Göz merceğinin görevi nedir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Göz merceğinin görevi nedir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Göz merceğinin görevi nedir

 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: Göz merceğinin görevleri

  Göz merceği iris ve pupillanın gerisinde, saydam, ince kenarlı bir mercektir. Yeni doğanlarda ve çocuklarda yumuşak olan mercek, yaş ilerledikçe katılaşır.Ortalama çapı 9 mm, kalınlığı ise 4-5 mm kadardır.Lens normalde 16 diyoptrilik kırma gücüne sâhiptir.Çocuklarda uyum (akomodasyon) esnâsında 14 diyoptrilik yedek kırma gücü ile 30 diyoptrilik kırma gücüne ulaşabilir. Yedek kırma gücü yaş ilerledikçe azalır.

  Vitre, gözün içini doldurur. Şeffaf olan bu sıvı yumurta akı kıvamındadır. % 99’u su, % 1’i proteindir ve hacmi 3,9 cm3 kadardır.

  Görme siniri, göz içindeki hassas hücrelerden başlar. Sağ ve soldan gelen sinir birleşir ve liflerin yarısı çapraz yaparak yine iki ayrı sinir hâlinde sağ ve sol arka beyindeki görme merkezine ulaşırlar.

  Gözün dış kasları, altı adettir.Gözün içe, dışa, aşağı, yukarı, aşağı içe ve dönme hareketlerini sağlarlar.Göz kasları arasındaki dengesizlikten şaşılık meydana gelir.

  Gözyaşı bezleri iki tânedir. Esas göz bezi göz çukurunun üst-dış kısmına yerleşmiştir.

  Gözyaşı bezlerinden salgılanan yaş, konjonktiva ve kornea yüzeyini nemlendirdikten sonra, göz kapaklarının iç kısımlarındaki deliklerden, küçük kanallar vâsıtasıyla burun kökündeki gözyaşı kesesine dökülür. Buradan da küçük bir kanalla burun boşluğuna akar.

  Gözyaşı, saydam tabaka (kornea) yı düzgün hâle getirir.Hücreleri besler.Mekanik olarak yıkama yapar ve içindeki mikrop öldürücü maddeler yardımıyla biyolojik temizlik yapar. 3. 3
  Ziyaretçi
  teşekkürler yararlı bilgiler 4. 4
  Ziyaretçi
  ödevime çok yardımcı oldu çok saolun sdüper bir site

 5. 5
  Ziyaretçi
  çok iyi banada yardımcı oldu 7.sınıfta bu soru çok çıkıyo :D

 6. 6
  Ziyaretçi
  Fen hocası bir sürü soru sormuştu hepsini bu uygulama sayesinde yaptım ☺☺

 7. 7
  Ziyaretçi
  çok fayadalı oldu teşşekür ederim bunu yapana

+ Yorum Gönder
göz merceğinin görevi,  göz merceği görevi,  göz merceği nedir,  göz merceğinin görevi nedir,  merceklerin görevleri nelerdir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 11 kişi