Vücudumuza enerji veren besinler hangileridir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Vücudumuza enerji veren besinler hangileridir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Vücudumuza enerji veren besinler hangileridir

 2. 2
  Gülcan
  Usta Üye

  Cevap: vücudumuza enerji veren besinler hangileridir

  vücudumuza enerji veren yiyecekler

  Su ihtiyacınızı iyi karşılayın: Çok terlediğimizde vücudumuz su kaybeder ve bu kaybı derhal telafi etmemiz gerekir. Susadığımızı hissettiğimiz an, su içmek için çok geç kaldığımızın belirtisidir. Terlediğimizi hissettiğimizde, susamasak da su içmeliyiz. Şunu unutmamak gerekiyor ki, her insan günde ortalama 1,2 litre (6-8 bardak) suya ihtiyaç duyar. Ancak şu yaşadığımız sıcak günlerde çok daha fazlasına ihtiyacımız var.
  Vücudumuz için en iyi su kaynakları: Su, Yarım yağlı süt, Seyreltilmiş (su katılmış) meyve suyu, Sulandırılmış komposto

  Kahvaltıda neler yemelisiniz? : Gece uyurken vücudunuz uzun saatler yiyeceksiz kaldığı için sabahları yakıt ikmali yapmaya ihtiyaç duyar. Cep telefonu gibi düşünün. Düzenli olarak şarj etmeniz gereken bir makinedir vücudunuz. Kahvaltı etmek, enerjinizi depolamanıza yardımcı olur.

  İşte kahvaltıda yemeniz gerekenler: Peynir, zeytin, bal ya da reçel ve meyve suyundan oluşan bir kahvaltı edebilir yada sadece kahvaltı gevreği (Kahvaltı gevreğinin yüksek lifli, az yağlı, az şekerli ve tuzlu olanını seçmelisiniz) ve az yağlı süt tüketebilirsiniz. Kaynamış yumurta, tost ve muzu bir arada yiyebilirsiniz. Sadece muzlu süt içebilirsiniz.
  Sağlıklı atıştırmalıklar yiyin :Her gün düzenli olarak üç öğünü tamamladığınızdan emin olun ve tabii aralarda sağlıklı besinlerle atıştırın.

  İşte o sağlıklı ara öğün gıdaları: Taze meyve (Kurutulmuş da tüketebilirsiniz), Yoğurt ya da süt , Sütlaç, krem karamel gibi bir tatlı

  Demir yönünden zengin gıdalar: Demir içeren besin tüketmeye çok ihtiyacımız var. Özellikle kadınların erkeklerden daha fazla... Demir, vücutta hemoglobin üretimine yardımcı olur. Hemoglobin; kanı renklendiren, kana oksijen taşıyan bir pigmenttir.

  İşte demir içeren besinler: Sığır ve kuzu eti gibi kırmızı et türü, Tam tahıllı ekmek, Yeşil lahana, brokoli, marul gibi yeşil sebzeler, Kayısı, kuru üzüm gibi kurutulmuş meyveler, Kaju fıstığı, badem gibi kuru yemişler , Mercimek, bezelye, fasulye

  Karbonhidrat tüketin: Ekmek, patates, kahvaltı gevreği gibi tahıllar, yüksek karbonhidrat içerdiklerinden enerji vericidirler. Bu tür sağlıklı yiyecekleri düzenli olarak ama miktarını abartmadan tüketin ki enerji almak için sağlıksız atıştırmalıklara başvurmanıza gerek kalmasın.+ Yorum Gönder
vücuda enerji veren besinler
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi