Karadeniz bölgesinin doğal kaynakları

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Karadeniz bölgesinin doğal kaynakları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Karadeniz bölgesinin doğal kaynakları

 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: karadeniz bölgesi doğal kaynakları

  Taşkömürü: Ereğli - Zonguldak havzasından çıkarılır. Önemli bir kısmı demir-çelik üretiminde enerji kaynağı olarak kullanılır. Ayrıca Çatalağzı Termik Santralinde de taşkömürü kullanılmaktadır.

  Bakır: Murgul ( Artvin), Küre ( Kastamonu)'de çıkarılmaktadır. Linyit : Merzifon ( Amasya) ve Havza (Samsun) çevresinden çıkarılmaktadır.

  Manganez: Demirin sertleştirilmesinde kullanılır. Zonguldak-Ereğli ve Artvin-Borçka çevresinde çıkarılır.

  Endüstri

  Demir-Çelik Endüstrisi: Divriği (Sivas)'den çıkarılan demir cevheri, Samsun limanı vasıtasıyla taşınarak Karabük ve Ereğli'deki fabrikalarda işlenir. Bakır Endüstrisi : Murgul'daki bakır cevheri, bu yörede kurulan bakır fabrikasında işlenir. Küre'de çıkarılan bakırlar ise Samsun bakır işletmelerinde işlenir. (Sebebi Samsun'un iç kesimlere olan bağlantısının kolay sağlanmasıdır.)

  Şeker Endüstrisi: Karadeniz Bölgesi'nde üretilen şekerpancarı Turhal (Tokat), Suluova (Amasya) ve Kastamonu şeker fabrikalarında işlenir.

  Tütün Endüstrisi: Karadeniz'in, özellikle Orta Karadeniz Bölümü'nün tütünleri, Samsun ve Tokat'taki sigara fabrikalarında işlenir.

  Fındık İşleme Endüstrisi: Giresun çevresinde gelişmiştir.

  Çay Endüstrisi: Rize ve yöresinde toplanmıştır.

  Kağıt Endüstrisi: Aksu ( Giresun), Çaycuma (Zonguldak) ve Taşköprü (Kastamonu) da bulunmaktadır.

  Kereste-Tomruk Endüstrisi: En fazla Batı Karadeniz Bölümünde gelişmiştir (Sinop, Bartın, Zonguldak, Bolu, Düzce ve Kastamonu çevresinde).
  Bölge, maden kömürü, bakır, orman ve deniz ürünleri, çay, fındık, tütün, demir - çelik, keten - kenevir, pirinç, soya fasulyesi bakımından ülke ekonomisine önemli bir katkı sağlar. Yer şekillerinin ulaşımı engellemesi, doğal limanlardan yoksun olması, ana ulaşım yollarına sapa kalması. Karadeniz Bölgesi'nin gelişimini yavaşlatmıştır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi