Duyu organlarının vücudumuzda gerçekleştirdiği görevler

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Duyu organlarının vücudumuzda gerçekleştirdiği görevler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1

 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: duyu organlarının vücudumuzdaki görevleri

  İnsanda beş tane duyu organı vardır. Bunlar Göz, Burun, Deri, Dil ve Kulaktır. Bu duyu organlarının herbirinin ayrı ayrı görevleri vardır.

  Gözün Görevi ; Göz insanlarda ve her canlıda görme organıdır. Yani dünyaya açılan pencere adıda verilebilir. Bazı göz hastalıkları zamanla oluşabilir. Bunlar uzağı görememe, yakını görememe, katarakt, gece körlüğü, renk körlüğü ve göz çıbanı gibi rahatsızlıklar oluşabilir.

  Kulağın Görevleri ; Kulak İnsanlarda ve diğer canlılarda işitme işlevini yapan bir organdır. Kulak 3 kısımda oluşur. Dış kulak, ortakulak ve iç kulak. Dış kulak sesleri toplamaya yarar. Kulak yoluyla sesleri orta kulağa ve oradanda çekiç, örs ve özengi sayesinde iç kulağa gönderir. İç kulağa gelen sesler salyangoz adı verilen sinir uçları ilke beyne gelir.

  Burunun Görevleri ; Burun insanlarda ve diğer canlılarda koku ve nefes almaya yarayan bir organdır.

  Dilin Görevleri; Dil insanlarda ve diğer canlılarda tad almaya yarayan bir organdır. Ayrıca konuşmayada yarar.

  Derinin Görevleri; Deri dokunma duygusudur. Sıcağı, soğuğu, acıyı, sert ve yumuşaklığı, düzlüğü, pürüzlü yüzeyleri deri yardımıyla anlarız.Deri vücudun hava almasınıda sağlar.+ Yorum Gönder
duyu organlarıyla gerçekleştirilen iletişim,  duyu organlari ile gerceklestirilen iletisimler
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi