Yaz tatilinde neler yapılabilir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Yaz tatilinde neler yapılabilir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Yaz tatilinde neler yapılabilir
  Soru: yaz tatilinde neler yapılabilir hakkında kısaca bilgiler paylaşabilir misiniz ? 2. 2
  Gizliyara
  Frmacil.com

  Cevap: yaz tatilinde neler yapılabilir


  yaz tatilinde neler yapılabilir

  Okulöncesi, ilköğretim ve ortaöğretimdeki yaklaşık 15 milyon öğrenci yaz tatiline yelken açtı. Sınavlarla zorlu bir eğitim-öğretim sezonu geçiren öğrenciler, 3 ay boyunca yılın stresini atacak.

  Tatilin anlamı, eğlenmek, dinlenmek, rahatlamak, anne-baba, akraba, arkadaş vs. ile daha bol ve keyifli zaman geçirmektir. Çocukların yaz tatilini eğlenerek, dinlenerek ve enerji depolayarak hem psikolojik gelişimlerini hem de zihinsel gelişimlerini olumlu etkileyecek şekilde geçirmeleri çok önemlidir. Tatil aktivitelerinin de bu amaca hizmet etmesi gerekir.

  Tatilin seyrine etki eden en önemli unsur şüphesiz karnedir. Bir kısım öğrenci için karne, neşe ve heyecan faktörüyken bazıları için ‘kriz veya kâbus’ gibi ifadelerle adlandırılabilir. Oysa getirilen her karne aslında emeğin her türlüsünü (erken kalkmalar, hasta bile olsa okula devam etme zorunlulukları, ödevler, sınıf-sıra problemleri, sosyal uyum-uyumsuzluklar, öğretmen-öğrenci iletişimi gibi zorluklarla baş edebilme) en az notlar kadar gözler önüne serer. Bu nedenle anne-babalar, çocuklarının karnelerini sakin, soğukkanlı, pozitif ve kıyaslama yapmaksızın değerlendirebilmelidir.

  Yaz tatilini verimli ve güzel geçirmek için öğrencilerin kendilerine mutlaka bir tatil programı hazırlaması gerekir. Bu programda dinlenmeye, eğlenmeye ağırlık verildiği gibi zayıf derslerin telafisi ya da öğrencinin kendini eksik bulduğu konuların tekrarı için de zaman ayrılmalıdır. Özellikle okuldaki akademik başarısı düşük ve eksikleri fazla olan öğrencilerin diğer arkadaşlarına yetişmesi için tatil bulunmaz bir fırsattır. Konu yetiştirmede problemi olmayan, akademik başarısı iyi öğrenciler ise tatilde öğrendikleri konuların tekrarını yapmalıdır. Her bireyin gelişim özelliklerinin, farklılıklarının olduğunu düşünecek olursak, hazırlanacak olan tatil programının da bu bireysel farklılıkları içeriyor olması gerekir. Bu nedenle, her öğrenci kendi durumuna göre bir çalışma stratejisi belirlemelidir. Günün, haftanın ve tatilin sonunda ulaşılması düşünülen yeni hedefler saptanmalı. Bu hedefler, öğrencinin çalışma isteğini artıracak nitelikte olmalıdır. Hayali ve gerçekleşmesi imkânsız hedefler, belli bir süre sonra öğrencinin ümidinin kırılmasına ve çalışma isteğinin azalmasına neden olabilir.

  ANNE, BABA VE ÇOCUK İÇİN TATİL ÖNERİLERİ

  - Okul zamanında belli rutinlere (kalkış saati, çalışma saati vb.) alışmış çocuklar için tatil, sıkıcı geçen ‘boş zamanlar’ halini alabilir. Bu nedenle tatilde de kalkış ve yatış saatlerinin düzenli olmasına çalışın. Yeni uğraş ve aktiviteler bularak çocuğunuzun vaktini eğlendirici ve eğitici geçirmesine yardımcı olun.

  - Tatil, ebeveynlerin çocuklarıyla birlikte vakit geçirmeleri için çok iyi bir fırsat. Bu zaman diliminde mümkün olduğu kadar çocuğunuzla birlikte zaman geçirin.

  - Birlikte mektup yazın. Eski dergileri veya fotoğraf albümlerini karıştırın.

  - Tatil boyunca alınan besinlere dikkat edin. Çocuğunuzun sağlıklı beslenmesini ve öğünlerini düzenli yemesini sağlayın.

  - Bilgisayar ve internet kullanımı konusunda sözleşme yapabilirsiniz. Televizyon ve bilgisayar başında günlük 2 saatten fazla kalınmamalı.

  - Evde internet varsa internete bağlanmak için sadece ailenin bildiği bir şifre kullanın.

  - Bilgisayar veya televizyonu, çocuk odası yerine herkesin kullandığı bir odaya koyun.

  - İnternette ‘geçmiş’ bölümünden çocuğunuzun bağlandığı siteleri kontrol edin ve filtre programları kullanmayı ihmal etmeyin.

  - Anlamsız, önemsiz, şiddet içeren ve uygun olmayan televizyon programlarını izlemeyin.

  - Eve misafir davet edin ve televizyonsuz bir ziyafet verin.

  - İmkânınız varsa tatil beldelerine gidin. Tarihi ve kültürel yerleri ziyaret edin.

  - Hobilerinize daha çok zaman ayırın. Yeni bir el becerisi veya hobi başlatın.

  - Piknik yapma, bisiklete binme, uçurtma uçurma, top oynama, yürüyüş yapma, balık tutma, yüzme, gezi gibi eğlenceli aktiviteleri deneyin. Ama riskli faaliyetlerden sakının.

  - Ailenizi, okumanın heyecan dolu dünyası ile tanıştırın. Bunun için bir kütüphane ya da kitapçıları ziyaret edebi+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi