Çalışkanlık konusunu işleyen metinler nelerdir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Çalışkanlık konusunu işleyen metinler nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Gülcan
  Usta Üye

  Cevap: çalışkanlık konusunu işleyen metinler nelerdir

  çalışkanlık konusunu işleyen metin


  Kişinin sağlıklı duygu, düşünüş ve davranışlar ortaya koymasını, iletmesini ve paylaşmasını kolaylaştıran psikolojik gelişmeler iç başarıya örnektir. Çocukları ve kendi sağlığı için sigarayı bırakabilme, birden bire hiddetlenen biri iken kendini tutmaya çalışma, yalan söyleme alışkanlığını bırakma, vb.

  Dış başarı başkaları tarafından gözlenebilen ölçülebilen nesne ve davranışları içerir. Parasal yönden zengin olma, şöhrete kavuşma, mevki ve kudret sahibi olma gibi.

  Çoğu insan istediği para, mal, şöhret gibi, dış başarıyı kazanmak için iç dünyasının gelişimini ihmal eder. İç dünyasının gelişimini ihmal pahasına dış başarıya ulaşan kişi, ancak dış başarıyı elde ettikten sonra yaşamındaki dengesizliğin farkına varmaya başlar. Bu nedenle dış başarıyı elde eden kişi, çoğu kere gittikçe artarak iç uyum, kişisel ahenk aramaya başlar. Daha önce umursamadığı ilişkilerde samimiyet, derinlik ve dürüstlük gibi konular önem kazanmamaya başlar.

  Kalıplanmış insan paradigması ancak dış başarıyı tanır. Bir köylünün oğluna sen adam olamazsın hikayesi, iç ve dış başarıya güzel bir örnektir.

  Birisi “ Kızım evleniyor. ” dese hemen “ Damat ne iş yapıyor? ” diye sorarız. “ Arabası var mı?, Evi, malı,mülkü var mı? ” diye damadın başarı derecesini saptamaya kalkarız.

  Oğlum “ Doktor, Hakim, Avukat, Mühendis olsun ” diyen aile dış başarı istemektedir. Öğretmen olmak isteyen çocuğa “ Öğretmen olacağına git cami avlusunda dilen! ”

  Dış başarıya dönük kalıplanmış insanların odak noktaları “ Başkaları beni nasıl görür? ” sorusuna dayanır.

  İç başarıya dönük gelişmiş insanların odak noktası iç bütünlük, alçak gönüllülük, sadakat, hoşgörü, cesaret, hakkaniyet, sabır, çalışkanlık, sadelik, aşırıya gitmeme, vb. iç psikolojik süreçlere dayanır.

  Dış başarı olmalıdır. Fakat onun dayanması gereken temel iç başarı olmalıdır. Temeli kişisel bütünlük, alçak gönüllülük, sadakat, hoşgörü, cesaret, hakkaniyet, sabır, çalışkanlık, sadelik, aşırıya gitmeme gibi iç psikolojik süreçler üzerine kurulmuş kuvvetli karakter, insanlarda güven duygusu uyandıracak ve bu zemin üzerine kurulan etkili iletişim becerileri ilişkiye hayatiyet kazandıracaktır.

  Hayatta başarılı olmanın sırrının başkalarının tecrübelerinden yararlanmayı bilmek, verilen öğütleri can kulağı ile dinlemek, ilgili yayınları dikkatle okumak ve kazanılan bilgileri değerlendirmek olduğuna inanırım. Dolayısıyla, iş hayatımdaki başarımı mesai arkadaşlarımla kurduğumuz, uzun yıllar süren yakın işbirliği sağlamıştır.+ Yorum Gönder
çalışkanlık ile ilgili şiirler,  çalışkanlık konusunu işleyen kısa metinler,  çalışkanlık ile ilgili şiir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi