Yiyecekler nasıl sindirilir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Yiyecekler nasıl sindirilir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Yiyecekler nasıl sindirilir
  Soru: yiyecekler nasıl sindirilmesi gerekmektedir ayrıntılı bir şekilde açıklar msıınız ? 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: Yiyecekleri nasıl sindiririz

  İnsanda sindirim sistemi kanallı bir özellik taşır. Ağızda başlar ve anüste biter.

  1.Ağız
  Dil, diş ve tükürük bezlerinden oluşur. ağza alınan besinler tükürük bezinden salınan tükürükle yumuşatılır ve dişlerle çiğnenerek küçük parçalara ayrılır. Böylece besinlerin yüzeyi artırılır. Bu olay besinlerin enzimler tarafından parçalanmasını kolaylaştırır. Tükürük bezlerinden karbonhidratların sindirimi için amilaz (pityalin) enzimi salgılanır. Dil ile, çiğnenen besin yutağa itilir.

  2. Yutak
  Soluk borusu ile yemek borusunu birbirinden ayırır. Besinleri, ağızdan yemek borusuna iletir. Kaslı bir yapıya sahip olup yutkunmayı sağlar. Dışarıdan alınan solunum havasını da nefes borusuna gönderir.

  3.Yemek Borusu
  Sindirim borusunun yutakla mide arasındaki kısmıdır. Burada kimyasal sindirim yapılmaz. Yutulan besinlerin mideye taşınması sağlanır.

  4. Mide
  Karın boşluğunun sol üst kısmında bulunur. Yenen besinlerin bir süre depolanmasını ve parçalanmasını sağlar. Mide, özsuyu ve tuz asidi (HCl) salgılar. Tuz asidi proteinlerin sindirimini yapan pepsin enzimini aktif (çalışır) hale geçirir. Pepsin enzimi de proteinleri parçalar.
  Mide duvarında güçlü düz kaslar bulunur. Bu kasların kasılması ile besinler su ile karıştırılıp bulamaç haline (kimus) getirilir. Ayrıca midedeki tuz asidi (HCl) besinlerle mideye ulaşan mikropları öldürür.

  5. İnce Bağırsak
  Tüm besin çeşitlerinin kimyasal sindiriminin asıl yapıldığı ve tamamlandığı yerdir. Mideden sonraki ilk kısmına oniki parmak bağırsağı denir. İç yüzeyinde emilimi sağlayan çok sayıda villüs (Tümür) bulunur. Villüsler sindirilen besinlerin emilmesini sağlar.

  6. Kalın Bağırsak
  Sindirim artıklarının depolanıp zaman zaman dışarı atılmasını sağlayan bölümüdür. İhtiyaç halinde su ve minerallerin emilmesi sağlanır.

  7.Anüs
  Sindirim borusunun son kısmı olup sindirilemeyen artıkların dışarıya atılmasını sağlar. 3. 3
  Ziyaretçi
  ağızdan başlar'yutak'yemek brusu'miğde sorna ince bağırsak sorna kalın bağırsak sorna dışarı atılır+ Yorum Gönder
yemek nasıl sindirilir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi