Demokratik devlet anlayışı nedir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Demokratik devlet anlayışı nedir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Demokratik devlet anlayışı nedir

 2. 2
  Forumacil
  Özel Üye

  Cevap: demokratik devlet anlayışı nedir
  demokratik devlet anlayışı nedir hakkında bilgi


  Demokrasi halk idaresi demektir. Yani halkın kendi seçtiği yöneticiler tarafından yönetilmesidir. Millet egemenliğini anayasanın koyduğu esaslara göre ve yetkili organlar eliyle kullanılır. Yöneticiler her beş yılda bir halkın eşit ve genel oyu ile seçilir. Seçimlerde oy kullanarak vatandaşlık görevini yerine getiren halk yönetimde söz sahibi olur. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nde azınlıkta kalanların da hak ve hürriyetleri güvence altındadır.

  Demokratik Devlet nasıl olmalıdır? Demokratik Devlet anlayışı nasıldır? Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nde kanunlarda belirtilen yaş ve özelliklerdeki herkes siyaset yapabilir. Belli bir amaca ulaşmak için izlenen yol anlamına gelen siyaset siyasal partilerde yapılır. Ülkemizde siyasal yaşam çok partilidir. Siyasal partiler demokrasinin ve demokratik yaşamın vazgeçilmez ögelerindendir. Siyasi partiler anayasa ve yasalara uygun olarak önceden izin alınmadan serbestçe kurulur. Türkiye Cumhuriyeti’nin yapısına Türk milletine Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsızlığına karşı olmamak koşulu ile tüm partilerin her türlü faaliyeti serbesttir.
  Demokrasi sadece devlet yönetiminde değil yaşamımızın her alanındadır. Ailede okulda ve toplumsal hayatın her alanında demokrasi vardır. Örneğin bir apartman bile demokratik ilkelere uygun yönetilir. Apartman yönetimi o apartmanda oturanların oylarıyla seçilir. Tüm kararlarda apartman sakinlerinin görüşü alınır. Giderlerle ilgili kayıtlar tutulup harcamaların nerelere yapıldığı apartman sakinlerine duyurulur.
  Demokratik Devlet nasıl olmalıdır? Demokratik Devlet anlayışı nasıldır?+ Yorum Gönder
demokratik anlayış nedir,  demokratik devlet anlayışı nedir,  Demokratik devlet anlayışı,  demokratik anlayış,  demokratik devlet nedir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi