İnsan ve robot arasındaki benzerlik ve farklılık

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden İnsan ve robot arasındaki benzerlik ve farklılık ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  İnsan ve robot arasındaki benzerlik ve farklılık

 2. 2
  Gizliyara
  Frmacil.com

  Cevap: insan ve robot arasındaki benzerlik ve farklılık

  İnsan ve robot arasındaki benzerlik ve farklılık hakkında bilgi


  Robot Nedir?
  Programlanabilir bir elektronik beyne sahip, kendiliğinden hareket edebilen makine." Biraz daha geniş tanımıyla, amacına ulaşmak için, ortamdaki ve sahip olduğu verileri değerlendirebilen, kendi kendini kontrol edebilen, elektronik ve mekanik parçalardan oluşan makineler robot olarak tanımlanıyor. Robotların temel görevi, işleri kolaylaştırmak. Bu nedenle, insanların hareket yeteneklerini taklit edecek şekilde tasarlanıyorlar. İnsanların ve robotların fiziksel özelliklerine bakıldığında, bu benzerlik kolayca fark edilebiliyor.

  Robotiğin 3 kanunu:

  Kanun 0: İnsanlığı incitemez, insanlığın zarar vermesine izin veremez.
  Kanun 1: İnsanlara zarar veremez, insanların zarar vermesine izin veremez.
  Kanun 2: Önceki kanunlara aykırı olmadan, insan tarafından verilmiş emirlere uyması gerekir.
  Kanun 3: Önceki kanunlara aykırı olmadan, kendisini koruması gerekir.

  Robotların yararları:
  Robotların işçilere, endüstrilere ve ülkelere birçok yararı vardır. Doğru kullanıldığında, işçileri pis,sıkıcı, ağır ve tehlikeli işlerden kurtarır. Robotların işsizliğe yol açtığı doğrudur, ama öte yandan teknisiyenlere, satıcılara, mühendislere, programlayıcılara ve bakımcılara yeni çalışma alanları da açar .
  Robot ürününün kalitesini yüksek tutarak ve üretim fiyatlarını düşük tutarak durmadan gece-gündüz çalışır. Endüstriye olan katkılarının sonucu devletlerin ekonomisinde büyük avantaj sağlar. Örnek vermek gerekirse, elektronik devrelere pirinç tanesi büyüklüğündeki yüzlerce parçanın yerleştirilmesi insanlarca yapıldığında yorucu, zahmetli, sıkıcı ve hata oranı yüksek bir iş. Oysa bir robot kolu bu işi süratli ve hatasız bir biçimde gerçekleştiriyor. Rutin işlerin yanı sıra insanların uzun süreler çalışamayacakları ortamlarda da robotlara iş düşüyor. Deniz dibinde yüksek basınç altında, yüksek sıcaklıkta, Mars yüzeyi gibi elverişsiz ortamlarda, hatta insan vücudunun sığamayacağı genişlikteki havalandırma borularında robotlar kullanılıyor. 3. 3
  Ziyaretçi
  güzel hoşuma gitti 4. 4
  Ziyaretçi
  İnsan ve robot hareket edebiliyor. Konuşabiliyor.

  İnsan düşünüyor robot düşünemiyor.

+ Yorum Gönder
insan ve robot arasındaki farklılıklar
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi