Sebze ve meyvelerde ne bulunur

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Sebze ve meyvelerde ne bulunur ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Sebze ve meyvelerde ne bulunur

 2. 2
  Gülcan
  Usta Üye

  Cevap: sebze ve meyvelerde ne bulunur

  sebze ve meyvelerde besin değeri

  Bileşiminin büyük kısmini (% 75-95) oluşturan su zevkle, kolayca alınır ve su düzenine katılır. Meyve içi steril olduğundan, suyu da temizdir.
  Çeşitli sekerler enerji verir ve laksatif etki yaparlar. Organik asitler de asit-baz dengesini düzenler.
  Bitkisel kökenli doymamış yağlar, hayvansal yağların aksine kanda kollesterolu azaltır. Sindirime katılmayan ve besleyici değeri olmayan selüloz, hemiseluloz, pektik maddeler ve lignin meyve ve sebzelerin ham lif maddeleridir. Besinlere kabalık verirler, bağırsak hareketlerini düzenler ve boşaltımı kolaylaştırır. Gelişmişlik hastalıkları veya bozuklukları olarak görülen birçok rahatsızlık meyve-sebze gibi lifçe zengin besinlerin yetersiz alınmasından ileri gelmektedir. Örneğin apandisit, koton kanseri, rektum tümörü, fıtık, kabızlık, şişmanlık, varisler, hemoroit vb. Ayrıca pektinlerin kollestrolu bağlayarak damarda birikmesini engellediği, kan basıncını düşürerek arterosklerozizi azalttığı bildirilmiştir. Ham selülozca zengin meyve ve sebzeler, çilek, böğürtlen, ayva, armut, elma, bezelye, biber, havuç, turp ve lahanadır.

  Meyve ve Sebzeler baslıca vitamin kaynaklarıdır. Ayrıca çok sayıda değerli vital maddeler (esensiel amino asit ve yağ asitleri içerirler. İnsan vitamin gereksinimin % 90'ni meyve sebzelerden karsılar.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi