Okul başarısını artırmak için neler yapılabilir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Okul başarısını artırmak için neler yapılabilir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: okul başarısını artırmak için yapılabilecekler

  1- Okul, veli öğretmen ilişkileri daha iyi düzenlenmelidir. Bu ilişkilerde birinci ve en önemli amaç öğrenci başarısının arttırılması olmalı kişi ve kurumlar arasındaki iletişim kanalları açık tutulmalıdır. Başarının paylaşımında nasıl bir benimseme varsa başarısızlığın paylaşımındaki benimseme de sorunun çözümü yönünde olmalı. Herkes başarıdan da başarısızlıktan da kendisine bir pay çıkarmalıdır.
  2- Öğretmenler, okul, anne ve babaların öğrencilere yaklaşımı onların eğitim başarılarını oluşturucu ve destekleyici olmalı, tavır ve davranışlarda ortak bir tutum geliştirilmelidir.
  3- Birinci sınıflarda okuma-yazma eğitimi birinci dönemde tamamlanmalı, etkili bir okuma ve yazmanın temelleri bu dönemde oluşturulmalıdır. Okuma yazmayı öğrenemeyen öğrencilerle ilgili birinci sınıfta gerekli tedbirler alınmalı, tüm alınan tedbirlere rağmen başarı elde edilememişse öğrenci istemeyerek de olsa sınıfta bırakılabilmelidir. Yoksa bu öğrenciler üst sınıflarda sınıf başarısını o0lumsuz yönde etkilerler.
  4- Okulda ve evde düzenli çalışma ortamları hazırlanmalıdır. Özellikle evdeki çalışma ortamının hazırlanmasında veliler bilgilendirilmelidir. Televizyon, bilgisayar vb. gibi araçların DOĞRU kullanımının SAĞLANMASI GEREKİR.
  5- Veli, öğretmen, öğrenci ve okul başarı konusunda ortak hedefler oluşturmalıdır. Bu hedeflere olaşmada hedefimize bizi ulaştıracak araç ve gereçler iyi seçilmeli, hedef basamaklarında nerede olduğumuz belli aralıklarla kontrol edilmeli ve yeni odaklamalar oluşturulmalıdır.
  6- Evde ve okulda zaman iyi kontrol edilmelidir. (çalışma programları oluşturulmalıdır.) “ZAMANI KONTROL EDEN HAYATI KONTROL EDER.” sözü asla unutulmamalıdır. Rehber öğretmenimiz tarafından öğrenciler için toplu veya bireysel çalışma programları yapılmalı, veli bu konuda çok iyi bilgilendirilmeli, zaman zaman bu programa uyum kontrol edilmelidir.
  7- Öğrenilenler çok çabuk unutulur. Unutmayı engellemek için sık sık tekrarlar ve bu tekrarları içeren değerlendirmeler yapılmalıdır. Değerlendirmeler sonucunda sadece ÖLÇME değil aynı zamanda DEĞERLENDİRMELER de yapılmalıdır. (Hangi soru ne kadar doğru cevaplandı, eksik cevapların nedenleri ve eksikliklerle ilgili tekrarlar yapılmalıdır. Değerlendirmeler de sadece öğrenciler değil, aynı zaman da öğretmenlerin konuyu kavratabilme becerilerinin de değerlendirildiği unutulmamalıdır.
  8- Değerlendirme sonucunda ulaşılamayan kazanımları tekrarlamak gerekir. Hiç tekrar yapılmazsa öğren, ilenlerin %80’i unutulur. Bu değer bilimsel bir değerdir.
  Düzenli tekrarlar çizelgeleri oluşturmak, (öğrenci tarafından) verilen ev çalışmalarının yarısında daha önce işlenmiş konuların olmasına dikkat etmek gerekir. (öğretmen) Yapılan bu çalışmaların da mutlaka değerlendirilmesi gerekir. (KONTROL)
  9- Derslerde sadece öğretmenlerin not tutturmaları değil, öğrencilerin de bireysel not alma alışkanlıkları mutlaka oluşturulmalıdır. Öğretmenin veya öğrencinin bireysel olarak aldığı notlar; öğrenci tarafından mutlaka evde tekrar temize çekilmelidir. Bu temize çekmenin aynı zamanda bir tekrar olduğu asla unutulmamalıdır. (Veli bu konuda da bilgilendirilmelidir.)
  10- Derslerde işlenecek konularla ilgili öğretmen ve öğrenci tarafından ön hazırlıklar yapılması gerekir. Bu zaten yeni programın da bir gereğidir. Bu konularla ilgili alıştırma soruları hazırlamak ve hazırlatmak gerekir. Bu da programın bir gereğidir.
  11- Derslerin işlenmesi esnasında öğrencilerin etkin katılımı sağlanmalı, öğrenci rahatça soru sorabilmeli, görüşlerini açıklayabilmelidir. ASLA bildirilen görüşlerle dalga geçilmemelidir. Önemli konular sloganlaştırılabilir. Mutlaka ÇALIŞMA 3. 3
  Ziyaretçi
  Başarılı olmak için çok çalışmak azimle açlaışmak gerekir.+ Yorum Gönder
başariyi artirmak için neler yapilabilir,  okul başarısını artırmak için neler yapılabilir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi