toplumları şiddete başvurmaya mecbur bırakmamak olmalıdır. Gelir dağılımı bozuk toplumlarda şiddet ve suç oranı artar. Bu da bir nevi savaştır.Güçlü ülke, güçlü ekonomi demektir. Dünya dayanışması olacaksa, insan güvenliği sağlanmadan dünya güvenliği sağlanamaz. Fakirliğe savaş açmadıkça silahlı savaşı önlemek mümkün değildir. Erkeklerin yönettiği son 3 bin yılda ise en büyük savaşlar ve felaketler yaşanmıştır ve yaşanmaya devam etmektedir. İçinde bulunduğumuz yeni bin yıl çocuk ve gençlerin yılı olacağa benzemektedir. Kadın ve gençlerin yönettiği bir dünyanın daha iyi olacağı muhakkaktı.+ Yorum Gönder
barış için neler yapılabilir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi